Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sezon na truskawki w pełni. Czy psy mogą jeść truskawki? Jest 1 warunek, o którym nie wolno zapomnieć
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.06.2023 13:53

Sezon na truskawki w pełni. Czy psy mogą jeść truskawki? Jest 1 warunek, o którym nie wolno zapomnieć

Pies jedzący truskawkę
unsplash/Ewien van Bergeijk - Kwant

Sezon letni to czas roślinnej obfitości, z której warto jak najwięcej korzystać. W tym okresie wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy powinni pozwalać swojemu psu na jedzenie sezonowych owoców. I bardzo słusznie! Niektóre z nich mogą być dla zwierząt trujące. W przypadku innych trzeba trzymać się kilku zasad. Jednym z najlepszych pomysłów na słodką przekąskę dla psa będą truskawki. Warto jednak być świadomym kilku aspektów aby niechcący nie zaszkodzić swojemu zwierzakowi. 

Truskawki są produktem bardzo niskokalorycznym, bogatym w błonnik oraz antyoksydanty. Wydawać by się mogło, że są one produktem idealnym dla psów - na co więc należy uważać?

Truskawki mogą być przyczyną alergii. Upewnij się, że Twój pupil nie jest uczulony

Truskawki mogą być doskonałym uzupełnieniem diety psów będących w okresie intensywnego wzrostu, otyłych, chorowitych czy ze skłonnością do problemów gastrycznych. Szereg zawartych w nich substancji prozdrowotnych może wspomóc funkcjonowanie układu odpornościowego i pokarmowego. Poza tym dzięki wysokiej zawartości wody będą doskonałą formą nawodnienia organizmu. 

Warto jednak mieć na uwadze, iż truskawki należą do owoców, które w przypadku ludzi często wywołują nieprzyjemne reakcje alergiczne. Podobne zjawisko może zdarzyć się w przypadku psów. Dlatego jeżeli Twój czworonóg nigdy wcześniej nie miał okazji próbować tych owoców to zacznij od bardzo małej porcji. Wystarczy jedna truskawka aby przekonać się, czy tego typu przekąska może stać się źródłem jakichkolwiek dolegliwości. Następnie należy poczekać co najmniej jedną dobę aby upewnić się, że ze zwierzakiem jest wszystko w porządku.

jacek-dylag-kH3Sr9K8EBA-unsplash.jpg
unsplash/Jacek Dylag

 

Jakie objawy mogą wystąpić, jeżeli Twój pies jest uczulony na truskawki? Nieprzyjemne symptomy można podzielić na trzy podstawowe obszary:

  • Problemy skórne - pies, który jest uczulony na truskawki w ciągu kilku do kilkunastu godzin po ich spożyciu może zacząć intensywnie się drapać lub nawet próbować wygryzać sobie sierść. Możliwe jest również pojawienie się wysypki, szczególnie w obszarach pachwin lub karku. 
  • Dolegliwości gastryczne - biegunka, która pojawiła się w ciągu godziny po zjedzeniu niewielkiej porcji truskawek jest jasnym objawem alergii. Warto jednak czujnie obserwować jakość odchodów swojego psiaka przez kilka kolejnych wypróżnień. Dolegliwości gastryczne wywołane przez alergię na truskawki równie dobrze mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.
  • Trudności w oddychaniu - to nieczęsty problem spotykany wśród psów po spożyciu truskawek. Pomimo wszystko lepiej dmuchać na zimne i dlatego zawsze warto zaczynać od małych porcji tych owoców w diecie psów, które nigdy wcześniej ich nie jadły. Niektóre rodzaje alergii mogą powodować puchnięcie dróg oddechowych, co przekłada się na trudności związane z oddychaniem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zrezygnować z podawania zwierzakowi truskawek i skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Jak się okazuje, problemy związane z wprowadzaniem truskawek do diety psa mogą być bardzo różnorodne. Nie należy jednak się ich przesadnie obawiać - dosłownie każdy produkt może stać się przyczyną alergii. Przy rozsądnym wprowadzaniu truskawek do diety czworonoga można szybko zlokalizować ewentualną przyczynę problemu. Ponadto, zdecydowana większość psów nie wykazuje żadnych reakcji alergicznych po spożyciu truskawek. 

Takie spotkania należą do rzadkości. W drzewie ukryło się zwierzątko, jak na dzikusa, jest wyjątkowo miłe

Pamiętaj, że truskawki i deser truskawkowy to nie jest to samo!

