Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy wiszący brzuch u kota to powód do zmartwień? Niekoniecznie świadczy o nadwadze
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.06.2023 16:24

Czy wiszący brzuch u kota to powód do zmartwień? Niekoniecznie świadczy o nadwadze

Dorosły kot
Dorosły kot, źródło: pexels.com @Taha Yasir Yöney

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien reagować, jeżeli zauważy jakiekolwiek objawy sugerujące pojawienie się choroby u swojego zwierzaka. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zwisający fałd skórny na brzuchu kota jest czymś, czym należy się martwić. Wokół tego nietypowego elementu ciała narosło kilka mitów. Postaramy się wyjaśnić, o co chodzi z tym kocim “nadmiarem”.

Dlaczego kot ma zwisający brzuch? Wśród niektórych właścicieli nadmiar skóry budzi wiele obaw

Jednym z największym marzeń wielbicieli kotów jest to, żeby ich pupil mógł żyć jak najdłużej, ciesząc się dobrym zdrowiem. Dlatego wszelkie odstępstwa od normy, czy to w kwestii zachowania, czy wyglądu kota, mogą budzić ogromny niepokój. Dlatego jeśli zastanawiałeś się, czy zwisający fałd skórny na brzuchu mruczka jest przyczynkiem wprowadzenia restrykcyjnej diety, możesz już odetchnąć z ulgą - nie, Twój kot wcale nie jest gruby!

Fałd brzuszny u kotowatych jest normalnym elementem ich anatomii. Posiada nawet specjalną nazwę: primordial pouch, czyli kieszonka pierwotna. Dlatego nie ma powodów do obaw, jeżeli zauważysz, że Twój pupil posiada nadmiar skóry w okolicach pachwin. 

Niepokój właścicieli może wynikać z tego, że nie wszystkie koty domowe posiadają primordial pouch. Na to, czy Twój zwierzak będzie miał “obwisły brzuch” składa się wiele czynników. Przede wszystkim kwestie osobnicze i rasowe. 

Należy pamiętać o tym, że ciała zwierząt domowych  w wielu kwestiach nie mają wiele wspólnego z dzikimi formami w wyniku wieloletniej pracy hodowlanej. Ponadto, warto podkreślić, że u długowłosych kotów fałd skórny może się pojawić, ale prawdopodobnie nie będzie on widoczny. Z kolei u krótkowłosych osobników będzie od razu rzucał się w oczy. 

Krwawe rany, starte zęby i wzrok proszący o ratunek. Winowajca cierpienia Dylana kłamał prosto w oczy

Fałd skóry sprawia, że koty są bardziej zwinne i elastyczne

Fałd skóry u kotów być może nie wygląda na zbyt przydatną część ciała. W rzeczywistości jednak jest on bardzo pomocny w codziennym funkcjonowaniu. Nadmiar tkanki skórnej sprawia, że zwierzęta te są bardziej zwinne i gibkie w porównaniu do innych czworonogów. 

Ponadto, w środowisku naturalnym kotowate miewają okresy głodu przeplatanego wielkim obżarstwem. Dzięki primordial pouch, te piękne drapieżniki są w stanie zjeść więcej, bo ich żołądek ma przestrzeń do zwiększenia swojej objętości. To bardzo ważne do przetrwania. Nigdy nie wiadomo kiedy napatoczy się kolejna okazja na sycący posiłek. Nadmiar skóry w okolicach brzucha kota to zatem nic innego, jak przystosowanie tego gatunku do życia w środowisku naturalnym. 

li-lin-25XB0eydEC4-unsplash.jpg
Zwisający brzuch u kota pełni bardzo ważną funkcję, unsplash/Li Lin

Każdy kot jest wyjątkowy

Niektórzy mają w zwyczaju porównywać swoje pupile do innych zwierząt. Nie jest to zbyt dobre podejście. Należy pamiętać, że każdy kot może nieco różnić się swoją budową od innych osobników. To zupełnie normalne, każdy zwierzak jest niepowtarzalnym organizmem. Dlatego u niektórych czworonogów fałd skórny jest duży a u innych zupełnie niewidoczny.

Primordial pouch może powiększyć się wraz z wiekiem oraz nadmierną masą ciała. Dlatego zazwyczaj starsze lub otyłe koty charakteryzują się wyjątkowo dużym fałdem brzusznym. Być może opiekunowie ich wiek lub nadmierną masę ciała łączą z pojawieniem się nowych chorób.

Źródło: wamiz.de, petslover.pl, koty.pl