Dlaczego koty barankują? To bardzo sugestywny gest w kocim języku. Zdziwi cię, co się za nim kryje
Właściciele kotów muszą się zmierzyć z ciężką próbą zrozumienia zachowań mruczków. Nasz pupil, wiedziony instynktem, potrafi robić dziwne rzeczy. Obok ugniatania łapkami, jednym z charakterystycznych zachowań mruczków jest tzw. “barankowanie”. Co kryje się za tą nazwą? Czym jest barankowanie i co oznacza, kiedy kot ociera się o Ciebie pyszczkiem?
Czym jest barankowanie?
Nie każdy właściciel mruczka słyszał termin “barankowanie”, mimo że prawdopodobnie kiedyś zaobserwował takie zachowanie u swojego pupila. Nazwa wzięła się od angielskiego “bunting”, co oznacza “baranka”, “czółko”. Opisuje sposób w jaki barany charakterystycznie stykają się rogami. O ile u nich jest to przejaw agresji, u kotów podobne zachowanie ma zupełnie inne wytłumaczenie.
Barankowanie to charakterystyczne ocieranie się kota czołem o człowieka lub drugie zwierzę. Dlaczego koty barankują? Koty ocierają się głową o właściciela z różnych powodów. Podstawą tego zachowania jest fakt, że mruczki mają gruczoły zapachowe na całym ciele. Ocierając się czołem o przedmiot, zostawiają na nim ślad w postaci feromonów. Jeśli kot ociera cię głową, to znaczy, że chce zostawić na Tobie ślad.
Lidl ze specjalną ofertą na Dzień Psa, znajdziemy tam nie tylko zabawki. Ceny kuszące, spraw pupilowi prezentDlaczego koty barankują? Okazują tak czułość
1. Chcą zwrócić na siebie uwagę
Kiedy kot uderza w Ciebie swoją głową, nie możesz go zignorować. Zazwyczaj, kiedy zauważamy, że kot chce się do nas zbliżyć fizycznie, okazujemy mu czułość. Mruczek dostaje tego, co chce. Uczy się, że to dobry sposób na zyskanie Twojej uwagi.
2. Chcą zyskać Twoją sympatię
Barankowanie jest przede wszystkim sposobem na zostawienie kocich feromonów w różnych miejscach. Mruczek chce wetrzeć w Ciebie swój zapach, a inne koty będą go wyczuwały. Jeśli kot “bodzie” cię głową, to znak, że jesteś dla niego ważny. Nie robi tak byle komu.
3. Czują się bezpiecznie
Być może kot poprzez ocieranie się o Ciebie, chce oznaczyć bezpieczny teren. Oznacza to, że zwierzę Ci ufa. Wie, że nigdy byś go nie skrzywdził. Jeśli kot przyjmuje pozycję baranka, to pokazuje uległość. Jeśli dodatkowo przy tym mruczy, to znak, że jest całkowicie zrelaksowany.
Kocie barankowanie – sposób na oznaczenie terytorium
4. Oznacza swoje terytorium
Barankowanie jest nie tylko sposobem na okazanie czułości, ale też służy po prostu oznaczeniu terenu. Ze względu na gruczoły znajdujące się na ich ciele, także na pyszczku, koty mogą znaczyć feromonami przedmioty oraz inne zwierzęta i ludzi. W przypadku barankowania innych stworzeń może być to próba dominacji, jednak nie tylko. To też po prostu wyrażenie aprobaty. Kot oznacza Cię swoim zapachem, żebyś miał “zapach kolonii” i należał do jego kociej rodziny.
Źródło: pupilkarma.pl, apetete.pl