Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co zrobić, gdy pies je łapczywie? Nie czekaj, jedzenie w pośpiechu szybko odbije się na jego zdrowiu
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 03.06.2023 15:23

Co zrobić, gdy pies je łapczywie? Nie czekaj, jedzenie w pośpiechu szybko odbije się na jego zdrowiu

jedzący pies
unsplash/Kabo

Czy po wypełnieniu miski karmą Twój pupil rzuca się na pokarm, pochłaniając wszystko łapczywie w kilka sekund? Niestety wiele psów ma ten problem. Nie warto go bagatelizować, bo może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wdrożenie tych kilku rozwiązań powinno być dla Ciebie priorytetem.

Wiele psów je łapczywie, bo boi się, że ktoś zabierze im pokarm. Kłopot z tym mają nie tylko szczenięta, ale też dorosłe psy z problemami behawioralnymi. O ile w przypadku młodego zwierzęcia mamy do czynienia z “pustą kartką” i możemy naszego pupila wychować tak, żeby jadł powoli, to przestawienie starszego czworonoga na wolniejszą konsumpcję jest nieco trudniejsze. 

Dlaczego pies je łapczywie i jak go tego oduczyć?

Często szybkie spożywanie karmy jest znakiem, że w przeszłości pupil mógł głodować. Kiedy ma przed sobą jedzenie, zjada je jak najszybciej, pamiętając, jak to jest mieć pusty brzuch. 

Niektóre psy bardzo strzegą swojej miski – mogą warczeć, gdy ktoś się do niej zbliża. Brakuje im zaufania do człowieka, co objawia się w ten sposób, że boją się zostawić jedzenie na dłużej. Myślą, że jeśli nie zjedzą wystarczająco szybko, ktoś odbierze im pokarm. Może być to konsekwencją stosowania w przeszłości kar, które polegały na zabieraniu miski. Stosowanie takich środków jest odradzane, bowiem może prowadzić do problemów behawioralnych.

Nie zawsze łapczywe jedzenie ma związek z traumami z przeszłości. Czasem po prostu nasz pupil jest łakomczuchem. Widząc przed sobą smaczne jedzenie, nie może się powstrzymać przed spałaszowaniem go. Psy nie mają świadomości, że szybkie jedzenie może im zaszkodzić. Dlatego rolą właściciela jest wdrożyć rozwiązania, dzięki którym pupil nie będzie narażony na negatywne konsekwencje łapczywego jedzenia.

Pozbyli się psa, “Szukał ich każdego dnia”. Los sprawił mu najpiękniejszą niespodziankę

Twój pies je łapczywie? To może źle odbić się na jego zdrowiu

Szybkie jedzenie jest szczególnie niebezpieczne u szczeniąt, które mogą zakrztusić się karmą. Większy pies łatwiej sobie poradzi w przypadku obecności ciała obcego w gardle, ale dla mniejszego czworonoga może skończyć się to zadławieniem.

Jeśli zwierzak w szybkim czasie pochłonął ogromną ilość karmy, prawdopodobnie ją zwymiotuje. Nie jest to najprzyjemniejszy widok dla właściciela, szczególnie że prawdopodobnie zje ją z powrotem. Wrażenia estetyczne to nie największy problem z wymiotami. Częste zwracanie pokarmu może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych oraz podrażnienia przełyku i gardła kwaśną treścią pokarmową.

W przypadku ras olbrzymich istnieje ryzyko skrętu żołądka. Wypełniony treścią pokarmową przemieszcza się i obraca, co stanowi problem dla psa. Brzuch twardnieje, a zwierzę ma problem z wygodnym położeniem się. Wymiotuje białą pianą. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia pupila. Często wymaga interwencji chirurgicznej.

Pies je łapczywie – jak go oduczyć?

Na rynku istnieje szereg produktów mających na celu ułatwienie czworonogowi wolniejszej konsumpcji pokarmu. W zależności od tego, czy nasz pies spożywa karmę suchą, czy mokrą, dostępne są inne środki.

