Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dokąd nocą tupta jeż? Odwieczna zagadka rozwiązana
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 14.04.2024 10:28

Dokąd nocą tupta jeż? Odwieczna zagadka rozwiązana

jeż
Fot. Canva/BBudrewicz

“Dokąd tupta nocą jeż” – nad tym pytaniem od lat głowią się fani kultowego programu “Domowe przedszkole” emitowanego na antenie telewizyjnej “Jedynki” w latach 80. i 90. Po ponad 40 latach Lasy Państwowe udzieliły odpowiedzi na tę nieszablonową łamigłówkę. Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał!

“Dokąd tupta nocą jeż?”

Pytanie “Dokąd tupta nocą jeż?” było częścią piosenki, od której rozpoczynał się kultowy program “Domowe przedszkole” na TVP1. I choć twórcy obiecywali dostarczyć na nie odpowiedzi, wychowankowie lat 80. i 90. do dziś głowią się, dokąd tupta ten niewielki, pokryty kolcami ssak. Dlaczego opuszcza bezpieczną kryjówkę dopiero nocą, gdy w naturze grasuje o tej porze tak wiele niebezpiecznych drapieżników? Wygląda na to, że po 40 latach poznaliśmy odpowiedź!

Pod koniec października ubiegłego roku w mediach społecznościowych Lasów Państwowych pojawił się niecodzienny post, którego twórcy poinformowali, iż przychodzą z rozwiązaniem odwiecznej zagadki. Odpowiedź zaskoczyła całkiem sporo grono osób!

Tragiczny finał spaceru z psem. Padły strzały, zwierzaka nie udało się uratować Znaleziony w ogrodzie kot różnił się od dachowców. Nigdy nie powinien być złapany

Już wiadomo, dokąd tupta nocą jeż

Jeże prowadzą nocny tryb życia. Dzień przesypiają w bezpiecznej kryjówce, którą opuszczają pod osłoną zmroku. Te niepozorne, malutkie ssaki potrafią przemierzyć w ciągu jednej nocy nawet 3-kilometrowe trasy! Ma to spory sens, biorąc pod uwagę fakt, iż gdy je zauważymy, nieustannie zmierzają w tylko sobie znanym kierunku. Jaki jest cel tych nocnych wędrówek? Lasy Państwowe przychodzą z odpowiedzią.

Wszyscy zawsze się zastanawiają ,,Dokąd w nocy tupta jeż?”. Dziś przychodzimy z rozwiązaniem tej zagadki (…) A więc już wiemy, gdzie jeże tuptają nocą — jeść! – mogliśmy przeczytać na Facebooku.

Wielu internautów było zdumionych tych odkryciem. Ciekawostek dotyczących jeży jest jednak znacznie więcej. Ile mają kolców, czym się żywią oraz gdzie mają swoje kryjówki? Odpowiadamy poniżej.

Czego jeszcze nie wiedzieliście o jeżach?

Leśnicy ujawnili na swoim profilu na Facebooku znacznie więcej sekretów jeży, niż tylko destynację ich nocnych podróży. Te niepozorne ssaki, przez tak wielu uznawane za urocze, wiodą nocny tryb życia, który owiany jest tajemnicą. Wiadomo już, że pod osłoną zmroku udają się na łowy, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są one amatorami jabłek ani żadnych innych owoców. Jeże to zwierzęta mięsożerne, które najchętniej spożywają owady, ślimaki, żaby, a nawet małe gryzonie. Chętnie posilą się również karmą domowych pupili, jeśli natrafią na nią w ogródku. Co ciekawe, nie trawią laktozy, dlatego częstowanie ich produktami, które ją zawierają, nie jest dobrym pomysłem.

Jeż ma na swoim grzbiecie mnóstwo ostrych kolców. Czy wiedziałeś, że jest ich tam ok. 7,5 tysiąca? W ciągu całego swojego życia jeże zmieniają je aż 3 razy. Kolejną ciekawostką jest to, że te niewielkie ssaki potrafią doskonale pływać, a także wspinać się na niewielkie wysokości. Innym ciekawym faktem na temat jeży jest to, że hibernują. Zapadają w zimowy sen już w październiku — to właśnie wtedy zaszywają się w swoich kryjówkach. Najczęściej są nimi sterty suchych liści, ziemne jamy lub dziury w konarach drzew.

jeż
Fot. Canva/Peter Clayton Photography
jeż
Fot. Canva/Alexas Fotos