Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies zjada swoje odchody? Takie zachowanie powoduje nie tylko choroba
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.06.2024 07:00

Dlaczego pies zjada swoje odchody? Takie zachowanie powoduje nie tylko choroba

pies
fot. canva/gettyimages

Niektóre zachowanie psów słusznie niepokoją ich opiekunów. Jednym z nich jest zjadanie własnych odchodów. Okazuje się, że może to świadczyć nie tylko o problemach zdrowotnych, ale także behawioralnych i zaburzeniami instynktu.

Dlaczego pies zjada swoje odchody? Przyczyną koprofagi mogą być różne

Koprofagia to schorzenie, które prowadzi do zjadania przez zwierzę własnych odchodów. Choć u niektórych gatunków, takich jak króliki i poszczególne owady, to nic niepokojącego, w przypadku psów opiekun powinien zdecydowanie zainteresować się swoim podopiecznym.

Psy mogą jeść kupy z różnych powodów, w tym z powodu nudy, stresu, braku składników odżywczych w diecie, problemów zdrowotnych lub instynktu - wyjawia na swoim Instagramie Krzysztof Tatar, trener psów.

Trener podkreśla, że takie zachowanie u psów wykracza poza normę i powinno dać właścicielowi sygnał do interwencji. Wszystko przez to, że może być objawem poważnych zaburzeń na tle zdrowotnym, a także behawioralnym, które niekiedy prowadzić do przykrych konsekwencji.

Jeśli zachowanie to jest częste, warto skonsultować się z weterynarzem, który odprowadzi odpowiednie np. suplementy - dodaje ekspert.

Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Dlaczego pies zjada własne kupy? Przyczyną mogą być problemy zdrowotne

Jednym z powodów, dla którego pies zjada swoje kupy, jest zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. U czworonogów zmagających się z tą dolegliwością trzustka nie produkuje enzymów trawiennych w odpowiednich ilościach, a w związku z tym zwierzę czuje ciągły głód.

Innym powodem zjadania własnych odchodów przez psa mogą być pasożyty jelitowe. Kolejnym natomiast zespół krótkiego jelita, powodujący zaburzenie przyswajania składników odżywczych. Takie zachowanie może powodować również nieodpowiednia dieta uboga w niektóre elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga.

pies
fot. canva/gettyimages

Nie tylko zaburzenia zdrowotne. Zawróć na to uwagę u swojego psa

Do koprofagii u psów mogą prowadzić również zaburzenia behawioralne. U szczeniaków może wiązać się to z ciekawością świata. Jednakże niektóre z dorosłych psów zjadają kupy z powodu niewłaściwego wychowania. Niektóre osobniki, zwłaszcza te karane w przeszłości za niezachowywanie czystości, z obawy mogą zjadać odchody, by uniknąć kary.

Czasem czworonogi starają się w ten sposób wzbudzić zainteresowanie opiekuna. Psy żyjące w nieodpowiednich warunkach, lub małych pomieszczeniach w ten sposób mogą starać się zachować czystość wokół siebie. Innym powodem bywają także nuda i stres.

Widząc takie zachowanie u swojego podopiecznego najlepiej skonsultować jego zachowanie z weterynarzem lub behawiorystą.