Swiatzwierzat.pl
Grabienie liści jest niewskazane

pixabay/Peggychoucair

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

8 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jeże są gatunkiem zagrożonym. Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych 15 lat mogą całkowicie wyginąć. Aby temu zapobiec, w parkach i na skwerach powstają kopce z liści oraz azyle dedykowane tym pożytecznym zwierzętom. Podpowiadamy, jak i Ty możesz pomóc im przetrwać jesień i zimę.

Jesień w pełni, co oznacza, że ulice i ścieżki są zasypane kolorowymi liśćmi oraz gałązkami, tworząc malowniczy krajobraz. To nie przypadek, że akurat teraz w wielu polskich miastach na terenach parków i skwerów można zauważyć specjalne kopce. Stworzono je w ważnym celu - na ratunek jeżom.

Kopce z liści w parkach i na skwerach - do czego służą?

10 listopada to dzień, w których jeże mają swoje święto. Te pożyteczne zwierzęta o charakterystycznych kolcach żywią się owadami, dżdżownicami, ślimakami, płazami, gryzoniami a nawet młodymi wężami, dzięki czemu regulują populację wielu szkodników i pomagają utrzymać porządek w ogrodzie. Niestety jeże są wystawione na wiele niebezpieczeństw w okresie jesienno-zimowym - przede wszystkim ze strony ludzi oraz innych zwierząt. 

Jeże masowo giną pod kołami samochodów, w ostrzach kosiarki, czy wskutek zranienia grabiami i innymi ostrymi narzędziami. Niemniej jednak największym zagrożeniem dla życia kolczastych przyjaciół człowieka jest chłód, dlatego jesienią i zimą śpią zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Warto pamiętać, że jeże znajdują się pod ochroną, dlatego w ostatnich tygodniach na terenach zieleni miejskiej trwały intensywne prace, mające na celu stworzenie miejsc przyjaznego schronienia na zimę dla tych kolczastych ssaków. Kopce postawiono w różnych miejscach, zazwyczaj wokół drzew, ale stoją też same.

Co więcej, w ramach projektu „Chrońmy jeże” zrealizowanego w 2021 r. w ramach budżetu obywatelskiego, w warszawskich parkach i skwerach zamontowano ostrzegawcze znaki drogowe poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności jeży. Oprócz tego w czterech lokalizacjach powstaną specjalne zimowe siedziby dla kolczastych zwierzaków.

Niedźwiedzica Ewka

Poznańskie ZOO przekazało zasmucające informacje. Nowotwór zabrał słynną Ewkę

CZYTAJ DALEJ

Jak pomóc jeżom jesienią i zimą?

Pamiętajmy, że stworzenia te nie mają szans na przeżycie bez ludzkiej pomocy, dlatego aby zadbać o ich bezpieczeństwo od dłuższego czasu apeluje się o unikanie grabienia jesiennych liści, czy co gorsza, podpalanie ich.

Od pomysłu grabienia liści odeszło już wiele miast m.in. Białystok, Rybnik, Wrocław, Kielce czy Rzeszów. W zamian za to urzędnicy i przedstawiciele organizacji prozwierzęcych zachęcają do tworzenia własnych kopców, w których jeże będą mogły szukać schronienia i spokojnie zapaść w sen zimowy.

Co jeszcze można zrobić by ochronić jeże przed zimą? Jeśli dostrzeżesz zziębniętego jeża wybudzonego z snu zimowego, koniecznie go rozgrzej. Najlepszym sposobem jest włożenie go do pudełka i przykrycie termoforem z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie skontaktuj się z animal patrolem Straży Miejskiej bądź najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt.

W jaki sposób możemy jeszcze pomóc? Przede wszystkim nie przeszkadzać. Niech smacznie prześpią całą zimę!

Źródło: materiały własne, czestochowa.wyborcza.pl, tvp.info

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >