Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Twój kot mało pije? Nigdy nie stawiaj miski w tym miejscu
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 08.06.2024 11:24

Twój kot mało pije? Nigdy nie stawiaj miski w tym miejscu

kot
fot. Canva/osobystist

Podobnie jak w przypadku ludzi, woda jest głównym materiałem budulcowym organizmu kota. Szacuje się, że stanowi ona około ⅔ masy ciała, a więc jest niezwykle istotnym elementem w życiu zwierzęcia. Koty z reguły nie piją jej za dużo, co w wielu przypadkach jest błędem. Jeśli Twój pupil przyjmuje za mało płynów, zwróć szczególną uwagę na miejsce, w którym znajduje się jego miska z wodą.

Ile wody powinny pić koty?

Woda jest podstawowym elementem diety każdego zwierzęcia. Mimo że część kotów z natury nie pije za dużo i odczuwa takiej potrzeby, warto monitorować ilość spożywanych przez niego płynów. Trudno jednoznacznie ustalić, ile mililitrów dziennie powinien pić pupil, ponieważ ilość ta zależy od masy ciała zwierzęcia, jego stylu życia, długości i intensywności zażywanej aktywności fizycznej oraz jedzenia. 

Jeżeli kot żywi się głównie suchą karmą, szacuje się, że powinien spożywać około 30-50 ml wody na każdy kilogram masy swojego ciała. W przypadku, kiedy kot je mokrą karmę, w której zawartość wody jest znacznie większa, może pić jej mniej. 

Projekt bez nazwy - 2024-06-08T092844.454.png
fot. Canva/rihaij z Pixabay
Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Twój kot mało pije? Unikaj powszechnego błędu

Jeśli zauważyłeś, że Twój kot spożywa niewielką ilość wody, szczególnie latem i gdy prowadzi aktywny tryb życia, nie bagatelizuj tego. Zwróć szczególną uwagę na miejsce, w którym znajduje się miska z wodą Twojego pupila. Może bowiem okazać się, że niepoprawne umiejscowienie jej zniechęca zwierzę do picia. 

Należy pamiętać, że koty niezmiernie dbają o swoją higienę, dlatego miska z wodą stojąca nieopodal kuwety to zły pomysł. W takim przypadku zwierzę może unikać picia z powodu nieodpowiedniej lokalizacji miski. 

kot
fot. Canva/phant

Kolejnym ważnym aspektem jest postawienie miski w miejscu, które nie jest często uczęszczane przez domowników. Woda powinna znajdować się tam, gdzie kot w spokoju będzie mógł się jej napić, bez obecności ludzi czy innych rozpraszaczy. Warto rozważyć również rozmieszczenie kilku misek w różnych miejscach tak, aby zwierzę samo wybrało swoje idealne miejsce do picia. 

Jaką miskę wybrać?

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość misek dla zwierząt. Kupując ją dla swojego kota, warto podjąć rozsądną decyzję i nie kierować się ładnym kolorem czy uroczym nadrukiem. Najczęściej mruczki wolą pić z misek szklanych, ceramicznych lub metalowych. Lepiej więc zrezygnować z tych wykonanych z plastiku. Warto postawić również na płytkie i szerokie naczynie, które sprawdzą się dużo lepiej od głębokich i wąskich pojemników. 

Należy także pamiętać, by woda w misce była zawsze świeża, nie była gazowana ani mineralizowana. Woda może być przefiltrowana, przegotowana lub prosto z kranu, jeżeli jej jakość pozwala na bezpośrednie spożycie. 

kot
fot. Canva/Ivan Marjanovic