Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Prosty trik, by pożegnać się z kretowiskiem na dobre. Ta mieszanka odstrasza krety najlepiej na świecie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 24.06.2023 12:22

Prosty trik, by pożegnać się z kretowiskiem na dobre. Ta mieszanka odstrasza krety najlepiej na świecie

Kretowiska
pixabay.com @meineresterampe, Kretowiska

Jeżeli w Twoim ogrodzie pojawił się kret, to z pewnością zastanawiasz się jak pozbyć się nieproszonego gościa. Szpecące kretowiska nie należą do ulubionych widoków działkowiczów. Istnieje wiele sposobów, które mogą być skuteczne w walce z tymi małymi zwierzakami. Sprawdź jak odstraszyć kreta jednocześnie nie robiąc mu krzywdy. Znajomość kilku prostych trików może sprawić, że kretowiska nie będą już Twoim zmartwieniem. 

Pościg za tymi zwierzętami może trwać miesiącami

Posiadanie chociażby niewielkiego kawałka prywatnej przestrzeni rekreacyjnej, na której można według własnego uznania zaaranżować miejsce do wypoczynku to marzenie wielu ludzi. Nic dziwnego, czas spędzony blisko natury to jedna z najwspanialszych form relaksu. Jednak uciechę z posiadania ogródka może skutecznie zniszczyć obecność nieproszonych gości pod postacią małych ssaków. Krety, bo o nich mowa, to bardzo aktywne zwierzaki. Potrafią pracować wiele godzin, żeby w efekcie stworzyć liczne kupki ziemi. Kretowiska najczęściej pojawiają się tam, gdzie właściciele ogródka woleliby mieć trawnik, kwiaty lub warzywa. 

Nic dziwnego, że wielu posiadaczy ogródków nie życzy sobie zmiany aranżacji wśród własnej zieleni. Doprowadzenie nawet maleńkich miejsc tego typu wymaga dużo czasu, pracy, a często również nakładów finansowych. Dlatego zazwyczaj pojawienie się pierwszego kretowiska wywołuje impuls do działania

Krety to bardzo sprytne zwierzęta. Szybko się uczą i są szybkie. Ten zestaw cech sprawia, że przegonienie tego zwierzaka ze swojego terenu może być dużym wyzwaniem.

mole-13299_1280.jpg
pixabay/Beeki, kret

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, mających na celu ułatwienie pościgu za tym nieuchwytnym stworem. Ich skuteczność często okazuje się być dyskusyjna. Co więcej, niektóre rozwiązania mogą zrobić krzywdę nieproszonemu gościowi. Zdecydowanie lepiej jest postawić na takie rozwiązania, które przepłoszą kreta ale jednocześnie umożliwią mu spokojne życie w innym miejscu. Opcji jest całkiem sporo. 

Jak schłodzić psa podczas upałów? Często stosowany sposób może wyrządzić krzywdę, grozi nawet śmiercią

Kret ma bardzo wrażliwy nos

Skuteczne pozbycie się kreta staje się o wiele łatwiejsze, kiedy pozna się jego zwyczaje oraz fizjologię. Piętą achillesową tego gatunku jest… węch. Zwierzęta te mają na tyle wrażliwy ten zmysł, że obecność niektórych zapachów sprawia, że postanawiają zmienić miejsce zamieszkania. 

Co więcej, wiele zapachów postrzeganych przez krety jako nieprzyjemne z perspektywy ludzi należą do ładnych bądź neutralnych. Posadzenie tych roślin na terenie swojego ogródka może sprawić, że krety uznają ten teren za odrażający:

  • mięta
  • czarny bez
  • aksamitek
  • bazylia
  • narcyz

Ponadto, jeżeli roślinne straszaki okażą się być niewystarczające, można z łatwością stworzyć plan B. Krety boją się zapachu sierści oraz włosów. Ich obecność sprawia, że zaczynają obawiać się drapieżników i postanawiają poszukać bezpieczniejszego miejsca. W razie pojawienia się kretowiska, warto wsadzić kłębek włosów zebranych z własnej szczotki, bądź szczotki swojego pupila do wejścia do kreciego tunelu.

Humanitarne rozwiązania to wybór zgodny z prawem

Warto podkreślić, że to w jaki sposób właściciele ogródków walczą z nieproszonymi gośćmi ma duże znaczenie dla dzikiej przyrody. Krety są gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Wynika to z tego, że na świecie zostało ich tak mało, że ich populacja jest w pewnym stopniu zagrożona wyginięciem.

Dlatego warto nie myśleć tylko o swoich interesach i zdecydować się na rozwiązanie, które obu stronom konfliktu umożliwi dalsze życie.

Ponadto, w świetle przepisów polskiego prawa, zabronione jest przetrzymywanie i krzywdzenie osobników należących do tego gatunku. 

mole-3551309_1280.jpg
pixabay/Bru-nO, W Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Źródło: domekiogrodek.pl