Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy kot wie, że jest wykastrowany? Jego życie po zabiegu może się zmienić
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 15.05.2024 08:33

Czy kot wie, że jest wykastrowany? Jego życie po zabiegu może się zmienić

kot
Fot. Canva/pixelshot

Kastracja to jedna z fundamentalnych części odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem i wykonuje się ją bez względu na płeć. Ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać niekontrolowanemu rozrodowi, co za tym idzie zjawisku bezdomności na przykład wśród kotów. A czy zastanawialiście się kiedyś, czy po odbytym zabiegu futrzak odczuwa, że jest wykastrowany? Jak się okazuje, jego życie od tego momentu może się zmienić.

Na czym polega różnica między kastracją i sterylizacją?

Na wstępnie należy podkreślić, że hasła sterylizacji i kastracji, choć określają zabiegi chirurgiczne wykonywane na układzie rozrodczym przy znieczuleniu ogólnym i potocznie używane są wymiennie, nie są tożsame. Pierwsze z pojęć zwykle stosowane jest wobec samców, a drugie wobec samic, ale jest to błędne przekonanie. Prawdziwe definicje zabiegów, mimo że mają wspólny cel, jakim jest uniemożliwienie rozrodu i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, znaczniej bardziej różnią się od siebie, a co więcej można je wykonywać u obu płci.

Kastracja jest jedną z metod ubezpłodnienia, polegającą na wycięciu zwierzęciu gonad, czyli w przypadku kotek będą to jajniki oraz macica, a u kocurów jądra. Należy wspomnieć, że zabieg ten dodatkowo hamuje produkcję hormonów odpowiedzialnych za na przykład ruję oraz innych postaw rozrodczych. Sterylizacja natomiast to zabieg, podczas którego samicom usuwane są jedynie jajniki lub podwiązywane jajowody. Kotki nadal mogą mieć cieczki, ale nie będzie możliwe zapłodnienie ich. Zabieg ten nie uchroni jednak naszego pupila przed ewentualnymi chorobami, nowotworami czy torbielami. Jeśli chodzi o sterylizacje kocurów, to przejawia się ona poprzez podwiązanie nasieniowodów rozrodczych. Podsumowując, kastracja zwierząt niesie za sobą o wiele więcej korzyści i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Gdy czas się pożegnać. Kiedy można poddać zwierzę eutanazji? Od tych 3 reguł nie ma wyjątku "Dla mojej umierającej żony mogłem zrobić wszystko". Przyłapała ich pielęgniarka

Zmiany u kota po kastracji

Niestety wciąż panuje błędne przekonanie o tym, że zabieg kastracji jest krzywdzący dla zwierząt i że w efekcie koty tylko cierpią. Nic bardziej mylnego. Popęd seksualny drzemiący w futrzaku ma tylko jeden cel — przedłużenie gatunku. Jeśli nam jednak na tym nie zależy, nie warto narażać pupila na ból związany z ciążą czy porodem. Dzięki przeprowadzeniu kastracji z czasem zachowania reprodukcyjne u mruczka powinny całkowicie zaniknąć.

Wśród skutków, jakie niesie za sobą kastracja, wyróżniamy przede wszystkim zmiany behawioralne u kota związane z ograniczeniem popędów seksualnych. Przedstawiciele tego gatunku stają się zwykle bardziej spokojne i mniej agresywne, rzadziej znaczą teren. Ich największą radością jest spędzanie czasu u boku swojego opiekuna.

kot
Fot. Canva/pixelshot

Czy kot wie, że jest wykastrowany?

Jakie są konsekwencje kastracji? Czy wpływa to bezpośrednio na jego dobrostan? Nie obawiaj się, że po wycięciu zwierzęciu gonad stracą one na swojej męskości czy też kobiecości. Mruczki nie postrzegają tego w taki sposób, jak ludzie. Jak się okazuje, prawda jest zgoła inna i z wykastrowanym zwierzęciem dużo łatwiej jest nawiązać bliską więź. Bez popędu rozrodczego zwierzętom żyje się lepiej, musisz tylko zadbać o pupila w odpowiedni sposób i zapełnić mu tę lukę inną rozrywką. Dodatkowo należy wspomnieć, że wiele z futrzaków po zabiegu zaczyna mieć problemy z nadwagą, spowodowaną brakiem zajęcia, dlatego ważne jest, aby zadbać o codzienną aktywność.

A czy kot wie, że został wykastrowany? Nie da się dokładnie odczytać myśli zwierząt, jednak naukowcy sądzą, że nie. Według ich badań i obserwacji futrzaki nie mają świadomości, że nie są zdolne do reprodukcji i nie jest to dla nich ciosem. Co ciekawe zaobserwowano, że od momentu kastracji mruczki często żyją dłuższej oraz wiodą spokojniejsze życie.