Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Zabawa odgrywa w życiu kota ważną rolę. Dowiedz się, jaką rozrywkę preferuje
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 01.06.2023 12:11

Zabawa odgrywa w życiu kota ważną rolę. Dowiedz się, jaką rozrywkę preferuje

kot z zabawką
pixabay/孟想家

Każdy mruczek uwielbia się bawić. Chociaż czasem wydaje się, że to domena kociąt, chęć do psot nigdy nie opuszcza pupila. Zabawa może przyjmować różne formy i czasem angażować też właściciela. Dowiedz się, z czego czerpie przyjemność Twój kot i co zrobić, żeby zapewnić mu rozrywkę.

Niektórym wystarczy karton i światło lasera. Inne są całkiem wymagające i wybierają bardziej wysublimowane rozrywki. Nawet dorosłe koty potrzebują zabawy i jako właściciel powinieneś wiedzieć, jakie czynności preferuje Twój mruczek.

Koty są jak dzieci. Uczą się przez zabawę

To nie tylko chęć zabicia nudy. Zabawa u kotów pełni bardzo ważną funkcję. Tak jak ludzkie dzieci, poznają one świat przez interakcję z nim. Podstawową funkcją zabawy u małych kociąt jest nauka. W ich mózgach znajdują się schematy, które mają ułatwić im polowanie i rozmnażanie. Przez zabawę podążają nimi i je udoskonalają, próbując wcielić je w życie. Biegnąc za światłem lasera czy rozwijającą się włóczką ćwiczą instynkt polowania i podążania za “ofiarą”.

Rozwijają w ten sposób umiejętności, które posłużą im w dalszym życiu do innych celów. Tak jak dzieci uczące się zachowań społecznych poprzez zabawę lalkami, wypróbowują różne scenariusze w domowym zaciszu, żeby potem wykorzystać je w praktyce.

Ćwiczą w ten sposób nie tylko polowanie, ale też ucieczkę przed niebezpieczeństwem i życie w grupie społecznej. Dlatego tak ważne jest, żeby kot pierwsze tygodnie życia spędził z matką i poprzez zabawę rozwinął umiejętności, których nie nauczy się od nikogo innego.

U kotów dorosłych, szczególnie tych niewychodzących, rozrywki są ważne głównie dlatego, że zapewniają ich mózgom stymulację. Siedzący cały dzień w domu mruczek potrzebuje zabaw i rozmaitych bodźców, których nie zapewnia mu całodobowe siedzenie w mieszkaniu.

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Jakie rozrywki preferuje Twój kot?

Mruczki uwielbiają zabawy angażujące zdolności potrzebne do polowań – spryt i refleks. Do ich preferowanych rozrywek należy gonienie przedmiotów i pozorowane walki. Ich zabawy można podzielić na dwie główne grupy, w zależności od tego, czy angażują inną istotę.

Zabawy samotne
Jest to głównie bieganie za przedmiotami i “polowanie”. Uwielbiają gonić za wszystkim, co się porusza – mniejszymi zwierzętami, poruszającą się trawą, reklamówkami na wietrze czy specjalnymi zabawkami.
Kochają szmer foliówek, jednak nie powinny się nimi bawić ze względów bezpieczeństwa. Żeby zapewnić mu podobną rozrywkę, można zrobić specjalny, bezpieczniejszy szeleszczący tunel lub kupić go w sklepie dla zwierząt. 

Zabawy w grupie
Pozwalają ćwiczyć naszym mruczkom umiejętności społeczne. Często angażują pozorowane walki, w których zwierzęta przepychają się i szarpią. Nie dzieje im się wtedy krzywda, chociaż może wyglądać to brutalnie.
Często kot może w podobny sposób próbować bawić się z opiekunem, gryząc go i drapiąc. Dla własnego dobra nie powinniśmy go zachęcać do takich rozrywek, bo mogą się skończyć dla nas źle, w chwili kiedy pupil przekroczy granicę. Z kotem lepiej bawić się zabawkami, które będą działać na niego stymulująco i przy okazji pozwolą uniknąć nam krzywdy.

Jaką zabawkę wybrać dla kota? Bez tego ani rusz

Rynek zabawek dla kotów zachwyca rozmaitością. Nieważne, czy kupimy wędki, piłeczki czy sztuczne myszki. By mruczek był zadowolony, liczy się, żeby zabawki miały te trzy cechy:

posiadały futerko lub piórka – dzięki temu upodabniają się do naturalnych ofiar kota;

wydały niskie dźwięki lub szeleściły – tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej torebek foliowych, koty uwielbiają te brzmienia;

poruszały się – uruchamiają naturalny instynkt gonienia u zwierzęcia.

Na jakąkolwiek zabawkę się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby obserwować kota i upewnić się, że nie grozi mu niebezpieczeństwo. Niektóre produkty w swojej budowie mają elementy takie jak sznurki czy wstążki, które mogą stanowić ryzyko połknięcia przez pupila.

Źródło: wamiz.pl

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje - od zaciekawienia, przez odrazę, po przerażenie. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej