Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak przewozić psa autobusem lub tramwajem? Kierowca każe Wam wysiąść, jeśli nie spełnisz tych zasad
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 05.07.2023 11:47

Jak przewozić psa autobusem lub tramwajem? Kierowca każe Wam wysiąść, jeśli nie spełnisz tych zasad

Przewożąc psa autobusem lub tramwajem nie możemy zapomnieć o ważnych zasadach
Przewożąc psa autobusem lub tramwajem nie możemy zapomnieć o ważnych zasadach, fot. pixabay/vardansevan

Podróżując komunikacją miejską można natknąć się na czworonożnych pasażerów, jednak wiele osób nie wie, jak bezpiecznie i zgodnie z zasadami przewozić psy lub koty. Należy pamiętać o szeregu ważnych zasad, bez których możemy narazić współpasażerów na niebezpieczeństwo, a siebie – na wyrzucenie z pojazdu lub mandat.

Pies w autobusie – czy mogę przewozić psa?

Po konkretne informacje zawsze warto się udać do regulaminu konkretnego przewoźnika. W większości miast w Polsce nie ma problemu z przewożeniem psów, o ile będziemy trzymać się zasad. Przede wszystkim obecność psa w pojeździe nie może utrudniać kierowcy prowadzenia pojazdu. Podstawą jest, żeby zwierzę nie utrudniało przemieszczania się po pojeździe. Ważne, żeby pies nie plątał się pod nogami innych pasażerów. Nie może utrudniać dostępu do przejścia ani do kasowników. 

Pies nie może być agresywny. Nie powinien narażać na szkodę osób i mienia innych pasażerów. Miejmy na uwadze komfort współpodróżnych, którzy mogą obawiać się o swoje zdrowie, siedząc obok bojowego zwierzęcia.

pies w autobusie (2).jpg
Pies w autobusie nie może utrudniać innym podróżującym jazdy, fot. unsplash/Egor Gordeev
Koń stratował policjantkę, która z nim pracowała, jej stan jest ciężki. Bliscy pilnie proszą o pomoc

Pies w komunikacji miejskiej – czy muszę kupić mu bilet?

Wiele osób nie wie, czy musi płacić za bilet dla pupila. Zależy to od konkretnego przewoźnika i powinniśmy sprawdzić szczegóły przed przejazdem. W wielu miejscach w Polsce pies nie musi płacić za jazdę autobusem czy tramwajem. ZTM Gdańsk, ZTM Śląsk, MPK Wrocław czy ZTM Warszawa są przyjazne portfelom właścicieli psów – transport jest tam bezpłatny. Nie zapłacimy także nigdzie za przewóz psa przewodnika.

W niektórych miastach natomiast sytuacja ma się inaczej i to, czy płacimy za bilet dla pupila, może być uzależnione od jego wielkości. Psy, które zmieszczą się na kolanach właścicieli mogą jeździć bezpłatnie, natomiast w przypadku większych zwierząt należy uiścić opłatę. W innych miastach jest to niezależne od wielkości pupila i wszystkie bez wyjątku muszą mieć ważny bilet.

Oburzenie może wzbudzać fakt, że nie istnieje coś takiego jak bilet miesięczny dla psa, więc jeżdżąc regularnie z czworonożnym przyjacielem musimy każdorazowo płacić tyle samo. Takie wydatki potrafią obciążyć portfel.

pies w autobusie (3).jpg
Nie każdy wie, czy należy płacić za bilet dla psa w komunikacji miejskiej, fot. Aaron James

Pies w autobusie lub tramwaju – jak przewieźć go bezpiecznie?

Regulaminy są w tej kwestii zgodne. Najbezpieczniejszym sposobem na przewóz psa jest zrobienie tego w specjalnym transporterze, o ile mamy do czynienia z małym psem. W przypadku większych zwierząt potrzebny będzie kaganiec i trzymanie na krótkiej smyczy

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy pies jest agresywny, jednak współpasażerowie tego nie wiedzą. Sama podróż z pupilem może działać dla niego stresogennie, więc ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Szczegóły należy sprawdzić w regulaminie przewoźnika, jednak w wielu miejscach za brak kagańca i smyczy można wylecieć z autobusu lub tramwaju. W wielu miejscach potrzebne będą także dokumenty poświadczające o ważnych szczepieniach na wściekliznę.

Psy asystujące osobom niepełnosprawnym nie muszą nosić kagańców i smyczy. W ich przypadku natomiast konieczna jest uprząż. Konieczny będzie oczywiście stosowny dokument poświadczający o tym, że zwierzę faktycznie ma status psa asystującego.

rafaella-waasdorp-ELLh9GwObHI-unsplash.jpg
Psi asystenci mają zupełnie inne prawa niż zwykłe czworonogi, unsplash/Rafaëlla Waasdorp

Źródło: eska.pl, strefabiznesu.pl

Tagi: Pies Porady
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?