Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 20.05.2024 15:14

Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend

komunia
Fot. Canva/gettysignature

Niejednokrotnie goście zaproszeni na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej stają przed ciężkim wyborem, jakim jest zakup prezentu. Zdawać by się mogło, że obecnie dzieci mają wszystko, czego zapragną i nie lada wyczynem jest je czymś zaskoczyć i zadowolić. Niektórzy z obdarowujących sięgają po nie zawsze przemyślane rozwiązanie, jakim jest zakup zwierzaka. Jak się okazuje już nie tylko pies, czy kot jest wręczany z okazji komunii — w ostatnim czasie zaobserwowano bardzo niepokojący trend darowania innych zwierząt, który wywołuje zakłopotanie nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci.

Prezenty komunijne bywają nieprzemyślane

Mimo licznych apeli oraz kampanii mających na celu zwiększenie świadomości u ludzi odnośnie negatywnych skutków kupowania zwierząt jako prezent wciąż słyszymy o takich przypadkach. Chociażby nie tak dawno informowaliśmy o historii naszej czytelniczki, pani Beaty, której córka na komunię dostała psa od swojej ciotki, wywołując nikomu niepotrzebny konflikt rodzinny. W ostatnim czasie zaobserwowano nowy niebezpieczny trend wśród podarunków dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej.

Z niewiadomych przyczyn goście komunijni często chcą wyróżnić się wyborem prezentu na tle innych i sięgają po coraz to bardziej abstrakcyjne pomysły, jakimi są zakup psa, chomika czy kota. Być może wpływa na to fakt, że obecnie dzieci mają niemal wszystko, czego zapragną i ciężko jest je czymś zaskoczyć oraz wywołać uśmiech na ich twarzach. Dorośli, chcąc uszczęśliwić obdarowywanych, zapominają jednak o drugiej stronie — zwierzętach. W ostatnim czasie zaobserwowano kolejny niebezpieczny komunijny trend wśród prezentów, jakim jest zakup jeża. 

Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć

Jeż na komunię - niebezpieczny trend

Jeż za sprawą swojego urokliwego wyglądu coraz częściej staje się podarunkiem, między innymi z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Zwierzę wywołuje jednak zakłopotanie nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci, które nie wiedzą, co z nim robić, jak się bawić oraz jak pogłaskać skoro ma kłujące kolce. Dodatkowo należy pamiętać, że jak każdy nowy trend, ten także niedługo przeminie. Jednak o ile odłożenie niechcianego zegarka na półkę nie stanowi problemu, to pozbycie się zwierzaka już tak, gdyż decyzja ta często skazuje go na śmierć. 

Należy podkreślić, że hodowlane jeże różnią się od tych dziko żyjących, spotykanych w parkach bądź lasach. Te, które możemy kupić to najczęściej jeże afrykańskie, które do przeżycia wymagają ściśle określonych warunków, jakimi jest np. temperatura w granicach 25-26 stopni Celsjusza. Obdarowane osoby często nie mają o tym pojęcia i w momencie chęci “pozbycia się problemu” wypuszczają zwierzę na wolność, nieświadomie skazując je na pewną śmierć, gdyż ten gatunek nie hibernuje zimą. 

jeż
Fot. Canva/ArtEvent ET

Co należy wiedzieć przed zakupem jeża?

Decydując się na zakup jeża jako prezentu dla dziecka, należy przede wszystkim o swoim zamiarze poinformować jego rodziców, a gdy Ci wyrażą zgodę następnie o zdanie zapytać samego przyszłego obdarowanego. Opieka nad zwierzęciem wiąże się z odpowiedzialnością za życie drugiej istoty, a co za tym idzie wieloma obowiązkami oraz zobowiązaniami finansowymi, na które nie każdy chce lub może sobie pozwolić. 

Jeśli jednak ktoś rozważa zakup lub posiadanie jeża, warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  • zakup jeża to wydatek w granicach 500-1500 złotych;
  • sięgaj po jeże z uznanych hodowli — w razie problemów będziesz mógł poprosić o poradę dotyczącą należytej opieki;
  • nie każdy weterynarz specjalizuje się w zwierzętach egzotycznych, jakim jest jeż afrykański;
  • jeże potrzebują terrarium o minimalnych wymiarach 100 centymetrów, z grzałką oraz termometrem badającego temperaturę orz wilgotność w powietrza;
  • lubią przemierzać długie dystanse, więc konieczny jest spory wybieg;
  • to nocne zwierzęta mogą więc być uciążliwe dla reszty śpiących mieszkańców;
  • wymagają codziennego sprzątanie terrarium;
  • mocz oraz kał jeża ma intensywny, brzydki zapach;
  • żywią się głównie robakami takimi jak świerszcze, drewnojady, szarańcze;
  • żyją miedzy 5 a 8 lat.

Jak widać, posiadanie jeża w domu musi być przemyślaną i świadomą wszelkich konsekwencji decyzją. Opieka nad nim to nie tylko dawanie pożywienia i uroczy widok, ale cała masa obowiązków, które niewątpliwie mogą być świetną okazją do nauki dziecka odpowiedzialności za drugą istotę. Niemniej jednak warto przed zakupem zwierzaka zabrać pociechę na przykład do miejsca hodowli, aby na własne oczy zobaczyła, z czym będzie się zmierzyć na co dzień.