Każde narodziny dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych są ogromnym wydarzeniem zarówno dla ich opiekunów jak i koordynatorów czuwających nad prawidłowym rozwojem danego gatunku. Zwierzęce porody niosą jednak za sobą spore ryzyko. Poznajcie historię tygrysicy sumatrzańskiej, której potomstwo po urodzeniu nie dawało oznak życia, ale waleczna matka nie poddała się i zrobiła wszystko, żeby je ocalić.
Myślisz, że problem atopowego zapalenia skóry dotyczy tylko psów? Jesteś w błędzie. Jeśli zauważysz, niepokojące zmiany na ciele swojego mruczącego podopiecznego, warto udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jakie są symptomy choroby oraz jak przebiega leczenie atopowego zapalenia skóry u kota? Podpowiadamy.
Niepokojące wieści docierają do nas zza naszej zachodniej granicy. Niemcy walczą z problemem jadowitych pająków. Nosferatu opanowało już w prawie cały kraj i teraz zbliża się do Polski. Czy naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo, gdy zostaniemy ukąszeni?
Od lat funkcjonariusze apelują o niepozostawianie bez opieki dzieci ani zwierząt w samochodach. Wydawałoby się, że tę wiedzę ma już każdy, jednak jak widać, prawda jest zgoła inna i co roku problem powraca. Zaledwie kilka dni temu Straż Miejska w Szczecinie otrzymała zgłoszenie o psie zamkniętym samotnie w aucie. To mogło skończyć się tragicznie.
Nadwaga występuje nie tylko u ludzi. Choć w naturze zwierzęta zwykle są w stanie zadbać o swoją kondycję fizyczną i nie muszą martwić się zbędnymi kilogramami, tak z drugiej strony domowe pupile są narażone na tycie, które zwykle wiąże się z nieuwagą właściciela. Otyłość może mieć dla mruczków fatalne konsekwencje. Kiedy przyrost masy kota powinien nas zaniepokoić oraz jak skutecznie walczyć z nadwagą?
To nie pierwsza taka sytuacja. Pracownicy Warszawskiego ZOO załamują ręce. Przez nieodpowiedzialne zachowanie odwiedzających doszło do groźnego zdarzenia. Zwierzęta mogły sobie wyrządzić krzywdę, a nawet zginąć. Opiekunowie goryli i szympansów już muszą apelować o przestrzeganie regulaminu, a to dopiero początek sezonu.
Każdy właściciel psa chce, aby jego przyjaciel żył długo i był zdrowy, jednak czy wiemy, co jest dla nich najlepsze? Okazuje się, że nasze decyzje mają ogromny wpływ na samopoczucie i lepsze życie pupila. Oto sposoby na wzmocnienie jego odporności, która ochroni go przed licznymi chorobami.
W przyulicznej donicy dokonano niezwykłego odkrycia. Ratownicy zwierząt nie spodziewali się, że w takim miejscu może zadomowić się kot. Mruczek był w kiepskim stanie. Leżał zupełnie wyziębiony i przemoknięty, a to wszystko z winy człowieka. Ratownicy z PuppyKittyNYCITY natychmiast ruszyli na pomoc. Jeszcze nie wiedzieli, że kocurek całkowitym przypadkiem przyczyni się do uratowania 33 kocich istnień.
Nadchodzące Święta Wielkanocne to okres, którego nadejścia wyczekuje niemal każdy. Wszak kto mógłby się oprzeć żurkowi, faszerowanym jajkom, pieczonym mięsom, smakowicie wyglądającym mazurkom i innym wielkanocnym pysznościom? Niestety celebrując ten szczególny czas w grobie rodziny i przyjaciół, nieświadomie możesz popełniać błędy, które zaszkodzą zdrowiu Twojego czworonożnego przyjaciela. O przykrych konsekwencjach przypominają lekarze weterynarii.
Historia tego mruczka wzruszy każdego, komu los zwierząt nie jest obojętny. Kotka o imieniu Shireen została porzucona w środku zimy i przez długi czas nie mogła znaleźć ciepłego schronienia przed niesprzyjającą pogodą. W wyniku pozostawienia zwierzęcia na śmierć już nigdy nie będzie mogła zamknąć oczu, mimo że bardzo chciałabym zasnąć i zapomnieć o doświadczonym cierpieniu. Jaki jest tego powód?
Kuweta i żwirek to jedna z pierwszych rzeczy, w które należy zaopatrzyć się przed przyjęciem kota pod swój dach. Choć nauka załatwiania się w tym miejscu przez pupila zazwyczaj przychodzi mu instynktownie, bywa, że nawet starszym osobnikom zdarza się zrobić siku w innym miejscu. Czym jest to spowodowane?
FIP, czyli od angielskiej nazwy feline infectious peritonitis, to zmora wszystkich opiekunów mruczków. Ta podstępna i wyniszczająca organizm choroba może doprowadzić do śmierci naszego pupila. Jeśli zauważymy, że z naszym podopiecznym dzieje się coś niepokojącego, warto udać się z nim jak najszybciej do weterynarza. Jednak po czym poznać objawy zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów? Wyjaśniamy, w jaki sposób zwierzę może się zarazić FIPem i jak przebiega leczenie.
Grupa wolontariuszy działająca w ramach Fundacji Viva! znalazła się w potrzasku. Nie da się przejść obojętnie obok dramatycznego losu kocurka o imieniu Prażynek. To młody i towarzyski zwierzak, którego jedynym problemem byli jego wcześniejsi „opiekunowie”. Mruczek jeszcze ma szansę wyzdrowieć. ”Twoja pomoc ma moc” - apelują ratownicy zwierząt i błagają o pomoc.
Choroba pupila to jedna z najgorszych rzeczy, która może przydarzyć się właścicielom zwierząt. Co gorsza, w niektórych sytuacjach to my, ludzie, możemy stać się odpowiedzialni za zarażenie psa lub kota. Jakimi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami mogą zarazić się od nas czworonogi? Mając świadomość zagrożeń, będziesz w stanie jeszcze lepiej troszczyć się o swojego ukochanego zwierzaka, a w razie potrzeby jak najszybciej udać się po pomoc weterynaryjną.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad stosowaniem preparatów konopnych u Waszych milusińskich? A może już to robicie? Na półkach sklepów zoologicznych można znaleźć sporo produktów, które w swoim składzie zawierają konopie. Czy warto się nimi zainteresować? Czy to w ogóle bezpieczne? W poniższym materiale Marcin Kanonowicz — ekspert ds. produktów zwierzęcych z firmy Cosma odpowiada na te i inne pytania.
Urazy powstałe w wyniku działania czynnika zewnętrznego nie są rzadkością u naszych czworonożnych przyjaciół i zdarzają się szczególnie psom aktywnym fizycznie. Metody leczenia zależą od wielu czynników, m.in. wieku, masy czy rasy zwierzęcia, ale też możliwości finansowych właściciela. Opiekunowie pitbulla zdecydowali się skorzystać z usług psiego kręgarza. Efekt przeszedł ich najśmielsze oczekiwania.
Eksperci ostrzegają przed rosnącą liczbą przypadków tajemniczej infekcji układu oddechowego u psów. Postęp nieustalonej dotąd choroby jest niezwykle szybki, a w niektórych przypadkach może kosztować pupila życie. Lekarze weterynarii apelują o uważne przyglądanie się swoim zwierzakom.Jakie są objawy schorzenia oraz jaki jest jej potencjał epidemiczny?
Zwierzak trafił do weterynarza z ulicy, gdzie cierpiał katusze przez niechcianego gościa w jednym z nozdrzy. Spuchnięty nos nie pozwalał kociakowi oddychać. Na szczęście w klinice wiedzieli, jak mu pomóc. Natychmiast przystąpiono do zabiegu, który uratował kociaka przed wieloma późniejszymi problemami. Dr Elizabeth Farrington pokazała, jak monstrualnie wielkie pasożyty potrafią zalegnąć się w ciałach naszych czworonożnych przyjaciół.
