Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.11.2021 01:00

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Wścieklizna wśród lisów
unsplash/Yuriy Chemerys

Niepokojące wieści obiegły media. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że już w najbliższy poniedziałek zostanie ponownie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy proszeni są o zwiększenie swojej czujności i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa.

12 listopada 2021 r. Konstanty Radziwiłł przekazał informację, iż od początku roku wykryto już 85 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano kolejny wzrost liczby zachorowań.

Raptowny wzrost przypadków wścieklizny na Mazowszu

Ostatnie przypadki wścieklizny zostały ujawnione w powiatach: garwolińskim, kozienickim, otwockim i wołomińskim oraz na terenie dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy.

W obawie o bezpieczeństwo Polaków do listy obszarów zagrożonych tą groźną chorobą dodano kolejne dzielnice stolicy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 25 października br. obszarami zagrożonymi wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:

  • dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej) miasta stołecznego Warszawy,

  • w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),

  • powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Na wymienionych powyżej obszarach wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Właściciele zwierząt domowych muszą pamiętać, że psy muszą być wyprowadzane na smyczy, a koty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto, psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające - podkreśla ratusz miasta Warszawa.

Rusza kolejna akcja szczepienia zwierząt wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Dotychczas, w 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził 7 akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Kolejna akcja szczepienia zwierząt będzie mieć miejsce między 15 a 30 listopada br., dlatego już teraz ostrzegamy, że brunatne kostki wcale nie są przysmakami dla domowych pupili! Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. rzek i zbiorników wodnych. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy – Las Bielański, Las Młociński, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Rembertowski, Lasek na Kole, Łazienki Królewskie, lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze. W związku z tym wojewoda mazowiecki wystosował apel do mieszkańców Mazowsza, a zwłaszcza rodziców maluchów i właścicieli zwierząt domowych, o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Choć preparaty są nieszkodliwe dla ludzi, domowych pupili i innych zwierząt wolno żyjących, pozostawiony na nich ludzki zapach odstrasza lisy.

Jednocześnie przypominamy o obowiązkowych szczepieniach psów przeciwko wściekliźnie i zachęcamy do wzięcia udziału w w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. W świetle polskiego prawa brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Źródło: www.gov.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Lis Warszawa Jeż