Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Widzisz u swojego psa takie objawy? Nie lekceważ ich, to może być anemia
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 07.06.2024 06:00

Widzisz u swojego psa takie objawy? Nie lekceważ ich, to może być anemia

pies
Fot. Canva/Damedeeso

Anemia u psa spowodowana może być różnorodnymi zaburzeniami w organizmie pupila. Należy podkreślić, że niedokrwistość nie jest chorobą, a jedynie jednym z jej objawów sygnalizującym o głębszym problemie zdrowotnym. Szybka diagnoza oraz wdrożenie prawidłowego leczenia pozwoli zwierzęciu na sprawny powrót do dobrej kondycji. Sprawdź, czym objawia się anemia u psa, z czego wynika i jak ją leczyć.

Anemia u psa - na czym polega i jakie są jej przyczyny

Anemia u psa, znana także pod pojęciem niedokrwistości, to stan organizmu charakteryzujący się zmniejszoną ilością krwinek czerwonych lub niedostateczną liczbą hemoglobiny we krwi. W efekcie czego tylko częściowe zapotrzebowanie tlenu trafia do komórek w ciele czworonoga, w następstwie prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy więc wyraźnie zaznaczyć, że niedokrwistość nie jest chorobą, a jedynie jednym z jej objawów sygnalizującym o głębszym problemie zdrowotnym.

Szybka reakcja właścicieli na pierwsze symptomy zaburzeń zdrowotnych, trafna diagnostyka u specjalisty oraz wdrożenie prawidłowego leczenia są niezwykle istotne nie tylko dla zdrowia, ale i życia czworonoga. 

Poniżej prezentujemy kilka głównych przyczyn anemii u psa:

 • ubytki witaminy B12 oraz żelaza — ich niski poziom często spowodowany jest niewystarczająco zbilansowaną dietą lub problemami ze wchłanianiem się ich do organizmu;
 • nieprawidłowość produkcji erytrocytów — zaburzenia w wytwarzaniu krwinek czerwonych mogą świadczyć o poważnych chorobach, tj. choroba szpiku kostnego, niewydolność wątroby czy przewlekła choroba nerek;
 • utrata krwi — może być wywołana np. krwotokiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym po doznaniu urazu;
 • pasożyty — zarówno pasożyty wewnętrzne jak i zewnętrzne mogą przyczyniać się do anemii;
 • infekcje bakteryjne oraz wirusowe;
 • zatrucia — niektóre z toksycznych roślin oraz substancji chemicznych działają negatywnie na czerwone krwinki;
 • leki — niektóre z medykamentów mogą zakłócać prawidłową ilość produkowanych erytrocytów;
 • złe odżywianie — warto zaznaczyć, że podawanie psu czosnku, cebuli lub pora nawet w najmniejszych ilościach może przyczynić się do niedokrwistości.
Tragedia na wycieczce w Sudetach. Pies zginął na oczach opiekuna Weterynarz postawił psa na stole, ale zapomniał o kocie. Z gabinetu rozległ się krzyk

Anemia u psa - objawy

Morfologia krwi, rozmaz krwi czy badania biochemiczne są bez wątpienia najlepszym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie anemii u psa. Wyróżniamy jednak pewne symptomy, które okazać się mogą pomocne, aby trafnie zauważyć, że z czworonogiem dzieje się coś nie tak jeszcze przed wykonanymi testami. 

Warto podkreślić, że niedokrwistość u pupila może objawiać się na wiele sposobów, od tych dość błahych, po te bardziej poważne. Najbardziej charakterystyczne objawy anemii u psa to:

 • osłabienie, apatia;
 • szybszy oddech oraz tętno;
 • szybkie męczenie się podczas wysiłku;
 • bladoróżowe bądź białe dziąsła;
 • wymioty;
 • spadek apetytu oraz pragnienia;
 • krwawe plamy podskórne;
 • mocz o barwie ciemnoczerwonej;
 • kał o smolistej konsystencji.

Pamiętaj, że jeśli zauważysz symptomy niedokrwistości u swojego psa, nie zwlekaj i bezzwłocznie udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego. 

pies
Fot. Canva/Astakhova

Anemia u psa - leczenie

Przebieg leczenia niedokrwistości u psa jest procesem indywidualnym, gdyż nie jest to choroba a jedynie jej objaw. Zależy on więc od przyczyny oraz stadium jej zaawansowania. Dokładna diagnostyka medyczna u lekarza weterynarii pozwala ustalić główną przyczynę problemu oraz plan leczenia.

Zwykle specjaliści skupiają się na wdrożeniu leków na występujące schorzenia, jakim jest np. obecność pasożytów. W poważniejszych przypadkach spowodowanych krwotokami konieczna okazać się może transfuzja krwi, która przywróci prawidłową jej ilość, nierzadko ratując życie zwierzęcia. Jeśli zaburzenia wywołane są niedoborem żelaza czy witaminy B12 wystarczy odpowiednia suplementacja. Natomiast w przypadku, gdy organizm psa nie produkuje wystarczającej ilości erytrocytów — leki stymulujące.

pies
Fot. Canva/peanut_roaster