Zalecenia dietetyczne dla psów ulegają ciągłym zmianom, wraz z poszerzaniem się naszej wiedzy w zakresie żywienia czworonogów. Nie sposób za nimi nadążyć, jednak warto próbować. Szczególnie jeśli chodzi o kwestię życia i zdrowia naszych czworonożnych podopiecznych. Ten popularny produkt przez lata był stosowany w celu wspomagania kości psów. Teraz wiemy, że niektórym pupilom może poważnie zaszkodzić.
Nieco ponad miesiąc temu polskie media zaczęły pisać o zgonach psów w Warszawie. Śmierć zwierząt przypisywano czynnikom chemicznym, a winne miały być opryski. Stołeczny ratusz rzucił na sprawę światło - czy to toksyczne chemikalia zabiły warszawskie zwierzęta? Weterynarze są jednomyślni, ale konieczne są dalsze badania.
Rodzinne wakacje skończyły się piskiem i paniką, kiedy jeden z rodziców odkrył, co ukrywało się w ich pokoju. Wzywana obsługa nie reagowała – udawali, że problemu nie ma. Insekty skrywające się w ramie łóżka przypuściły atak pod osłoną nocy. Synek drapał się do krwi, a matka chłopca postanowiła nagłośnić rażące zaniedbanie sanitarno-higieniczne. O historii hotelu z koszmaru mieli usłyszeć wszyscy.
Tak może się skończyć spłukiwanie psich i kocich odchodów w toalecie – weterynarz ostrzega. Wcale nie chodzi o jej zatkanie, a o dużo poważniejszy problem. Mało kto o nim wie. Nigdy nie spłukuj zwierzęcej kupy w toalecie – to może skończyć się naprawdę źle.
Właściciele przestali poznawać swojego psa. Z każdym dniem jego ciemna sierść stawała się inna. Młody psiak zmieniał ubarwienie, jednak opiekunowie nie wiedzieli dlaczego. W końcu postanowili pójść z pupilem do weterynarza. To, co usłyszeli od doświadczonego lekarza, ich zdumiało.
Nie tylko ludzie zmieniają swoją dietę, kiedy nadchodzi sezon jesienno-zimowy. Powinniśmy pamiętać, że nasze domowe zwierzęta w czasie zimniejszych miesięcy również potrzebują niewielkich zmian w jadłospisie. W trosce o ciepło i komfort mruczków jesienią powinniśmy zapewnić im nie tylko pielęgnację od zewnątrz, ale także od środka. Wystarczy dodać do kociej karmy ten jeden składnik. Nie musisz udawać się do sklepu zoologicznego, prawdopodobnie masz go w swoim domu.
Przycinanie psom pazurów nie należy do ulubionych czynności zarówno psa, jak i jego właściciela. Kobieta miała dość wyrywającego się zwierzęcia, które zachowywało się, jakby było ofiarą wyrafinowanych tortur. Przeczesała Internet w poszukiwaniu porad, jak bezstresowo obciąć psu paznokcie i wpadła na genialne rozwiązanie. Właściciele psów mogą jej podziękować.
Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, a na stołach zaczynają gościć sezonowe owoce i warzywa. Chociaż dla ludzi są bombą witamin, nasi pupile niekoniecznie są w stanie skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Tych sezonowych owoców lepiej nie podawać psom. Skutki mogą być opłakane.
To, co zaczęło się jako zwykła sesja nagraniowa dla początkującego 36-letniego rapera, szybko przeobraziło się w horror. Mężczyzna w pewnym momencie poczuł coś jakby użądlenie pszczoły. Kiedy spojrzał w dół, zauważył, że coś wybiegło z nogawki jego spodni. Machnął na całą sytuację ręką i wrócił do nagrywania. Nie podejrzewał, że był to początek koszmaru, który go czekał.
Wracasz do domu, a tam Twój kot siedzi obok przewróconej doniczki. Ziemia rozsypana na dywanie leży obok sprawcy całego zamieszania, który udaje, że to nie on obskubał listki ulubionego sukulenta. Taki widok może podnieść ciśnienie, ale nie powinniśmy martwić się stanem rośliny, a prędzej – naszego mruczka. Czy wiesz, jakie rośliny doniczkowe są trujące dla kotów? Wiele z popularnych gatunków może poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Warto poznać listę trujących roślin dla kota, zanim będzie za późno.