Po upewnieniu się, że pies nie jest uczulony na truskawki nic nie stoi na przeszkodzie aby stały się one częścią jego diety. Jest jednak jedna kluczowa zasada, której powinna trzymać się każda osoba podająca swojemu zwierzakowi owoce. Psy mogą jeść truskawki, nie desery truskawkowe! Dodatek bitej śmietany, cukru, lodów czy czekolady w psiej przekąsce nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Po pierwsze, niektóre słodycze powszechnie spożywane przez ludzi są dla psów trujące - przede wszystkim wszelkie produkty zawierające w swoim składzie kakao. Po drugie, zwierzęta nie powinny mieć w swojej diecie dużych porcji nabiału oraz cukrów prostych. Może to prowadzić do zatruć, innego rodzaju problemów żołądkowo-jelitowych, otyłości, czy nawet do rozwoju cukrzycy.

Najprostszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą podawania psu truskawek jest podawanie mu świeżych, dojrzałych owoców. Powinny być one pozbawione szypułek ponieważ zwierzęta mięsożerne nie są w stanie strawić zielonych części roślin. Są też inne, mniej oczywiste opcje na wprowadzenie truskawek do psiej diety. Owoce te można zblendować i podać w formie koktajlu lub zamrozić w celu stworzenia zdrowych, psich lodów. Ta ostatnia propozycja jest szczególnie dobrym pomysłem w okresie intensywnych upałów. Dzięki takiej przekąsce Twój pupil nie tylko zje coś pysznego ale jednocześnie schłodzi i nawodni swój organizm. 

Więcej nie zawsze znaczy lepiej - sukces tkwi w umiarze!

Łatwo zatracić się w truskawkowym szaleństwie. Nic dziwnego, w końcu te owoce - szczególnie w sezonie - są wyjątkowo smaczną opcją na przekąskę. Warto jednak pamiętać, że psy są zwierzętami mięsożernymi. W związku z tym podstawą ich diety powinno być mięso lub karmy, których głównym składnikiem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Truskawki nie mogą zastępować Twojemu czworonogowi posiłku. Ich rola powinna ograniczyć się do przyjemnego urozmaicenia diety. 

Jak oszacować bezpieczną porcję? Najlepiej truskawki traktować jak standardowe smaczki. Mogą być doskonałą nagrodą za dobre zachowanie lub wykonanie sztuczki. Oznacza to, że jeden kęs powinien być dopasowany do rozmiarów psa, tak by zwierzak był w stanie szybko go połknąć. W przypadku dużych ras może to być cały owoc. Natomiast u mniejszych psów lepiej pokroić truskawki na mniejsze części. Ponadto przekąska powinna składać się z kilku, maksymalnie kilkunastu kęsów.  

french-bulldog-1482581_1280.jpg
pexels/whitedaemon

Źródło: mojamiska.pl, psy.pl, zooart.com.pl

Jedno kocię z porzuconego miotu było wyjątkowo małe, nie wiedzieli, czy przeżyje. "Ledwo się poruszał"
Kociątko
Znaleziono go z dwiema siostrami. Był tak malutki, że nie wiedziano, czy przeżyje. Mały Sebastian ważył niespełna połowę tego, co powinien. Chociaż miał już tydzień, był wielkości nowonarodzonego kocięta. Kiedy go znaleziono, jego opuchnięte oczy nie chciały się otworzyć, a jego brzuszek toczył stan zapalny. Zastępcza mama musiała stoczyć zaciętą walkę o życie i zdrowie małego mruczka.Penny Richards, wolontariuszka organizacji pro-zwierzęcej, wzięła do siebie troje kociąt z porzuconego miotu. Wszystkie z nich potrzebowały opieki, ale szczególną troską musiała otoczyć Sebastiana. Mruczek znacząco odbiegał od sióstr wielkością, jego ciało było dwa razy mniejsze. 
Czytaj dalej
Zmęczone, obolałe, ale ufne i łagodne. Dwie sunie przybłąkały się do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów
Porzucone sunie
Nad ranem 9 czerwca do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów zawitali niecodzienni goście. Dwie sunie udały się tam na odpoczynek, schodząc z Tatr. Nie wiadomo, jak znalazły się w górach, ani też kto jest ich właścicielem. Psiaki były całkiem same, ale zachowywały się jak przyjaciółki na wspólnej wycieczce. Czyżby zwierzęta zostały porzucone?Na zwierzęta natknęli się pracownicy schroniska. Zmęczone górską wędrówką sunie postanowiły odpocząć. Dzięki łagodnemu usposobieniu od razu zaskarbiły sobie sympatię wszystkich wokół. Ich pochodzenie pozostaje zagadką.
Czytaj dalej