Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak często odrobaczać psa? Wielu z nas robi to zbyt rzadko. Zwierzak tylko wydaje się zdrowy
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 06.05.2024 11:24

Jak często odrobaczać psa? Wielu z nas robi to zbyt rzadko. Zwierzak tylko wydaje się zdrowy

Odrobaczanie
Fot. Canva/ArLawKa AungTun

Psy to niezwykle ciekawskie zwierzęta — często wąchają, liżą i jedzą wszystko, co spotkają na swojej drodze, dlatego zatrucie pokarmowe możliwe jest nawet przy stałym nadzorze. Takie zachowanie sprzyja również zakażeniom pasożytami. Dlatego każdy z właścicieli czworonogów powinien regularnie odrobaczać swojego pupila. Niestety okazuje się, że wielu z nich wciąż robi to zbyt rzadko. Jak często odrobaczać dorosłego psa i szczeniaka i jaki rodzaj odrobaczania wybrać? Wyjaśniamy. 

Odrobaczanie psa - na czym polega?

Odrobaczanie psa jest zarówno profilaktycznym, jak i leczniczym zabiegiem, który pomaga kontrolować rozprzestrzenianie się chorób wśród psów, co jest szczególnie istotne dla zdrowia publicznego.
W trakcie zabiegu podawane są specjalne środki farmakologiczne, mające na celu zabicie pasożytów wewnętrznych, znajdujących się w psim organizmie. Działanie to zapobiega rozwojowi chorób wywoływanych przez drobne organizmy, a zatem zwalcza bytujące już w organizmie pasożyty wewnętrzne i eliminuje je z przewodu pokarmowego pupila.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u szczeniąt i dorosłych psów jest niezwykle istotnym elementem w należytej opiece nad psem. Cykliczne stosowanie preparatów przeciwko pasożytom wewnętrznym pozwala na utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji zdrowotnej. Co więcej, chroni nas samych przed zakażeniem się chorobami odzwierzęcymi. Należy podkreślić, że nie jest to jednak działanie prewencyjne — zabieg nie uchroni pupila przed ponownym złapaniem pasożyta.

pies
Fot. Canva/Capuski
Płyną smutne wieści z ZOO w Lubinie. Koza osierociła młode z winy odwiedzających Twój pies śpi w takiej pozycji? Zdziwisz się, o czym to świadczy

Skąd się biorą pasożyty u psa? Te objawy powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza

W jaki sposób dochodzi do zarażenia pasożytami i pierwotniakami u psa? Zagrożenie może czyhać na naszego czworonoga niemal wszędzie. Do zainfekowania organizmu dochodzi w wyniku kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym lub z innymi zwierzętami. Najczęściej pies zaraża się pasożytami nieświadomie, np. połykając ich jaja złożone w zainfekowanej wodzie lub pożywieniu. Dodatkowo należy podkreślić, że pasożytów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia naszego pupila, jest naprawdę dużo. 

W przypadku odrobaczania mówimy o pasożytach wewnętrznych, które dzielą się na jelitowe oraz pozajelitowe. W Polsce najczęściej występujące pasożyty to:

 • glista;
 • tasiemiec;
 • nicień sercowy;
 • nicień płucny;
 • włosogłówka;
 • tęgoryjec;
 • francuski nicień sercowy.
tasiemiec
Fot. Canva/Sinhyu

Zarobaczenie organizmu psa może objawiać się na wiele sposobów. Do najbardziej obserwowanych symptomów możemy zaliczyć:

 • częste przełykanie śliny;
 • saneczkowanie;
 • wymioty;
 • rozwolnienie;
 • zaparcia;
 • apatia;
 • wzdęcia;
 • brak apetytu;
 • krew w stolcu;
 • anemia.

Jak często odrobaczać psa?

Jak często należy odrobaczać dorosłego psa i szczeniaka? Podawanie preparatów przeciwpasożytniczych jest niezwykle istotne już w okresie wieku szczenięcego. Badania naukowe pokazuję, że aż 100% młodych psiaków jest zarobaczonych, ponieważ już w życiu płodowym zarażają się glistą wskutek przenikania stadiów larwalnych przez łożysko od suki. 

Według Europejskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących szczeniaki należy odrobaczać co 2 tygodnie — od 2 tygodnia życia do 2 tygodni po odsadzeniu. Następne zabiegi należy powtarzać co 4 tygodnie, aż do momentu, gdy nasz pupil ukończy 6 miesiąc życia. Musisz wiedzieć, że ze względu na swój wiek i słabo rozwinięty układ odpornościowy szczenięta są bardziej narażone na rozwój chorób pasożytniczych wyniszczających organizm, dlatego tak ważne jest praktykowanie kalendarza odrobaczeń i stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii. 

W przypadku odrobaczania dorosłych czworonogów niezbędne jest ustalenie tzw. ryzyka zarobaczenia. ESCCAP podzielił psy na 4 grupy, w zależności od ich trybu życia, dlatego w ocenie faktycznej kategorii pupila konieczna będzie konsultacja weterynaryjna. W przeciwnym wypadku, jeśli pies nie ma określonej przynależności, zabieg przeciwpasożytniczy należy wykonywać minimum co 3 miesiące. 

Dodatkowo bądź zamiennie można wykonywać badanie kału, by dobrać odpowiedni preparat i wykluczyć zarażenie pasożytnicze. Pamiętaj, że częstszego odrobaczania wymagać będą też zwierzęta żyjące w domach, w których obecne są dzieci.