Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak podróżować z psem pociągiem? O jednej zasadzie nie możesz zapomnieć, inaczej zostaniecie na peronie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 23.06.2023 17:33

Jak podróżować z psem pociągiem? O jednej zasadzie nie możesz zapomnieć, inaczej zostaniecie na peronie

Pies w pociągu
pexels.com @John Escudero, Pies w pociągu

Podróżowanie z psem komunikacją publiczną może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie, jeżeli zdecydujesz się na podróż pociągiem. Warto jednak dobrze przygotować się do wycieczki ze swoim pupilem. W przeciwnym razie możesz narazić siebie oraz swojego zwierzaka na niepotrzebny stres. Świadomość istnienia kilku zasad sprawi, że będziesz wiedzieć jak zachować się w każdej sytuacji. Dzięki temu trasy przemierzane z czworonogiem nie będą udręką tylko czystą przyjemnością.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podczas korzystania z komunikacji publicznej należy myśleć nie tylko o sobie i swoim pupilu. Równie ważne są komfort i bezpieczeństwo innych podróżujących. 

Jako opiekun psa masz obowiązek uniemożliwić mu ewentualny atak na innych ludzi lub zwierzęta. Musi to robić każdy, bez wyjątku. Dlatego nawet, jeżeli Twój pupil jest bardzo łagodnym zwierzęciem, weź to pod uwagę. W zależności od preferencji opiekuna oraz wielkości pupila są dwie opcje:

  • Pies w transporterze - opiekunowie małych piesków bardzo często decydują się na to rozwiązanie. Jest ono szczególnie dobrym pomysłem, kiedy pies jest nauczony przebywania w przenośnej klatce. 
  • Kaganiec i smycz - jeżeli pies jest zbyt duży na transporter, bądź nie chce w nim siedzieć, pozostaje klasyczne rozwiązanie. Każdy pupil podróżujący transportem publicznym musi być na smyczy oraz w kagańcu.
Zgłoszenia napływają z całej Polski. Tajemnicza choroba zabija koty, jedna z hipotez już wykluczona

Musisz przestrzegać kilku zasad

Zasady bezpieczeństwa to nie jedyne reguły, których należy przestrzegać wprowadzając psa do pociągu. 

Konieczne jest wykupienie oddzielnego biletu dla psa. Można to zrobić online, w kasie bądź u konduktora. Poza tym, zwierzę przez całą podróż musi być blisko opiekuna. Czworonóg nie powinien niepokoić innych podróżujących czy swobodnie przemieszczać się pomiędzy przedziałami. 

Kolejną zasada zakazuje podróży jednej osobie z więcej niż jednym psem. Nawet po wykupieniu biletu dla każdego czworonoga, pracownicy pociągu mają prawo pociągnąć właściciela do odpowiedzialności, za nieprzestrzeganie norm PKP.

Co zrobić, kiedy współpasażerowie nie zgadzają się na podróż z psem?

Pamiętaj, że nawet jeżeli spełniasz wszystkie wymienione powyżej zasady, współpasażerowie mają prawo nie zgodzić się na podróż z psem. Niektórzy nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, inni po prostu nie chcą. Pasażer z psem musi to uszanować.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do konduktora pociągu z prośbą o wyznaczenie innego miejsca. Nie powinno z tym być żadnych problemów, pod warunkiem, że przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz posiadasz bilet dla swojego pupila. 

Źródło: wamiz.pl, dziendobry.tvn.pl