Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy koty i psy mogą się opalać? Obalamy mity. Tak to się kończy, gdy nie słuchasz ostrzeżeń
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 08.07.2023 10:10

Czy koty i psy mogą się opalać? Obalamy mity. Tak to się kończy, gdy nie słuchasz ostrzeżeń

Właściciele kotów i psów nie wiedzą, jak bezpiecznie przebywać na słońcu
Właściciele kotów i psów nie wiedzą, jak bezpiecznie przebywać na słońcu, fot. unsplash/Stephanie Moody

W sezonie letnim stoimy przed wyborem, czy zaangażować pupila w nasz wypoczynek na zewnątrz. Zabranie psa na plażę, czy też w góry może wydawać się dobrym pomysłem, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak nasze zwierzę zniesie prażące słońce. Udar cieplny grozi nie tylko zwierzętom przebywającym w nagrzanym aucie, ale może dotknąć pupila w trakcie upału. Czy koty i psy mogą się opalać? Wokół sprawy narosło wiele mitów. Odpowiadamy, czy zwierzęta domowe mogą przebywać dłużej na słońcu.

Te zwierzęta nie odczuwają ciepła, możesz im zaszkodzić

Można pomyśleć, że w trakcie wspólnego wypoczynku na słońcu zwierzę samo powinno czuć, iż pora przejść w cień. Nic bardziej mylnego, bowiem w przypadku psów jest to niemożliwe. Te zwierzęta tracą receptory związane z odczuwaniem ciepła. Nie wiedzą, że na zewnątrz jest gorąco, mogą wyczuć wysoką temperaturę, dopiero kiedy zaczynają być zaangażowane receptory bólu, czyli np. dotykając rozgrzanego podłoża.

Sprawia to, że mogą przebywać na upale, nie będąc świadomym, że im to szkodzi. Przegrzanie organizmu może doprowadzić do omdlenia. Należy pamiętać, że psy prawie w ogóle się nie pocą, co zwiększa ryzyko związane z wylegiwaniem się na słońcu, bo nie mogą w łatwy sposób się ochłodzić.

psy i koty na sloncu (1).jpg
Psy podczas opalania nie czują, że jest im gorąco, fot. unsplash/Josh Duncan
Psi strażak nie przestawał kichać, trafił do weterynarza. Diagnoza to ostrzeżenie dla innych czworonogów

Czy psy i koty mogą się opalać? Te rasy powinny uważać

Tysiące lat ewolucji sprawiły, że dziko żyjące zwierzęta mają niezawodną ochronę przed poparzeniami słonecznymi. Człowiek, udomawiając je i mnożąc do własnych celów, nieco zaburzył naturalne tarcze ochronne. Widać to na przykładzie świń, które do celu przemysłowej hodowli na mięso utraciły większość szczeciny, która stanowiła barierę przed słońcem.

W przypadku naszych futrzastych milusińskich mamy do czynienia z podobnymi zjawiskami. Uroczo wyglądające długie włosy nie zawsze sprawdzają się w czasie upałów. O ile sierść zwierząt w naturze działa jako izolator ciepła, mnożone dla zaspokojenia wrażeń estetycznych czworonogi mogą mieć problem z przegrzewaniem. Paradoksalnie krótko przystrzyżona sierść też nie jest rozwiązaniem, jako że traci swoje izolacyjne właściwości i odsłania gołą skórę wrażliwą na poparzenia. Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek.

Problem z poparzeniami słonecznymi mogą mieć szczególnie zwierzęta o białym futerku. Jasne ubarwienie wskazuje na niski poziom pigmentu melaniny chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeszcze większy problem mają koty rasy sfinks, które ze względu na całkowity brak sierści są szczególnie narażone na słońce.

psy i koty na sloncu (2).jpg
Zwierzęta z jasnym futrem są bardziej narażone na poparzenia słoneczne, fot. usplash/Abdullah Oguk

Opalanie u psów i kotów. Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

Każde zwierzę, zwłaszcza psy i koty, może poparzyć się w miejscach, gdzie nie ma wystarczająco dużo futra – na brzuchu, uszach czy nosie. Istnieją kremy przeciwsłoneczne, przygotowane specjalnie dla domowych pupili. Należy być jednak ostrożnym, gdyż mogą zawierać cynk, bardzo szkodliwy dla zwierząt w przypadku połknięcia. By zapobiec poparzeniom słonecznym, należy ograniczyć czas przebywania zwierzaka na słońcu. Radzi się, by spędzały nie więcej niż 40 minut w świetle słonecznym. Gdy na zewnątrz jest straszny upał, ogranicz czas na słońcu do 15-20 minut.

Na spacer wybierz porę wieczorną lub wczesny ranek, kiedy słońce jeszcze tak nie praży. Jeśli już musisz wyjść ze zwierzęciem, upewnij się, że będzie miało miejsce w cieniu, gdzie może się skryć. 

Źródło: portalzdrowiapsaikota.pl, irme.pl, yasmeenphulpoto.blogspot.com

Tagi: Pies Kot Porady