Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Mięsak poiniekcyjny. Przez to właściciele kotów rezygnują ze szczepienia
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 28.05.2024 12:38

Mięsak poiniekcyjny. Przez to właściciele kotów rezygnują ze szczepienia

kot
fot. canva/sergeynivens

Mięsak poiniekcyjny powstaje u kota wskutek szczepienia przeciw wściekliźnie lub innym zastrzyku. Okazuje się, że to powód, dla którego część opiekunów mruczków świadomie rezygnuje ze szczepienia pupila. Jednak czy to rozsądna decyzja? Dr lek. wet. Paulina Śliwowska w rozmowie ze Światem Zwierząt wyjawia, czy rzeczywiście jest to odpowiedzialny wybór.

Czym są mięsaki poiniekcyjne u kota?

Mięsak poiniekcyjny u kotów, nazywany również poszczepiennym, to złośliwy nowotwór. Pojawia się w miejscu podania czworonogowi szczepionki lub innej iniekcji domięśniowej albo podskórnej. Choć zgodnie z przeprowadzanymi badaniami ten typ guza rakowego występuje dosyć rzadko, trudno go leczyć, a także często nawraca oraz powoduje przerzuty.

Powstaje w miejscu ukłucia igłą skóry kota. To właśnie tam rozwija się najprawdopodobniej poprzez wywołanie stanu zapalnego, który w konsekwencji prowadzi do zmian genetycznych w pobliskich tkankach. W następstwie dochodzi do niekontrolowanego wzrostu komórek, które powodują powstanie mięsaka. Wytwarzane w nim enzymy prowadzą do rozrostu i naciekania na kolejne tkanki.

Najczęściej pojawiają się u kotów kilkukrotnie szczepionych, powyżej 6. roku życia. Nie oznacza to jednak, że ryzyko wystąpienia u kota szczepionego po raz pierwszy jest równe zeru.

200 dni temu zadzwonili do opiekunów znalezionego psa. Nadal na nich czeka Był pewien, że stoi za nim przyszła żona. Odwrócił się i go zamurowało

Szczepienie przeciwko wściekliźnie, a mięsaki poiniekcyjne u kotów

Z rozmowy z dr lek. wet. Pauliną Śliwowską na temat wścieklizny u psów i kotów, Świat Zwierząt dowiedział się, że mięsaki poszczepienne to jeden z powodów, dla których opiekunowie mruczków nie decydują się na szczepienie przeciw temu wirusowi.

To złośliwe zmiany o charakterze nowotworowym. Z tego względu wielu właścicieli obawia się szczepienia kotów, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że w tej kwestii należy wykonać bilans zysków i strat - mówi dla Świata Zwierząt dr lek. wet. Paulina Śliwowska.

Weterynarz zaznacza jednak, że ryzyko zachorowania pupila na wściekliznę, zwłaszcza w przypadku kota wychodzącego jest dosyć duże. Tej grupie opiekunów zwierząt domowych lekarka zaleca szczepienie, bowiem szanse na wyleczenie z wirusa są bliskie zeru.

W przypadku kota niewychodzącego faktycznie można ominąć to szczepienie, ponieważ ryzyko zakażenia jest znikome - dodaje nasza rozmówczyni.

kot
fot. canva/simplefoto

Co powoduje mięsaki poszczepienne u kotów i jak je rozpoznać?

Mięsaki poiniekcyjne u kotów może spowodować jednak nie tylko szczepienie przeciw wściekliźnie. Mogą powstać również wskutek szczepienia przeciw wirusowej białaczce kotów, herpeswirozie i panleukopenii. Szacuje się, że występuje w 1 na 5000 mruczących pacjentów.

Inne przypadki, które również mogą wywołać mięsaki u kotów to zastrzyki ze środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, wszczepienie czipa, szwy po operacji oraz podanie antybiotyków lub steroidów o przedłużonym działaniu.

Najczęściej są zlokalizowane między łopatkami lub na grzbiecie, z boku klatki piersiowej lub na tylnej stronie ud. To twarde, pojedyncze guzy o średnicy ok. 2-15 cm. Pojawiają się kilka tygodni po iniekcji i szybko rosną.