Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Rasy psów, które najgorzej radzą sobie z upałem. Potrzebują cienia, wody i spokoju
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 13.06.2024 13:06

Rasy psów, które najgorzej radzą sobie z upałem. Potrzebują cienia, wody i spokoju

cavalier king charles spaniel
fot. canva/ CBCK-Christine

Nie tylko ludzie cierpią z powodu gorącego lata. Lekarze weterynarii wyróżniają czworonogi, które cechują się większą podatnością na udar cieplny. Jakie rasy do nich należą? Właściciele tych psów powinni bardzo uważać, kiedy żar leje się z nieba. Zignorowanie objawów przegrzania organizmu może mieć tragiczne konsekwencje. 

Psy źle znoszą upały. Jakie rasy psów są najbardziej narażone na udar cieplny?

Wiosna i lato bywają przez wielu uważane za najpiękniejszy czas w roku. To szczególny okres, w którym wyjeżdżamy z najbliższymi na wakacje, rozsmakowujemy się w sezonowych owocach i warzywach, a różnorodne atrakcje, koncerty, spektakle i inne wydarzenia organizowane “pod chmurką” zachęcają zainteresowanych do wyjścia z domu. Jednocześnie lato jest naturalnie kojarzone z upałami, a ostatnie lata przyniosły prawdziwy wysyp rekordowych temperatur.

Spiekota daje się we znaki zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Można zaryzykować stwierdzenie, że ze względu na pewne cechy budowy anatomicznej nasi czworonożni przyjaciele mają od nas znacznie gorzej i są szczególnie narażeni na szkodliwe działanie wysokich temperatur, m.in. hipotermię, znaną jako udar cieplny. W dodatku te drugie nierzadko cierpią na skutek ludzkiej niefrasobliwości. W czasie upałów Straż Miejska oraz organizacje zajmujące się ratowaniem zwierząt otrzymają coraz więcej zgłoszeń dotyczących psów pozostawionym przez właścicieli na pełnym słońcu. 

Na wysokie temperatury powinni szczególnie uważać właściciele szczeniąt, psich seniorów, zwierząt z nadwagą i innymi przewlekłymi chorobami, a także specyficznych psich ras, co potwierdzają badania opublikowane w “Scientific Reports” przez naukowców z Nottingham Trent University i Royal Veterinary College. 

Badacze przeanalizowali 1200 przypadków, w których psy były leczone z powodu udaru cieplnego, a jako tzw. grupę kontrolną, czyli punkt odniesienia dla porównania, wskazali labradory. Poniżej wymieniamy rasy psów, które są najbardziej narażone na przegrzanie organizmu. 

Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie? Niewidome koty czekały w schronisku na adopcję. Nie do wiary, jak potoczył się ich los

Rasy psów, który bardziej zagraża udar cieplny. Jedną z nich szczególnie uwielbiają Polacy

  1. Chow chow

Chow chow wyróżniają się na tle innych czworonogów bujną sierścią, przez co swoim wyglądem przypominają lwy o gęstej grzywie. Jednakże badania nie pozostawiają wątpliwości, że przedstawiciele rasy o dwuwarstwowym futrze, które zatrzymuje ciepło, a przez to ogranicza zdolność zwierząt do ochładzania się w czasie upałów, mają aż 17 razy większą szansę na udar cieplny w porównaniu z psami innych ras.

chow chow (2).png
fot. canva/SERHII LUZHEVSKYI 
  1. Rasy zaliczane do brachycefalicznych

Obecność pupili zaliczanych do ras krótkoczaszkowych, a więc charakteryzujących się krótką i spłaszczoną kufą, w zestawieniu psów podatnych na udar cieplny nie powinna raczej nikogo zdziwić. Opiekunowie mopsów, cavalier king charles spanieli, pekińczyków, bokserów, shih tzu, boston terierów, a wreszcie uwielbianych przez Polaków buldogów francuskich, powinni w czasie upałów otoczyć zwierzęta szczególną troską właśnie ze względu na specyfikę ich anatomii. 

Co więcej, w grupie o podwyższonym ryzyku znalazły się buldogi angielskie z 14-krotnie większym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru cieplnego. 

buldog.png
fot. pixabay/BLACK17BG
  • Chart

Nie tylko psy zmagające się z nadwagą są podatne na problemy zdrowotne w trakcie upałów. Badanie wykazało, że charty są cztery razy bardziej narażone na udar cieplny. Wynika to z budowy ich ciała, a mianowicie wysokiej beztłuszczowej masy mięśniowej, przez co łatwiej przegrzewają się na skutek intensywnej aktywności fizycznej.

chart.png
fot. pixabay/AkikoCampbell

Warto dodać, że ryzyko udaru u psów nierasowych, czyli mieszańców i kundelków, było porównywalne z tym odnotowanym u labradorów, aczkolwiek ze względu na brak informacji o predyspozycjach genetycznych oraz nieokreśloną historię hodowlaną każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. 

Jak chronić psa przed udarem cieplnym?

Z wysokimi temperaturami nie ma żartów i należy podkreślić, że udar cieplny potrafi zabić zwierzę. Dlatego w celu ograniczenia negatywnych skutków zdrowotnych wywoływanych przez nadmiar słońca w okresie ekstremalnych upałów należy:

  1. ograniczyć spacery do załatwiania potrzeb fizjologicznych, na dłuższe przechadzki wybierzcie się rankiem, wieczorem lub po deszczu,
  2. nie prowadzić psa bezpośrednio po rozgrzanym betonie,
  3. nie stosować kagańca ograniczającego swobodne otwieranie pyska i ziajanie,
  4. nie zmuszać pupila do intensywnej aktywności fizycznej i zabaw,
  5. zapewnić zwierzęciu zacienioną przestrzeń do odpoczynku,
  6. pamiętać o regularnym wymienianiu wodę do picia i wystawieniu w pomieszczeniach dodatkowych misek.

Niezbędnikiem w letnie dni są również akcesoria chłodzące dostępne w ofercie popularnych sklepów. To pomocne rozwiązanie, które zapewni zwierzakowi komfort termiczny. Pamiętaj, by w razie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak wymioty, biegunka, bardzo szybki oddech i bicie serca, omdlenia czy ślinienie, niezwłocznie udać się do weterynarza.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?