Sezon grillowy w pełni, weterynarze ostrzegają. Tym daniem z rusztu nigdy nie dziel się ze swoim pupilem
Sezon wiosenno-letni kojarzy nam się z sezonowymi owocami i grillowaniem. Obie te rzeczy mogą stanowić zagrożenie dla Twojego pupila, jeśli nie znasz się na psim żywieniu. Kiedy zapraszamy znajomych i robimy grilla, pod nogami plącze nam się często pupil, który łasi się i prosi o jedzenie. Czy powinniśmy mu ulegać?
Chociaż psy na pewno z chęcią zjedzą podsunięte im pod nos mięso z grilla, nie powinniśmy bezmyślnie się nim dzielić. W jedzeniu z rusztu mogą kryć się substancje, z którymi delikatny, pieski organizm sobie nie poradzi. Weterynarze ostrzegają – nie każde danie z grilla jest dobre dla psa.
Sezon grillowy. Czy pies może jeść dania z rusztu?
Jako że nie powinniśmy podawać psu cebuli i czosnku, poczęstowanie czworonoga mocno przyprawioną kiełbasą czy karkówką może skończyć się dla niego szczególnie źle. Jeśli korzystaliśmy z mieszanek, które mają w składzie wysoko czosnek granulowany i cebulę, zrezygnujmy z karmienia psa tym smakołykiem. Spożycie ich grozi żółtaczką czy niewydolnością nerek.
Żołądek czworonoga źle zareaguje też na duże ilości pieprzu, więc wystrzegajmy się go. Wszystko w trosce o jego zdrowie i dobrą kondycję.
Dogoterapia to wsparcie nie tylko dla dzieci. Często wystarczy jeden dotyk i pojawia się uśmiechGrillowane mięso – psu pocieknie ślinka, ale czy powinien je jeść?
Poza tym nie powinniśmy przesadzać, bo takie tłuste przekąski w dużych ilościach mogą prowadzić do otyłości pupila. Wysoka zawartość tłuszczu w posiłku może wywołać biegunkę czy wymioty, a w najgorszym przypadku prowadzić do zapalenia trzustki, więc lepiej unikajmy karmienia psa tłustą karkówką.
– Jedzenie z grilla jest często bardzo tłuste. Jednym z najgorszych przypadków zapalenia trzustki, jakie widziałam, był pies, któremu pozwolono skończyć resztki jedzenia, które zostało po imprezie – podzieliła się dr Joanna Woodnutt, lekarka weterynarii. – Na szczęście przeżył, ale o włos uniknął śmierci.
Pies pewnie będzie niezadowolony, że nie chcesz podzielić się z nim smakowitym kąskiem, ale pamiętaj, że to dla jego dobra. Jeśli już tak bardzo chcemy zaprosić psa na grilla, usmażmy mu jakieś chudsze, nieprzyprawione mięso. Pamiętajmy także, że psy nie powinny gryźć kości poddanych obróbce termicznej. Wliczają się w to także kości z grillowanego mięsa.
Grillowane warzywa – niektóre mogą poważnie zaszkodzić
Warzywa z grilla mogą być smaczną przekąską dla czworonoga, szczególnie jeśli dodajemy do nich niewiele tłuszczu. W odróżnieniu od tłustej kiełbasy czy karkówki, ryzyko zapalenia trzustki i komplikacji zdrowotnych jest niewielkie.
Należy jednak pamiętać, że pies nie może spożywać niektórych warzyw, w tym wspomnianych wcześniej cebuli i czosnku, a także pokrewnych roślin. Wystrzegać powinien się także zielonej papryki, rzodkiewki i bakłażana, które mogą wywołać zaburzenia trawienia i wymioty. Nieodpowiednie będzie także awokado, którego pestka stanowi ryzyko zadławienia i niedrożności przewodu pokarmowego, a spożycie miąższu owoca powiązano ze zgonem psów.
Źródło: mirror.co.uk, psy.pl, psibufet.pl