Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zwierzak wpadł do studzienki. Gdyby nie jeden telefon, nigdy już nie wydostałby się na powierzchnię
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 14.08.2023 08:01

Zwierzak wpadł do studzienki. Gdyby nie jeden telefon, nigdy już nie wydostałby się na powierzchnię

Zwierzę wpadło do studzienki w Białymstoku. Zaalarmowany mieszkaniec zadzwonił po straż
Zwierzę wpadło do studzienki w Białymstoku. Zaalarmowany mieszkaniec zadzwonił po straż, fot. Facebook/Straż Miejska w Białymstoku

Zdezorientowane zwierzę wpadło do studzienki. Miało szczęście, że obok przechodził spacerowicz, który natychmiast zadzwonił na 986. Powiadomiono Straż Miejską w Białymstoku, która szybko pojawiła się na miejscu. Gdyby nie ich pomoc, malutkie zwierzę należące do gatunków chronionych już nigdy nie wydostałoby się na powierzchnię.

Zwierzę wpadło do studzienki w Białymstoku. Eko Patrol Straży Miejskiej ruszył na ratunek

Eko Patrol Straży Miejskiej w Białymstoku przeprowadził w piątek 11 sierpnia nietypową akcję ratunkową. Jeden z mieszkańców zadzwonił po służby, kiedy odkrył, że w studzience przy ulicy Warszawskiej tkwi żywe zwierzę. Otwarta dziura stała się więzieniem dla małej istoty, która nie mogła się z niej wydostać.

Eko Patrol przybył na miejsce ze sprzętem do zadań specjalnych. To nie pierwsza podobna sytuacja, więc wiedzieli, czego użyć, żeby wydostać jeża z potrzasku.

jeż wpadł do studzienki (1).jpg
Straż miejska przybyła na miejsce, żeby wydostać zwierzę ze studzienki, fot. Facebook/Straż Miejska w Białymstoku
Nagrała z ukrycia, co jej tata robi z bezpańskim kotem w garażu. Internauci nie mają wątpliwości w osądzie

Jeż wpadł do studzienki w Białymstoku. Straż miejska pomogła go uratować

Cała akcja ratunkowa przebiegła bardzo sprawnie dzięki doświadczeniu Eko Patrolu. Dzięki odpowiednim narzędziom wyciągnięcie jeża ze studzienki było kwestią kilku chwil. Uratowany zwierzak mógł znów cieszyć się wolnością.

Strażnicy wydobyli kolczastego ssaka z pułapki i po upewnieniu się, że nie odniósł żadnych obrażeń wypuścili go do środowiska naturalnego – melduje Straż Miejska w Białymstoku.

jeż wpadł do studzienki (2).jpg
Dzięki wykwalifikowanym służbom wyciągnięcia jeża ze studzienki nie było trudne, fot. Facebook/Straż Miejska w Białymstoku
jeż wpadł do studzienki (3).jpg
Wyłowiony ze studzienki jeż mógł cieszyć się wolnością, fot. Facebook/Straż Miejska w Białymstoku

JEŻdżę bezpiecznie. W miastach montowane są tabliczki ostrzegające kierowców

Białystok należy do jednego z wielu miast, w których funkcjonują z powodzeniem Eko Patrole Straży Miejskiej. W rozmowie z lokalnym “Kurierem Porannym” wypowiedziała się na temat służby Marta Rybnik.

Gołębie, nietoperze, kaczki, łosie, lisy, węże – o takich zwierzętach informują nas mieszkańcy – mówi kobieta.

Władze miasta już w kwietniu ostrzegały kierowców na temat jeży. Te trudne do zauważenia zwierzęta niestety często kończą życie pod kołami samochodów. Z takim stanem rzeczy starają się walczyć władze polskich miast, coraz częściej inwestując w kampanie informacyjne i specjalne znaki ostrzegające przed jeżami.

jeż wpadł do studzienki (4).jpg
Władze miasta Białystok już latem kazały zachować ostrożność, jeśli chodzi o jeże, fot. Facebook/Straż Miejska w Białymstoku

Za pioniera w kwestii ochrony jeży można uznać Lublin, w którym pojawiły się specjalne znaki ostrzegające kierowców przed obecnością jeży. Co roku miasto funduje też domki dla jeży

Podobne działania można zaobserwować w Świdniku (woj. lubelskie), gdzie występują specjalne strefy związane z bezpieczeństwem jeży. W “strefie jeży” pozostawiane są liście na zimę, a w strefie “tu kosimy rzadziej” miasto dba o to, żeby te drobne zwierzęta mogły znaleźć azyl.

jeż wpadł do studzienki (5).jpg
Specjalne znaki ostrzegają kierowców przed obecnością jeży, fot. Urząd Miasta Lublin

Źródło: radio.lublin.pl, Facebook/Straż Miejska w Białymstoku, tvn24.pl