Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 15.06.2024 07:00

Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

kot z uciętym uchem
fot. Cnva/nemo342

Być może zauważyłeś, że niektóre koty, szczególnie te żyjące na wolności, mają obciętą końcówkę lewego ucha. Okazuje się, że nie straciły go w wypadku lub bójce z innym zwierzęciem. To symbol, który wiele mówi o stworzeniu i został wykonany przez ludzi. Weterynarz Wojciech Wartecki wyjaśnił, co to oznacza.

Kot z uciętym lewym uchem

Koty mające uciętą końcówkę lewego ucha to wbrew pozorom nie jest wielka rzadkość. Być może wcześniej nie zwróciłeś na to uwagi lub może wręcz przeciwnie - zastanawiałeś się, dlaczego tak wiele kotów w twojej okolicy na ucięte ucho. Cecha ta w szczególności dotyczy wolno żyjących zwierząt

Okazuje się, że nie jest to przypadek, a kot wcale nie stracił kawałka ucha w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub bójki. Taką formę okaleczania zwierząt lata temu stosowali weterynarze, w celu znakowania kotów żyjących na wolności. O co chodzi?

kot
fot. Canva/Mary Swift
Oddali kota do schroniska, choć był aniołkiem. Taka wymówka była do przewidzenia Bocian bronił swoich młodych. Pojedynek w gnieździe zakończył się tragicznie

Co oznacza ucięte lewe ucho u kota?

Niegdyś odcięte ucho oznaczało, że zwierzę zostało wykastrowane lub wysterylizowane. Weterynarze decydowali się na taką metodę znakowania zwierząt, ponieważ już z daleka było wiadomo, które ze stworzeń przebyło zabieg. 

Weterynarz ze Schroniska dla Zwierząt w Poznaniu Wojciech Wartecki podkreślił, że metoda ta usprawniała znacznie ich pracę, szczególnie w przypadku dzikich kotów, które nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi. 

Trzeba pamiętać, że takie dzikie koty potrafią być nieprzyjemne w kontakcie z człowiekiem, a dzięki tej metodzie ograniczamy ryzyko, bo nie trzeba ich łapać wielokrotnie, by sprawdzić, czy mają na brzuchu blizny po operacji - powiedział w rozmowie z Faktem Wojciech Wartecki.

kot
fot. Canva/Mary Swift

Jak dziś oznacza się wykastrowane lub wysterylizowane koty żyjące na wolności?

W wielu miastach plaga dzikich kotów jest na tyle ogromna, że istnieją liczne organizacje zajmujące się kastracją i sterylizacją zwierząt. Pomaga to nie tylko zapanować nad ilością stworzeń, ale przede wszystkim zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i polepszyć komfort ich życia

Dziś nie kaleczy się zwierząt i zrezygnowano z ucinania im ucha. W zamian zwierzęta są chipowane, a wszystkie informacje na temat przebytego zabiegu weterynarz może odczytać w systemie.

Mamy zachipowane zwierzęta, dzięki czemu po sczytaniu chipa możemy sprawdzić w bazie, czy kot był sterylizowany, czy też nie. Nie musimy okaleczać zwierząt przez ucięcie ucha. Co prawda zabieg sam w sobie nie jest bolesny, wykonuje się go podczas sterylizacji, gdy kot i tak jest w narkozie, ale to tak, jakby nas ktoś naznaczył przez odcięcie kawałka ucha. To dodatkowy uraz, dodatkowe gojenie się - wyjaśnił Faktowi weterynarz Wojciech Wartecki.

kot
fot. Canva/Ivonne Wierink
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?