Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Uczniowie wypatrzyli zaklinowanego w płocie jeżyka. Nagle nadeszło wybawienie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 18.04.2024 10:04

Uczniowie wypatrzyli zaklinowanego w płocie jeżyka. Nagle nadeszło wybawienie

jeż w pułapce
Fot. facebook.com/ Szkoła Podstawowa w Pogórzu

Podczas lekcji dzieci z pierwszej klasy zauważyły potrzebujące pomocy zwierzę. Jeż utknął między przęsłami szkolnego ogrodzenia. Choć sytuacja stworzenia była nieciekawa, to z ratunkiem przybyli mu pracownicy oświaty. Dzieci dopingowały poczynania cichych bohaterów świata zwierząt. Pan Witek i Pan Adam zdobyli sławę dzięki zamieszczonemu w sieci nagraniu z interwencji.

Jeże są niezwykle pożyteczne. Warto zaprosić je do swojego ogrodu

Obecność jeży w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Zwierzęta te są drapieżnikami. Żywią się owadami i innymi bezkręgowcami, których nadmiar może zagrozić hodowanym przez nas roślinom. Dzięki ich obecności łatwo możemy zmniejszyć liczebność trudno widocznych szkodników w naszym ogrodzie, jednak jeże warto zaprosić również z innych powodów. Stworzenia te coraz rzadziej pojawiają się w naszym zabetonowanym świecie. Ze strony ludzi i drapieżników grozi im wiele niebezpieczeństw, przez co trudno przychodzi im znalezienie dobrego miejsca do życia. 

Obserwowanie jeży zaspokaja ważną potrzebę kontaktu z naturą, który, choć często o tym zapominamy, jest niezbędny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Jeżeli nie będziemy pomagać tym stworzeniom przetrwać w naszym świecie, to za chwilę możemy nie mieć możliwości korzystać z ich cennych umiejętności. Warto więc już od najmłodszych lat wpajać dzieciom jak ważna jest empatia wobec dzikich zwierząt. Na szczęście uczniom ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu nie trzeba o tym przypominać.

Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty Potężny pożar w zoo. Zginęło ponad 200 zwierząt, niewiele udało się uratować

Dzieci zauważyły potrzebujące pomocy dzikie zwierzę

Pierwszoklasiści podczas lekcji zauważyli przez okna swojej klasy jeża. Dzikie zwierzę zaklinowało się podczas przejścia przez ogrodzenie. Zmartwione losem stworzenia dzieci poprosiły nauczycielkę o pomoc. Na szczęście na terenie szkoły był Pan Witek i Pan Adam, którzy pośpieszyli zwierzęciu z pomocą. 

Choć nie było łatwo, to finalnie udało się uratować przerażonego jeża. Żeby go uwolnić, mężczyźni musieli przeciąć kątówką ogrodzenie. Sprytnie zabezpieczyli zwierzę, tak aby podczas ryzykownej czynności nic mu się nie stało. Ssak został odprowadzony w bezpieczne miejsce, aby mógł kontynuować swoją wędrówkę.

Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy. Internauci proszą o przejście dla jeży

Dzięki zamieszczonemu w sieci nagraniu cisi bohaterowie dzikiego zwierzęcia zyskali zaskakującą dla siebie sławę. Pan Witek i Pan Adam otrzymali gromkie brawa od dzieci, a w komentarzach wielu internautów chwaliło ich czyn. 

  • “Bo prawdziwy bohater nie nosi peleryny”,
     
  • “Cudownie, że widziały to maluchy przez okno. Jesteście wielcy”,
     
  • "Brawo za czujność. Warto zrobić specjalne przejścia dla jeży, aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji",
     
  • “Dużo jeży tak ginie”.

Niestety w przypadku zaklinowania się stworzenia w ogrodzeniu, jeśli nie otrzyma pomocy od ludzi, czeka go pewna śmierć. Nowoczesne, szczelne ogrodzenia z podmurówką to typowy widok nie tylko podmiejskich dzielnic, ale i również wielu wsi. Kilometry ogrodzeń sprawiają, że każdej nocy jeże muszą pokonywać dużo większe odległości w poszukiwaniu pokarmu. Próbując je ominąć lub znaleźć przejście narażone są na kolizje z samochodami oraz śmiertelne pułapki, jakimi są oczka siatek lub ciasne pręty. Jeśli chcemy zaprosić jeża do naszego ogrodu, ważne jest, aby miał możliwość do niego przyjść, a także z niego wyjść. Producenci ogrodzeń oferują specjalne bramki dla jeży. Możemy też wykonać je samodzielnie. Przejście powinno mieć minimalną szerokość 10 centymetrów i wysokość około 15 do 20 cm. Dzięki temu jeże będą mogły swobodnie się poruszać i dbać nocą o nasze rośliny, kiedy my smacznie śpimy.