Miska spowalniająca jedzenie
Ma kształt klasycznej miski, ale na jej dnie umieszczone są “przeszkody”. Czasem mają postać szeregu wypustek, a w innych przypadkach to istny labirynt. Akcesorium ma na celu rozłożenie suchej karmy w taki sposób, że nasz pupil nie będzie w stanie zagarnąć jej językiem na raz. Taka miska kilkukrotnie spowalnia proces jedzenia i pozwala pozbyć się negatywnych skutków łapczywej konsumpcji. W zależności od tego, ile pupil je, można wybrać odpowiedni rozmiar naczynia.

Mata węchowa
Od miski spowalniającej jedzenie różni się tym, że ma postać kawałka materiału, na którym znajdują się liczne wypustki i dziurki, w których kryje się pokarm. Jedzenie nie jest dostępne od razu, pupil musi je znaleźć. Akcesorium angażuje wiele zmysłów, w tym węch, dzięki któremu pies może wyniuchać, gdzie znajduje się smakołyk. Jest to nie tylko dobry sposób na spowolnienie jedzenia, ale też działa stymulująco na umysł pupila, zapewniając mu rozrywkę. Nadaje się jedynie do pokarmów suchych.

Mata do lizania
Sprawdzi się dla tych zwierząt, które preferują karmę mokrą. Ma postać maty z tworzywa sztucznego, na której znajdują się nie tylko wypustki, ale i kręte kanaliki. Podobnie jak w przypadku miski spowalniającej jedzenie, sprawia, że pupil nie może zjeść wszystkiego za pomocą kilku ruchów językiem.

Nie każdego opiekuna jednak stać na kupno akcesoriów do wolnego jedzenia. Drogie przyrządy może zastąpić trening psa. Należy zacząć od podawania pupilowi jedzenia nie do miski, a z ręki. W ten sposób zadbamy o to, żeby czworonóg jadł wolniej, ale też stworzymy z nim więź. Najłatwiej oduczyć łapczywego jedzenia szczenię, ale jeśli poświęcimy na to swój czas, nawet dorosły pies może nauczyć się jeść wolniej.

Źródło: keko.pl, matywechowe.pl

Tagi: Pies Porady
Przygarnęli kotkę, która dopiero co została mamą. Zerknęli na łapki kociąt i przetarli oczy ze zdziwienia
kotka z kociętami
Do organizacji zajmującej się ratowaniem bezdomnych i porzuconych zwierząt wpłynęło zgłoszenie od rodziny, która przeżywała trudne chwile i nie była w stanie dłużej zajmować się zwierzętami. Ratownicy wiedzieli, że nie mają na co czekać i szybko ruszyli na pomoc. Kiedy dotarli na miejsce, okazało się, że kotka i jej maluchy są wyjątkowe.Dla ratowników niosącym pomoc zwierzętom nie a nic ważniejszego, jak możliwość ocalenia bezbronnych istnień. Dokładnie tak samo było w przypadku kotki, która później otrzymała imię PolyAnna i jej młodych. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że mają do czynienia z niezwykłymi osobnikami.
Czytaj dalej
Byli pewni, że kupili labradora. Pani weterynarz nie ma wątpliwości, co naprawdę wyrośnie ze szczeniaka
weterynarz i szczeniak
Chcieli przyjaznego, rodzinnego labradora, z którym mogłyby wychowywać się ich dzieci. Sprzedawca w internecie upchnął im zgoła inną rasę. Pani weterynarz od razu wiedziała, że szczeniak, którego ma przed oczami, nie wyrośnie na labradora.W schronisku czekają psy z różnymi historiami życiowymi, szukające domu. Niektórzy jednak decydują się na zakup konkretnej, wymarzonej rasy. Pewna rodzina ze Stanów Zjednoczonych marzyła o labradorze. Ogłoszenie o dostępnym szczeniaku znaleźli w internecie. I jak wiele internetowych zakupów, dostali nie to, co w opisie aukcji. Ze zwrotem może być natomiast ciężko.
Czytaj dalej