Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Jeż

Jeż jest rodzajem ssaka owadożernego należącego do rodziny jeżowatych.

Jeż pigmejski
03.06.2024 15:23 Jeż pigmejski – z góry skazany na nieszczęśliwe życie? Zanim go kupisz, przeczytaj

Przeurocze węszące pyszczki i słodkie małe oczka – jeże pigmejskie są niezwykle urokliwe i nie sposób się w nich nie zakochać. W ostatnich latach stały się w Polsce popularnymi zwierzątkami domowymi. W niektórych krajach europejskich m.in. w Belgii, Holandii i Hiszpanii hodowla jeży pigmejskich została całkowicie zakazana. Kiedyś zastanawiałam się dlaczego, teraz sama jestem przeciwnikiem ich rozmnażania i sprzedawania. Opowiem dlaczego. 

komunia
20.05.2024 15:14 Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend

Niejednokrotnie goście zaproszeni na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej stają przed ciężkim wyborem, jakim jest zakup prezentu. Zdawać by się mogło, że obecnie dzieci mają wszystko, czego zapragną i nie lada wyczynem jest je czymś zaskoczyć i zadowolić. Niektórzy z obdarowujących sięgają po nie zawsze przemyślane rozwiązanie, jakim jest zakup zwierzaka. Jak się okazuje już nie tylko pies, czy kot jest wręczany z okazji komunii — w ostatnim czasie zaobserwowano bardzo niepokojący trend darowania innych zwierząt, który wywołuje zakłopotanie nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci.

jeż pomalowany sprayem
07.05.2024 15:48 Jeże pomalowane sprayem znalezione w okolicy szkoły. Fundacja prosi o pomoc

Pod opiekę Fundacji Kocia Brygada Świętochłowice trafiły zwierzęta, którymi ratownicy zwykle się nie zajmują. Dwa jeże znalezione w okolicy szkoły podstawowej zostały pomalowane sprayem. Ratownicy proszą o pomoc w namierzeniu sprawców. Aktywiści obawiają się, że wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego “młodzieży się nudzi”.

jeż
23.04.2024 11:21 Jeż spacerował po autostradzie. Policjanci nie mogli przejechać obojętnie

Śląscy policjanci ocalili życie zagubionego zwierzęcia. Patrolując autostradę, dostrzegli błąkającego się po jezdni jeża. Gdyby nie funkcjonariusze, stworzenie najpewniej zginęłoby pod kołami rozpędzonych samochodów. Wysokie krawężniki skutecznie uniemożliwiały mu wydostanie się z pułapki. Internauci wieloma komentarzami docenili gest policjantów. 

jeż
19.04.2024 14:37 Znaleziony jeżyk miał spory problem. Wolontariusze spuścili z niego powietrzę

Do ciekawego odkrycia doszło w Wielkiej Brytanii. Jeż potrzebował pomocy. Jego ciało było przerażająco spuchnięte i kształtem przypominało kolczastą kulkę. Na szczęście odnalazł go przypadkowy mieszkaniec i w porę sprowadził pomoc. Lekarze stwierdzili bardzo rzadką chorobę u ssaka.

jeż w pułapce
18.04.2024 10:04 Uczniowie wypatrzyli zaklinowanego w płocie jeżyka. Nagle nadeszło wybawienie

Podczas lekcji dzieci z pierwszej klasy zauważyły potrzebujące pomocy zwierzę. Jeż utknął między przęsłami szkolnego ogrodzenia. Choć sytuacja stworzenia była nieciekawa, to z ratunkiem przybyli mu pracownicy oświaty. Dzieci dopingowały poczynania cichych bohaterów świata zwierząt. Pan Witek i Pan Adam zdobyli sławę dzięki zamieszczonemu w sieci nagraniu z interwencji.

jeż
14.04.2024 10:28 Dokąd nocą tupta jeż? Odwieczna zagadka rozwiązana

“Dokąd tupta nocą jeż” – nad tym pytaniem od lat głowią się fani kultowego programu “Domowe przedszkole” emitowanego na antenie telewizyjnej “Jedynki” w latach 80. i 90. Po ponad 40 latach Lasy Państwowe udzieliły odpowiedzi na tę nieszablonową łamigłówkę. Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał!

jeże na drogach
29.03.2024 13:50 Zaczyna się dla nich najgorszy sezon. Jak pomóc jeżom przetrwać wiosnę?

