Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jakie smakołyki podarować szynszyli? Nie wszyscy wiedzą, że te gryzonie to uwielbiają
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 29.05.2023 16:21

Jakie smakołyki podarować szynszyli? Nie wszyscy wiedzą, że te gryzonie to uwielbiają

szynszyla
pixabay/benjamingross83

Chcemy dla swoich zwierząt jak najlepiej. W myśl zasady “przez żołądek do serca” lubimy sprawiać im przyjemność, dając ulubione smakołyki. Niektóre przysmaki dla szynszyli są nieoczywiste i mało kto wie, że te gryzonie uwielbiają je jeść. Zobacz, o jakie produkty możesz rozszerzyć dietę swojego pupila.

Żeby zapewnić szynszylom dobre samopoczucie, należy pamiętać o kilku bezwzględnych zasadach. To zwierzęta o wyjątkowych potrzebach żywieniowych, które należy rozumieć, żeby nie zrobić krzywdy tym uwielbianym przez wiele ludzi gryzoniom. 

Szynszyle są przyzwyczajone do braku pożywienia. Nie możesz przesadzać

Te gryzonie zamieszkują tereny o skąpej roślinności, co przy ich diecie oznacza, że są ewolucyjnie przystosowane do przyjmowania niewielkiej ilości pożywienia. Zamknięte w klatce i karmione przez ludzi mogą znacznie utyć, kiedy kochający je właściciel obdaruje je nadmiarem jedzenia.

Podstawą ich diety jest siano. Pokarm szynszyli powinien składać się w większości z błonnika. Nie można przesadzić z tłuszczem, którego może być maksymalnie około 5% w jedzeniu. Należy unikać produktów wysokobiałkowych, szynszyle preferują dietę niskoproteinową.

Ze względu na ścisłe wymagania kaloryczne, podawane przekąski nie mogą być zbyt tuczące. Kiedy chcesz sprawić przyjemność zwierzęciu, wybierz naturalne, bogate w błonnik smakołyki. Twój pupil będzie zadowolony.

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Unikaj soczystych owoców. Wybierz te suszone

Chociaż takie produkty kojarzą się nam z najlepszą jakością, powinniśmy unikać świeżych, soczystych owoców i warzyw. Lepiej sięgnąć po alternatywę w postaci suszonych roślin.

Pupilowi warto podawać zioła, które nie tylko stanowią smaczną przekąskę, ale też działają prozdrowotnie i są pełne witamin i mikroelementów. Można kupić gotowe mieszanki lub ususzyć i skomponować je samemu. Te liście i kwiaty warto podawać swojej szynszyli:

- liście i owoce dzikiej róży;

- liście pokrzywy;

- koper włoski;

- ostropest plamisty;

- nagietek;

- krwawnik;

- babka lancetowata;

- kwiaty kaktusa, hibiskusa i rumianku;

- liście czarnej porzeczki, maliny, morwy, truskawki.

Gryzoń chętnie spróbuje też kory drzew owocowych. Szynszyle uwielbiają podgryzać gałązki wierzby czy brzozy. Poza korzyściami płynącymi z obecnych w nich witamin wpłyną pozytywnie na zęby pupila, pozwalając je zetrzeć. To bezpieczniejsza alternatywa dla kolb, które lubię obgryzać szynszyle, a których nie powinny spożywać częściej niż raz na kilka miesięcy.

Chociaż są wysokokaloryczne, można podawać też suszone owoce i warzywa. Nie pogardzą tymi ludzkimi smakołykami i z chęcią sięgną po podane w takiej postaci jabłko czy truskawkę. Należy pamiętać, żeby podać im niesłodzony przysmak.

Unikaj roślin oleistych. Poza tą jedną, dostarcza niezbędnych witamin

Jak wcześniej wspomniano, dieta szynszyli jest niskobiałkowa i niskotłuszczowa. Należy w niej unikać roślin oleistych i ich bogatych w olej nasion. Zrezygnujmy z orzechów włoskich czy migdałów. Nie powinny znajdować się w codziennym menu gryzonia. Nasiona słonecznika mogą okazać się wręcz trujące dla zwierzęcia. Unikajmy także jemioły czy pietruszki, szkodzących wątrobie. Szynszyla to nie wiewiórka, nie powinna jeść żołędzi czy kasztanów.

Odstępstwem od niejedzenia bogatych w olej nasion jest uwzględnianie w diecie gryzoni siemienia lnianego. Znany z wysokiej zawartości roślinnych kwasów omega-3 przysmak zawiera przy tym bardzo dużo błonnika, co pozwala szynszylom na spożywanie go. Siemię lniane wpływa pozytywnie na przewód pokarmowy i dostarcza witamin z grupy B oraz witamin A i E. Nie można jednak przesadzać z jego ilością w diecie, dobrze sprawdzi się jako okazjonalny dodatek.

Źródło: woopets.fr, telekarma.pl

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej