Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wlej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w łazience. Więcej nie natkniesz się na rybiki cukrowe
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 16.12.2023 16:14

Wlej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w łazience. Więcej nie natkniesz się na rybiki cukrowe

Rybik cukrowy
Rybik cukrowy, źródło: pixabay.com @Hans

Ciepłe i wilgotne pomieszczenia jak magnes przyciągają pewne małe, szybkie bezkręgowce - rybiki cukrowe. Jeżeli kiedykolwiek po wejściu do łazienki lub toalety zauważyłaś biegające “robaki” w kształcie łezki to wiedz, że można przepędzić je w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że przygotujesz pięknie pachnący roztwór z olejków eterycznych. Te owady nienawidzą kilku zapachów. 

Czym są "robaki" biegające w łazience i kuchni?

Rybiki cukrowe to małe, bezskrzydłe owady o ciele w kształcie łezki. Ich cechą charakterystyczną są również długie czułka. Pomimo tego, że długość ich ciała nie przekracza 2,5 cm, są one niemile widzianymi gośćmi w mieszkaniu. Jak na złość, bezkręgowce te na miejsce do życia wybierają ciepłe i wilgotne przestrzenie. Dlatego tak często można spotkać je w łazienkach oraz niektórych kuchniach. 

Rybiki prowadzą nocny tryb życia, unikają jasnych przestrzeni. Dlatego najczęściej zobaczyć je można tuż po włączeniu światła. Wtedy spłoszone owady zaczynają biegać i w popłochu szukają miejsca, w którym mogą się schować. Na kryjówki wybierają między innymi: szczeliny w ścianach, zagłębienia pomiędzy kafelkami czy przestrzenie pod meblami. Złapanie ich graniczy z cudem, to naprawdę szybkie stworzenia. Nie oznacza to jednak tego, że nie da się ich pozbyć.

To, co zobaczyłeś jako pierwsze, wiele o Tobie zdradza. Wcześniej mogłeś o sobie tego nie wiedzieć

Rybiki nienawidzą niektórych zapachów. Przygotuj mieszankę, która zmotywuje je do wyprowadzki

Rybiki cukrowe nie cierpią wielu zapachów, które przez większość ludzi są uważane za bardzo przyjemne lub przynajmniej neutralne. Dlatego warto zaopatrzyć się w olejek eteryczny i zrobić z niego roztwór odstraszający owady kryjące się w łazience lub kuchni. Możesz wybrać spośród następujących propozycji:

  • lawenda;
  • szałwia;
  • cynamon;
  • drzewo herbaciane;
  • goździk;
  • rozmaryn;
  • tymianek.

Jeden z wymienionych olejków eterycznych rozpuść w alkoholu w proporcji 1:9 (na 1 ml olejku, 9 ml alkoholu), po czym przygotowany roztwór przelej do spryskiwacza. Spryskaj nim powierzchnie, na których często widujesz rybiki i gotowe! Owady niezwłocznie poszukają sobie innego miejsca do życia. Zapach alkoholu szybko wyparuje, natomiast woń olejku eterycznego zostanie na długo.

Zadbaj o to, aby rybiki nie polubiły Twojej łazienki

Zamiast walczyć z inwazją rybików, można jej po prostu zapobiec. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zniechęcenie rybików do osiedlenia się w danym pomieszczeniu, jest jego częste wietrzenie. Ponadto dbaj o to, aby po kąpieli nie zostawały w łazience kałuże, zawsze wycieraj na bieżąco. Warto również regularnie przecierać szafki z kurzu.

Co więcej, niektóre kosmetyki mogą być dla rybików źródłem pokarmu. Dlatego pamiętaj o tym, żeby wszystkie produkty zawsze dokładnie zakręcać. Nie warto zwlekać też z wyrzucaniem pustych opakowań. 

Źródło: dom.wprost.pl, medonet.pl