Dlaczego świnka morska kicha? To może świadczyć o problemach
Zauważyłeś, żeby twoja świnka morska kichała? Zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Lepiej tego nie bagatelizuj i od razu umów się do lekarza weterynarii. To może świadczyć o problemach.
Wszelkie niepokojące objawy u świnki morskiej konsultuj z weterynarzem
Świnki morskie często goszczą w naszych domach jako zwierzątka domowe. Wyglądają niezwykle urokliwie i są mało inwazyjne. Warto jednak pamiętać, aby dobrze zaznajomić się z zasadami należytej opieki nad nimi. Tak jak pies czy kot, stworzenia te wymagają odpowiedniego traktowania.
W momencie gdy zauważymy, że z naszą słodką podopieczną dzieje się coś niepokojącego, warto bezzwłocznie udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Nawet z pozoru błahe kichanie może świadczyć o sporych problemach zdrowotnych i konieczności wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie bagatelizujmy tego.
Weterynarz pokazał, co wyciągnął z brzucha kota. Ostrzega opiekunów, by nie popełniali tego błędu "Jak to się stało, że zostały same?". Młode łosie wałęsały się przy ruchliwej drodzeNiepozorne kichanie świnki morskiej może świadczyć o chorobie
Zjawisko kichania u świnek morskich występuje stosunkowo rzadko. Jeśli zdarzy się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak zaobserwujemy, że objaw powtarza się, reagujmy.
Symptom ten może świadczyć o infekcji dróg oddechowych, która niestety jest dość popularna dla tego gatunku gryzonia. Najczęściej kichanie jest wynikiem przeziębienia, któremu niejednokrotnie towarzyszą: katar, zmniejszony apetyt oraz aktywność. Dodatkowo możemy zaobserwować opuchnięte i zaropiałe oczy. Warto zadbać o wyższą temperaturę w pomieszczeniu i zabrać świnkę z miejsca narażanego na przeciąg.
Nieleczona dolegliwość może mieć poważniejsze skutki i przerodzić się w zapalenie oskrzeli albo płuc. Zlekceważenie chorób przez właścicieli w konsekwencji nie raz kończy się śmiercią świnki morskiej. Dlatego ważne jest, aby natychmiast zaprowadzić ją do lekarza, który zapewne wprowadzi leczenie odpowiednimi antybiotykami. Oznaki zapalenia oskrzeli albo płuc, jakie mogą towarzyszyć choremu zwierzakowi to:
- problemy z oddychaniem;
- apatia;
- brak apetytu;
- zwiększone pragnienie;
- pogorszenie stanu futra;
- zgarbiona sylwetka;
- zaropiałe i opuchnięte oczy;
- ciężki i głośny oddech;
- katar.
Kichanie u świnki morskiej nie zawsze zwiastuje chorobę
Poza przeziębieniem czy zapaleniem oskrzeli lub płuc może być tak, że twoja świnka morska będzie kichała, chociaż wcale nie jest chora. Czasami jest to proces naturalny, a innym razem spowodowany przez czynniki zewnętrzne, które prowadzą do wszelkiego rodzaju podrażnień wywołujących odruch kichania. Symptom ten może świadczyć o:
- oczyszczaniu się dróg oddechowych;
- alergii (w tym przypadku konieczne jest zidentyfikowanie alergenu i wykluczenie go);
- nieodpowiednich warunkach środowiskowych (np. źle dobrana ściółka lub siano, drażniący zapach, pyłki).
Bacznie obserwujmy naszych podopiecznych. Pamiętajmy, aby każdą wątpliwość konsultować ze specjalistami, którzy pomogą nam w należytej opiece nad zwierzętami.