Swiatzwierzat.pl
Jeż

pixabay/Alexas_Fotos

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

20 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jeże są objęte ochroną, aczkolwiek podczas jesiennych migracji masowo giną pod kołami przejeżdżających pojazdów. Te pożyteczne zwierzęta nie mają łatwego życia, dlatego w okresie wzmożonego ryzyka jesteśmy im winni maksymalną ochronę. W przeciwnym razie czeka je zagłada.

W związku z nadejściem chłodnych jesiennych dni i rozpoczęciem dorocznych migracji dziko żyjących zwierząt, wystartowała kolejna edycja akcji, w ramach której urzędnicy wraz z ekologami przypominają o znaczeniu specjalnych znaków ostrzegawczych. To właśnie teraz jeże przemierzają kilometry, przygotowując się do zapadnięcia w sen zimowy.

Szacuje się, że w Polsce pod kołami samochodów ginie rocznie ponad 40 tysięcy jeży. W wielu przypadkach, w wyniku śmierci jednego jeża, ginie również kilka innych.

Jeż to pożyteczny zwierz. Jak pomóc tym zwierzętom przetrwać do wiosny?

Jeże to sympatyczne i bardzo pożyteczne stworzenia, gdyż ze smakiem żywią się owadami, płazami i gryzoniami, a zatem przyczyniają się do zmniejszenia ilości szkodników w otoczeniu człowieka. Co więcej, oczyszczają środowisko, zjadając nieżywe małe zwierzęta i ptaki oraz zaciekle niszczą potomstwo myszy i szczurów.

Szczyt śmiertelności jeży na drogach przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu. Wraz z ochłodzeniem wśród naszych kolczastych przyjaciół zwiększa się aktywność związana z koniecznością odbudowania rezerw tłuszczu przed hibernacją, intensywną migracją i budowaniem gniazd. Niestety często ich szlaki przecinają się z drogami, a w obliczu zagrożenia mają tendencję do zastygania w bezruchu. Zazwyczaj kończy się to dla nich śmiercią.

- One poruszają się porą wieczorową, musimy zwolnić, dostosować swoją jazdę do takich warunków, jakie są w terenie zabudowanym. Jeżeli zobaczymy jeża, który chce wejść na chodnik i przejść na drugą stronę drogi, to nie zabierajmy go, nie wywoźmy. Może tam są pędraki lub kocie miski i on potrzebuje w tę stronę iść - przekonywała Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt w rozmowie z "Radiem Szczecin".

Milionerzy

"Milionerzy". Padło pytanie za 10 tys. dotyczące zwierząt. Tylko z pozoru było łatwe

CZYTAJ DALEJ

JEŻdżę bezpiecznie, czyli akcja z myślą o jeżach

W 2021 roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ oraz we współpracy z innymi wrocławskimi instytucjami: Zarządem Zieleni Miejskiej, ZOO Wrocław, Ekosystemem oraz MPK Wrocław podjął decyzję o uruchomieniu projektu „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”.

Zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt, oraz wprowadzenie we Wrocławiu znaków ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują te zwierzęta to cele przyświecające społecznej kampanii. Jak podkreślają autorzy projektu, kierowcy na ogół nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą wędrówek dla jeży i innych gatunków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji.

Marzena Białowolska-Barnyk zwraca także uwagę na niepewny los osesków poniżej 500 gramów, które osierocone przez matki nie mają szans na samodzielne przeżycie. Jedynym sposobem na uratowanie im życia o tej porze roku jest zabranie ich i przekazywanie pod opiekę odpowiednim organizacjom.

Co zrobić, gdy widzimy rannego jeża? Należy zadzwonić do Ekopatrolu i powiadomić inspektorów. Później wystarczy tylko przekazać im jeża lub odwieźć go do wskazanego weterynarza.

W jaki sposób możemy jeszcze pomóc? Przede wszystkim nie przeszkadzać. Bywa bowiem, że psy spuszczone ze smyczy mogą zaatakować jeże, dlatego udając się na wieczorne spacery miejmy oko na naszych czworonożnych przyjaciół. Więcej informacji na temat tego, jak skutecznie umożliwić jeżom przetrwanie jesienno-zimowego okresu, znajdziesz w naszym artykule.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Radio Szczecin, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >