Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Pierwsza pomoc podczas zadławienia u kota. Praktyczne porady
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 27.05.2024 11:34

Pierwsza pomoc podczas zadławienia u kota. Praktyczne porady

kot
fot. Canva/Alexander's Images

Zbyt łapczywe jedzenie może skutkować zakrztuszeniem się, a w dalszej konsekwencji nawet uduszeniem. Koty mogą zadławić się również elementami zabawek, które gdy utkną w przełyku, utrudniają oddychanie. Co robić, gdy pupil ma trudności z pobieraniem powietrza, a ciało obce ugrzęzło w przełyku? Oto pierwsza pomoc i praktyczne porady podczas zadławienia u kota.

Jak rozpoznać zadławienie u kota?

Podczas udzielania pierwszej pomocy kluczowa jest obserwacja. Bez wstępnych oględzin i rozpoznania sytuacji nieodpowiednio podjęte działania mogą jedynie zaszkodzić zwierzęciu. Jak więc rozpoznać, że kot się zadławił? Objawami, które najczęściej pojawiają się podczas zakrztuszenia się, są:

 • próby wymiotów,
 • kaszel,
 • trudności w złapaniu oddechu,
 • ślinotok,
 • blade dziąsła,
 • łapczywe łapanie powietrza, 
 • niekontrolowane wydawanie moczu i kału. 

Warto pamiętać, że kot może zakrztusić się nie tylko podczas picia czy spożywania posiłku. Do zadławienia może dojść również podczas zabawy i niszczenia zabawek. Odgryzione elementy niekiedy trafiają do przełyku i blokują możliwość oddychania. Konieczne jest więc rozeznanie, z jakiego powodu kot się krztusi lub ma problemy z oddychaniem. 

kot
fot. Canva/juststock
Jakie są matki świata zwierząt? Nie wszystkie kochają dzieci jednakowo Znalazł porzucone kocięta. Nie mógł zignorować notatki pozostawionej na kartonie

Pierwsza pomoc podczas zadławienia u kota

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy u kota, sugerujące zadławienie, nie warto zwlekać z działaniem. Oprócz zawiadomienia lekarza weterynarii należy działać samodzielnie, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni lub prawie pewni, co dzieje się z pupilem. Jeśli zwierzę zakrztusiło się, a ciało obce utkwiło w jamie gębowej, bezzwłocznie należy je usunąć. 

Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, by nie popchnąć przypadkowo przedmiotu dalej. W takiej sytuacji należy otworzyć kotu pyszczek i pęsetą lub dłońmi wyjąć zalegający przedmiot. Kolejnym sposobem jest chwycenie kota za tylne łapy i wymachiwanie ramieniem, aby siła odśrodkowa wypchnęła przedmiot z dróg oddechowych zwierzęcia. Jeśli jednak przełyku nie blokuje żaden przedmiot, należy wyciągnąć kotu język, by ułatwić dostęp do powietrza. 

kot
fot. Canva/mrlargefoot

Rękoczyn Heimlicha

W przypadku, gdy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy przystąpić do wykonania rękoczynu Heimlicha, który stosowany jest również u ludzi podczas zakrztuszenia się. Wykonujemy go w następującej kolejności:

 • Podnieś kota i przyciśnij grzbietem do siebie. Pochyl się w taki sposób, by jego głowa była skierowana w dół.
 • Jedną dłoń złóż w pięść i przyłóż ją do brzucha kota. Drugą dłoń połóż na pięści i energicznie, ale z wyczuciem uciskaj zwierzę. Wykonaj ruch od 2 do 5 razy, a następnie poklep kota w okolicy barków. 
 • Czynność powtarzaj do momentu, aż ciało obce zostanie usunięte z przełyku. 
 • Gdy kot przestanie oddychać przejdź do wykonania RKO.

Przypominamy, że RKO u kota to uciskanie klatki piersiowej zwierzęcia przeprowadzane na głębokość 1/3 do 1/2 głębokości klatki piersiowej. Należy wykonać 30 takich uciśnięć w tempie 100 na minutę, a następnie dwa wdechy. Podczas tej czynności powinniśmy objąć ustami nie tylko pyszczek, ale również nos kota. Po uciśnięciach należy sprawdzać, czy ciało obce nie przesunęło się i czy istnieje możliwość, by je wyciągnąć. 

kot
fot. Canva/nan861206