Wiosna to trudna pora roku dla jeży. Kolczaści nocni włóczędzy dopiero niedawno wybudzili się z zimowego snu i pędzą przed siebie na oślep. Mają jeden cel — zdobycie pożywienia. Niestety wiedzione instynktem zwierzęta na masową skalę giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Ekostraż kieruje ostrzeżenie do kierowców i nie tylko. Bez naszej pomocy jeże nie mają szansy na ratunek.

jeż
27.03.2024 15:09 Była pewna, że całą noc opiekuje się znalezionym jeżykiem. Rano poznała prawdę

Do organizacji zajmującej się ratowaniem dzikich zwierząt, w tym jeży, zgłosiła się kobieta, która wyznała, że poprzedniej nocy znalazła porzuconego, malca tego gatunku. Chciała, by pomocy udzielili mu profesjonaliści. Wolontariuszka jednak nie miała dla niej dobrych wieści, a to, co usłyszała na miejscu, wywróciło jej świat do góry nogami.

uratowane zwierzę
24.03.2024 11:20 To sympatyczne zwierzątko zna każdy. Niebywałe, jak wygląda, zanim urośnie

Miłośniczka zwierząt znalazła wciąż ślepe i głuche maleństwo. Na pierwszy rzut oka ciężko było określić, co to za stworzenie, jednak postanowiła się nim zaopiekować. Z każdym tygodniem nowy podopieczny rósł jak na drożdżach i zaczął coraz bardziej przypominać znany wszystkim gatunek. Trafił jej się prawdziwy cudak. Nagranie jego metamorfozy rozczuliło internautów. 

Dzień Jeża
10.11.2023 11:06 "Są dni, że telefon po prostu nie milknie". Ekspert radzi, jak pomagać jeżom. Wystarczy naprawdę mały gest

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że 10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na te cudowne istoty i dowiedzieć się więcej na ich temat. Choć w Polsce tych zwierząt żyje naprawdę wiele, nie wszyscy wiedzą, jak zachować się podczas spotkania z nimi, tym bardziej, jeśli osobnik jest ranny lub wyraźnie chory. O udzielenie kilku cennych rad oraz przybliżenie, jak wygląda ratowanie jeży, poprosiliśmy Jerzego Garę z Ośrodka Rehabilitacji dla Jeży w Kłodzku.

Zwierzę na drodze
16.10.2023 10:06 Zatrzymał pojazd i wybiegł na ulicę. Kierowca autobusu okrzyknięty bohaterem

Kierowca jednego z miejskich autobusów w Warszawie nie mógł się spodziewać, że wieczorna zmiana będzie zdecydowanie różniła się od pozostałych. W pewnej chwili musiał zatrzymać pojazd i czym prędzej wbiec na jezdnię. Poprzez jego brawurową akcję, nazwano go bohaterem. Nie mamy wątpliwości, że zasłużył na ten tytuł!

Zwierzę utknęło w rurze
08.10.2023 18:42 Zerknęli do rury i musieli natychmiast improwizować. Nie do wiary czego użyli, by uratować malca

Zwierzęta potrafią dostać się w najdziwniejsze miejsca. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy nie mogą się wydostać. Kiedy mężczyzna spojrzał do rury, nie spodziewał się, że znajdzie w niej dzikie zwierzę. Malec nie mógł sobie poradzić, potrzebował pomocy. Na miejsce wezwano wykwalifikowanych ratowników, którzy musieli improwizować, żeby wydostać zwierzę. Konstrukcja, jaką zbudowali, żeby wydostać maleńką istotę, wprawia w osłupienie.

