Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czym jest podszerstek u psa i jak go pielęgnować? Praktyczne porady
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 08.05.2024 15:09

Czym jest podszerstek u psa i jak go pielęgnować? Praktyczne porady

pies
Fot. Canva/aliaksandrbarysenka

Podszerstek u psa jest bardzo ważnym elementem sierści, który ma ogromny wpływ na utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji zdrowotnej. Ale co to dokładnie jest? Jak go pielęgnować? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

Czym jest podszerstek u psa?

Każdy właściciel czworonoga wie, czym jest sierść, ale czy wszyscy znają pojęcie podszerstka? U psa jest to nic innego jak wewnętrzna część futra, która umiejscowiona jest bezpośrednio przy skórze. Podszerstek jest niezwykle miękką, delikatną oraz krótką warstwą sierści znajdującą się pod okrywą włosową, a dodatkowo odgrywa bardzo ważną rolę w życiu pupila.

Podszerstek u czworonoga stanowi nieprzemakalną powierzchnię, ale jednocześnie zapewnia mu należytą ochronę termoizolacyjną. To dzięki niemu wysokie temperatury są mu niestraszne. Co więcej, element ten to swoiste rusztowanie dla włosów warstwy okrywowej, które są z kolei zewnętrzną częścią sierści. Wspólnie te dwie partie chronią skórę pupila przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Należy jednak podkreślić, że nie u każdego psa występuje podszerstek. Zwykle są to czworonogi o krótkich włosach, ale nie zawsze. Oto przykładowe rasy psów bez wewnętrznej części futra:

  • maltańczyk;
  • pudel;
  • yorkshire terrier.
Jeże pomalowane sprayem znalezione w okolicy szkoły. Fundacja prosi o pomoc Oniemiała na widok uśmiechu psa. Po chwili zrozumiała, co się wydarzyło

Dlaczego należy dbać o podszerstek u psa?

Wiemy już, że warstwa podszerstka i warstwa włosa okrywowego wspólnie tworzą sierść. Ale czy wiemy, dlaczego psie futro wymaga troski? Zdrowie psa ściśle koreluje z kondycją jego skóry oraz sierści, dlatego też systematyczne dbanie o nią jest niezbędne nie tylko w prawidłowym utrzymaniu wyglądu czworonoga, ale także dla jego dobrego samopoczucia.

Nieprzestrzeganie odpowiedniej pielęgnacji pupila może spowodować u niego liczne problemy skórne, np. przesuszenie, nadmierne złuszczanie oraz infekcje, których z pewnością nie chciałby ani żaden pies, ani jego właściciel. Dodatkowo w konsekwencji wymienionych dolegliwości może rozwinąć się choroba alergiczna bądź problemy z odpornością. Co więcej, brak odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji może przyczynić się do tego, że psie futro stanie się skupiskiem pasożytów. Nie należy pomijać także faktu, że zadbana sierść jest zwyczajnie miła dla oka. Poza aspektami zdrowotnymi zabiegi pielęgnacje mają również pozytywny wydźwięk estetyczny.

pies
Fot. Canva/Elena KHarchenko

Jak pielęgnować podszerstek u psa?

Aby utrzymać sierść pupila w jak najlepszej kondycji, niezbędna jest należyta pielęgnacja mająca odzwierciedlenie w codziennych czynnościach. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dla właścicieli psów z podszerstkiem.

Prawidłowa pielęgnacja psów z podszerstkiem:

  • systematycznie wyczesuj sierść pupila, zwłaszcza w okresach intensywnego linienia;
  • do wyczesywania używaj dedykowanych produktów. Wybierz szczotkę bądź grzebień, który dotrze do głębszych partii sierści;
  • wystrzegaj się strzyżenia — zaburza to w futrze funkcję ochronną;
  • kąpiel powinna być wykonana specjalną techniką przy użyciu odpowiednich produktów dla psów. Strumień wody powinien być jak najbliżej ciała pupila, aby dokładnie umyć jego skórę oraz podszerstek;
  • na zakupach sięgaj po przysmaki ze składnikami odżywczymi tj. kwasy omega-3 i 6, witamina D czy biotyna — produkty te są świetnym wsparciem dla utrzymania zdrowej sierści;
  • wybieraj zabawki z teksturą, np. z gumowymi wypustkami — podczas zabawy czworonoga zadziałają na jego skórę niczym masaż.
pies
Fot. Canva/Elena KHarchenko