Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Masz to urządzenie w domu? Lepiej uważaj. Właściciele zwierząt biją na alarm, może doprowadzić do tragedii
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 08.06.2023 10:27

Masz to urządzenie w domu? Lepiej uważaj. Właściciele zwierząt biją na alarm, może doprowadzić do tragedii

pies i dyfuzor
pixabay/asundermeier, facebook/Marianne Whyte

Właściciele zwierząt domowych ostrzegają się wzajemnie przed niebezpieczeństwem czyhającym na naszych psich i kocich pupili w domach. Nie tylko kwiaty, rośliny doniczkowe, drobne przedmioty czy uchylone okno stanowią dla nich zagrożenie. Na tapet wzięto popularne obecnie dyfuzory oraz kominki elektryczne na woski i olejki zapachowe.

W wielu domach nie brakuje przedmiotów, które mają za zadanie stworzyć bardziej klimatyczną i przytulną atmosferę. Jednym z nich, bardzo popularnym również w Polsce, są dyfuzory olejków zapachowych. Okazuje się, że mogą one stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla naszych futrzastych przyjaciół.

Olejki eteryczne mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Organizacja rządowa French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety (ANSES), której główną misją jest ocena zagrożeń dla zdrowia związanych z żywnością, środowiskiem i pracą, zwróciła się z apelem do właścicieli zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów. Zidentyfikowane ryzyko wiązało się z użyciem dyfuzorów oraz kominków elektrycznych na woski i olejki zapachowe.

Dyfuzor zapachowy to modny element dekoracyjny zdobiący wnętrza naszych domów, a przy okazji nawilżający powietrze i zamieniający płynne olejki eteryczne w pachnącą mgiełkę. Mają one przewagę nad świecami, gdyż uwalniają swój zapach przez cały czas. Okazuje się, że niosą za sobą bardzo niebezpieczne skutki uboczne.

Jak wynika z przedstawionego raportu, zawarte w olejkach eterycznych substancje mogą przyczynić się do podrażnienia oczu, nosa, gardła oraz problemów z oddychaniem u ludzi, zwłaszcza dzieci, oraz zwierząt. Podrażnienia oczu wiążą się z obecnością w olejkach fenoli i ketonów, które są "nieodpowiednie" do stosowania w odświeżaczach powietrza.

Nawet naturalne związki, takie jak terpeny (obecne m.in. w żeń-szeniu, bazylii czy goździkach) mogą powodować podrażnienia. Choć zazwyczaj dolegliwości przechodzą samoistnie, weterynarze ostrzegają, że nie zawsze dzieje się tak w przypadku czworonogów.

To zdjęcie zrobiono w Tatrach. Turystka była zachwycona, dopóki nie zobaczyła, co czai się za mostem

Pies przestał poznawać swoją opiekunkę

Marianne Whyte z Christchurch w Nowej Zelandii w social mediach opisała historię, jaka przydarzyła się jej czworonożnemu podopiecznemu. Starsza kobieta wróciła do domu po pracy na wieczorną zmianę. Była przekonana, że jej shih tzu będzie czekał z niecierpliwością, aż pojawi się w drzwiach. Jednak to, jak zareagował, od razu mocno dało jej do myślenia. 

Pupil zupełnie jej nie poznawał. Choć początkowo była pewna, że zwierzę jest zdezorientowane, ponieważ wybudziła go ze snu, wkrótce zrozumiała, że zmianę w jego zachowaniu wywołały inne czynniki. 

Wszystkiemu winne były olejki eteryczne

Kolejnego dnia wróciła z pracy zaniepokojona telefonem od osoby, która opiekowała się jej pupilem. Usłyszała, że pies nie chce wyjść z własnego posłania. Czym prędzej wróciła do domu i udała się z nim do weterynarza.

- Przyszłam z pracy wcześniej i znów był bardzo zdezorientowany tym, kim jestem. Zabrałam go więc do weterynarza. Okazało się, że olejek z drzewa herbacianego, którego używałam w dyfuzorze, jest toksyczny dla psów - opowiada Marianne Whyte.

Lekarz weterynarii stwierdził, iż wątroba psa nie uległa uszkodzeniu, aczkolwiek podkreślił, że to nie pierwszy przypadek, kiedy zwierzę domowe zatruło się w podobny sposób

Właścicielka shih tzu apeluje, aby przed uruchomieniem dyfuzora czy kominka elektrycznego upewnić się, że olejki eteryczne czy woski w nim używane nie są szkodliwe dla pupili. To samo tyczy się kadzideł zapachowych. Na liście zapachów, które są niebezpieczne dla zwierząt domowych wymieniane są m.in.: 

  • anyż
  • kamfora
  • goździk
  • czosnek
  • jałowiec
  • oregano
  • tymianek czerwony lub biały
  • cząber
  • drzewo herbaciane
  • bylica zwyczajna

źródło: mirror.co.uk; geekweek.interia.pl

Bezdomny kocurek wspina się na ramiona nieznajomej. To tylko przedsmak życia, którego od zawsze pragnął
kot Chester
Niektórzy wierzą, że zwierzęta są w stanie rozpoznać ludzi o dobrym sercu. Podążając za tą teorią, kot o imieniu Chester dokładnie tak zrobił. Gdy zobaczył wolontariuszkę z organizacji Sparkle Cat Rescue, która wychodzi z pracy, od razu zaczął ocierać się o jej nogi. Robił to zupełnie, jakby chciał jej powiedzieć, że musi się nim zaopiekować.Mruczek siedział przed drzwiami wejściowymi biura na tę konkretną osobę. Żaden z innych wychodzących pracowników nie wzbudził w nim zainteresowania. Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się przez przypadek.
Czytaj dalej
Odpoczywali na plaży w Gdyni, gdy nagle ruszyło na nich rozpędzone stado dzików. Szokujące wideo obiega sieć
Dziki na plaży
Ostatnio internet obiegło nagranie, na którym plażę w Gdyni odwiedzają nietypowe zwierzęta. Wczasowicze nie spodziewali się, że ich wypoczynek przerwie… rozpędzone stado dzików. Chociaż to niecodzienny widok, nie był to pierwszy incydent z udziałem tych zwierząt nad morzem.Liczyli na spokojny wypoczynek, ale los spłatał im figla. Wczasowicze na pewno nigdy nie zapomną tego zdarzenia. Nikt nie mógł przewidzieć, że plażową sielankę przerwie rozpędzona rodzina dzików. Na nagraniu wideo naliczyć można kilkanaście osobników. I chociaż nic złego tym razem się nie stało, ludzie coraz bardziej obawiają się spotkań z dzikiem w mieście.
Czytaj dalej