Swiatzwierzat.pl
Wścieklizna wśród lisów

unsplash/Yuriy Chemerys

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

14 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Niepokojące wieści obiegły media. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że już w najbliższy poniedziałek zostanie ponownie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy proszeni są o zwiększenie swojej czujności i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa.

12 listopada 2021 r. Konstanty Radziwiłł przekazał informację, iż od początku roku wykryto już 85 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano kolejny wzrost liczby zachorowań.

Raptowny wzrost przypadków wścieklizny na Mazowszu

Ostatnie przypadki wścieklizny zostały ujawnione w powiatach: garwolińskim, kozienickim, otwockim i wołomińskim oraz na terenie dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy.

W obawie o bezpieczeństwo Polaków do listy obszarów zagrożonych tą groźną chorobą dodano kolejne dzielnice stolicy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 25 października br. obszarami zagrożonymi wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:

  • dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej) miasta stołecznego Warszawy,

  • w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),

  • powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Na wymienionych powyżej obszarach wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Właściciele zwierząt domowych muszą pamiętać, że psy muszą być wyprowadzane na smyczy, a koty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto, psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające - podkreśla ratusz miasta Warszawa.

Lisek utknął w płocie

Lisek zaklinowany w płocie stał się celebrytą. Jego mina wyraża więcej, niż tysiąc słów

CZYTAJ DALEJ

Rusza kolejna akcja szczepienia zwierząt wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 7 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Kolejna akcja szczepienia zwierząt będzie mieć miejsce między 15 a 30 listopada br., dlatego już teraz ostrzegamy, że brunatne kostki wcale nie są przysmakami dla domowych pupili!

Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. rzek i zbiorników wodnych. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy – Las Bielański, Las Młociński, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Rembertowski, Lasek na Kole, Łazienki Królewskie, lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze.

W związku z tym wojewoda mazowiecki wystosował apel do mieszkańców Mazowsza, a zwłaszcza rodziców maluchów i właścicieli zwierząt domowych, o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Choć preparaty są nieszkodliwe dla ludzi, domowych pupili i innych zwierząt wolno żyjących, pozostawiony na nich ludzki zapach odstrasza lisy.

Jednocześnie przypominamy o obowiązkowych szczepieniach psów przeciwko wściekliźnie i zachęcamy do wzięcia udziału w w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. W świetle polskiego prawa brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Źródło: www.gov.pl

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozstanie a opieka nad wspólnym zwierzęciem. Komu przysługuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Za tęczowym mostem. Jak i gdzie godnie pochować zwierzątko domowe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

„W koniach jest coś z magii". Rozmowa z Alicją Kwaśniewską

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczął się Wielki marsz dla zwierząt w Warszawie. Uważajcie na mieście

Czytaj więcej >