Dzikie zwierzę utknęło w rurze
30.09.2023 13:07 Usłyszał pisk, gdy pracował w ogrodzie. Zajrzał do rury kanalizacyjnej, malec potrzebował pomocy

Wystarczyła chwila, żeby odmienić życie niewinnej istoty. Mężczyzna usłyszał w trakcie pracy podejrzane dźwięki. Piski, płacz, wołanie o pomoc – wyczerpująca kakofonia zdradzała, że maleńkie stworzenie jest w tarapatach. Nie wahał się ani przez chwilę i pobiegł po zestaw ratunkowy. Nie wybaczyłby sobie, gdyby coś się stało.

Brodnica. Nastolatkowie zabili jeża
27.09.2023 07:20 "Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Policjanci z Brodnicy ustalili dane dwóch nastolatków, którzy “grali” bezbronnym jeżem w piłkę. Zwierzę umierało w męczarniach, a sprawcom cierpienie niewinnej istoty sprawiało radość. Okazuje się, że nie było to pierwsze przewinienie chłopców. Policja poznała ich w związku z inną sprawą.

Zwierzę wpadło do studzienki w Białymstoku. Zaalarmowany mieszkaniec zadzwonił po straż
14.08.2023 08:01 Zwierzak wpadł do studzienki. Gdyby nie jeden telefon, nigdy już nie wydostałby się na powierzchnię

Zdezorientowane zwierzę wpadło do studzienki. Miało szczęście, że obok przechodził spacerowicz, który natychmiast zadzwonił na 986. Powiadomiono Straż Miejską w Białymstoku, która szybko pojawiła się na miejscu. Gdyby nie ich pomoc, malutkie zwierzę należące do gatunków chronionych już nigdy nie wydostałoby się na powierzchnię.

Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie szkodników
30.07.2023 14:49 Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Żaden produkt nie działa tak, jak ten sposób, szkodniki znikną w mig

Chociaż ślimaki są naturalną częścią ekosystemu, zdarza się, że nieproszone zadomowią się w naszym ogródku i niszczą uprawy. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwym zatrzęsieniem tych szkodników, warto przedsięwziąć środki zapobiegawcze. Rozsypanie szkodliwej trutki może i jest skutecznym rozwiązaniem, ale niestety bywa szkodliwe dla innych organizmów. Walkę ze ślimakami warto zacząć od naturalnych sposobów. Żaden produkt ze sklepu nie działa tak skutecznie.

jeż z miną
12.06.2023 15:19 Pokazali, co wylądowało na jego grzbiecie. Nagranie udowadnia, że wojna w Ukrainie dotyka nie tylko ludzi

Dramatyczna sytuacja w okolicach wysadzonej tamy na Dnieprze to nie jedyny niebezpieczny obszar w Ukrainie dla ludzi i zwierząt. Mowa tu nie tylko o pupilach domowych, ale także tych zupełnie dzikich, które żyją na wolności. W sieci udostępniono poruszające nagranie, na którym widać, co spotkało małego jeża.Ślady wojny pozostawione w Ukrainie znajdują się niemal na każdym kroku terenów objętych walkami. Na ostrzałach, bombardowaniach i innych sposobach walki cierpią również bezbronne stworzenia. Nagranie jeża, który padł ofiarą broni, rozczula internautów. Na szczęście jego los nie był przesądzony.

jeż
26.04.2023 12:29 Kierowco, ściągnij nogę z gazu, nie rozJEŻdżaj jeży! Przyszłość chronionego gatunku wisi na włosku

Ekostraż we Wrocławiu rocznie ratuje setki chorych, rannych i osłabionych jeży, Niestety wielu kierowców nie zważa na drogach na przechodzące kolczaste stworzenia. W konsekwencji zwierzęta giną pod kołami albo dogorywają na poboczu, zaś w najlepszym wypadku walczą o życie w lecznicach. Publikując drastyczne zdjęcia z ostatnich interwencji, organizacja zwraca uwagę na opłakany los chronionego gatunku. Wkrótce jeże mogą całkowicie wyginąć.Niestety to nie pierwszy raz, gdy weterynarze musieli walczyć o życie jeża znalezionego z obrażeniami świadczącymi o potrąceniu przez auto. Takie sytuacje mają miejsce co roku w cieplejszym sezonie, zwłaszcza po zmroku. Niemal każdego dnia można natknąć się na rozjeżdżane przez samochody jeże. 

Andrzej Kuziomski
04.01.2023 12:33 Nie żyje Andrzej Kuziomski, twórca pogotowia jeżowego. "Był w tym pierwszy w Polsce i najlepszy"

Media obiegła smutna wieść. Nie żyje Andrzej Kuziomski, twórca pierwszego w Polsce Ośrodka Rehabilitacji Jeży i jedynego Pogotowia Jeżowego. Mężczyzna był doskonale znany w środowisku ratowników zwierząt, bowiem przez wiele lat poświęcał się opiece nad zagrożonym wyginięciem gatunkiem. Ściśle współpracująca z Andrzejem Kuziomskim Ekostraż zamieściła w swoich social mediach pożegnalny wpis dla bliskiego przyjaciela oraz opiekuna wszystkich napotkanych na drodze jeży. Z udostępnionych przez nich informacji wynika, że pionier ratownictwa jeży w Polsce umarł tak, jak żył - w ich otoczeniu.

Jeż
10.11.2022 14:22 Jak wygląda kąpiel jeża pigmejskiego? Urocze nagranie podbija Internet

Na popularnym w sieci filmiku pokazano, jak wygląda kąpiel kolczastej kuleczki. Nie ma się co dziwić, że nagranie z udziałem rozczulającego jeżyka ma już 13 mln odsłon, ale jednocześnie łatwo może umknąć naszej uwadze fakt, że zwierzątko unosi się na powierzchni wody. Dlaczego tak się dzieje?Leśnicy oraz ratownicy zwierząt często zwracają uwagę na problem związany z ochroną jeży. W przestrzeni publicznej oraz internetowej pojawiają się apele informujące o tym, w jaki sposób powinno obchodzić się z osobnikami wędrującymi po lasach i sadach. W okresie jesienno-zimowym, a więc wzmożonego ryzyka, jesteśmy im winni maksymalną ochronę. Ponadto jeże są objęte całkowitą ochroną i nie należy ich niepokoić, ani chwytać. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na hodowlę mniejszego kuzyna jeża europejskiego w domowym zaciszu. Mowa o potomkach jeży białobrzuchych, czyli jeżach pigmejskich. Odpowiednia pielęgnacja i zapewnienie podopiecznemu właściwych warunków bytowych to nieco skomplikowana sprawa. Na przykładzie filmiku publikowanego w Internecie wyjaśniamy, jak dbać o gatunek domowego "tuptusia".

jez
12.10.2022 11:01 Dwóch nastolatków pastwiło się na jeżem. Młodzi zwyrodnialcy grali zwierzęciem jak piłką

W Pabianicach kamery monitoringu zarejestrowały, jak dwóch nastolatków pastwiło się nad jeżem. Bulwersujący film z zajścia trafił do sieci, a młodzi zwyrodnialcy poniosą surowe konsekwencje. Ostrzegamy wszystkich miłośników - serce boli od samego patrzenia!Wszyscy wiedzą, jak wyglądają jeże, lecz nie każdy zna ciekawostki na ich temat. Te pożyteczne zwierzęta najczęściej poruszają się w pojedynkę i w jedną noc są w stanie przemierzyć na swoich małych nóżkach nawet 2 km. Podczas jesiennych migracji są niestety narażone na liczne niebezpieczna, zarówno ze strony przejeżdżających pojazdów, jak i osób traktujących je jak żywe zabawki. Zdarzenie, jakie miało miejsce w województwie łódzkim, jest tego niezbitym dowodem.

Jeż
20.09.2022 14:34 Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Jeże są objęte ochroną, aczkolwiek podczas jesiennych migracji masowo giną pod kołami przejeżdżających pojazdów. Te pożyteczne zwierzęta nie mają łatwego życia, dlatego w okresie wzmożonego ryzyka jesteśmy im winni maksymalną ochronę. W przeciwnym razie czeka je zagłada.W związku z nadejściem chłodnych jesiennych dni i rozpoczęciem dorocznych migracji dziko żyjących zwierząt, wystartowała kolejna edycja akcji, w ramach której urzędnicy wraz z ekologami przypominają o znaczeniu specjalnych znaków ostrzegawczych. To właśnie teraz jeże przemierzają kilometry, przygotowując się do zapadnięcia w sen zimowy.Szacuje się, że w Polsce pod kołami samochodów ginie rocznie ponad 40 tysięcy jeży. W wielu przypadkach, w wyniku śmierci jednego jeża, ginie również kilka innych.

BeFunky-collagew3hrbs - 2022-07-04T164949.714
04.07.2022 17:39 Kobieta znajduje na poboczu dziwny "kamień". Niesamowite, czym jest naprawdę

Hollie Warren wracała z pracy do domu, gdy zauważyła dziwny kamień na poboczu drogi. Kobieta miała niepokojące przeczucie, dlatego zatrzymała samochód, by lepiej mu się przyjrzeć. Mało brakowało, by nie zauważyła zwierzęcia potrzebującego pomocy.Ta historia pokazuje, by nie ignorować subtelnych znaków, jakie wysyła nam nasza podświadomość. Czasem nieopisane przeczucie może uratować czyjeś życie.

Jeże
04.06.2022 12:31 Jeże masowo rozjeżdżane przez kierowców. Jak im pomóc wiosną i latem?

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami apeluje w imieniu tych, którzy nie mogą samodzielnie poprosić o pomoc. Chodzi o jeże, których okres rozrodczy właśnie trwa. W nocy, wiele z nich ginie na drogach pod kołami samochodów, dlatego kierowcy są proszeni o czujność. Jeże na dobre zadomowiły się w większość polskich miast. Widujemy je na działkach, w parkach czy ogródkach, jednakże na skutek działalności człowieka, ginie ich tak dużo, że są zagrożone wyginięciem. Stworzenia te znajdują się pod pod ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej.

Kotek i jeż
14.02.2022 01:00 Kot i jeż spotykają się po raz pierwszy. Nagranie zostało hitem internetu

W ostatnim czasie w sieci opublikowano nagranie przedstawiające pierwsze spotkanie kociaka i jeża. Choć zwierzaki z początku podchodziły do siebie z dystansem, wrodzona ciekawość ośmieliła je do nawiązania bliższej znajomości. Nagranie ukazujące wyjątkowy moment zostało odtworzone już ponad 26 milionów razy.Nie od dziś wiadomo, że przyjaźń to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu, a zwierzęta bez wątpienia zasługują na miano wyrozumiałych przyjaciół. W ich świecie nie ma znaczenia, czy nawiązują przyjaźń z istotą ludzką, innym psem czy kotem, czy też z przedstawicielem całkiem innego gatunku - potrafią one umiejętnie dobrać towarzystwo, opierając swoją decyzję jedynie na wrodzonym instynkcie.

Wścieklizna wśród lisów
14.11.2021 01:00 Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Niepokojące wieści obiegły media. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że już w najbliższy poniedziałek zostanie ponownie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy proszeni są o zwiększenie swojej czujności i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa.12 listopada 2021 r. Konstanty Radziwiłł przekazał informację, iż od początku roku wykryto już 85 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano kolejny wzrost liczby zachorowań.

Grabienie liści jest niewskazane
08.11.2021 01:00 Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Jeże są gatunkiem zagrożonym. Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych 15 lat mogą całkowicie wyginąć. Aby temu zapobiec, w parkach i na skwerach powstają kopce z liści oraz azyle dedykowane tym pożytecznym zwierzętom. Podpowiadamy, jak i Ty możesz pomóc im przetrwać jesień i zimę.Jesień w pełni, co oznacza, że ulice i ścieżki są zasypane kolorowymi liśćmi oraz gałązkami, tworząc malowniczy krajobraz. To nie przypadek, że akurat teraz w wielu polskich miastach na terenach parków i skwerów można zauważyć specjalne kopce. Stworzono je w ważnym celu - na ratunek jeżom.

  • 1
  • 2