Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak często odrobaczać kota? Pasożyty w organizmie to powszechny problem
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 18.05.2024 15:12

Jak często odrobaczać kota? Pasożyty w organizmie to powszechny problem

kot
Fot. Canva/pixelshot

Każdy koci właściciel powinien wiedzieć, że w momencie podjęcia się opieki nad zwierzęciem staje się odpowiedzialny za zdrowie oraz bezpieczeństwo pupila. Regularne odrobaczanie to jeden z fundamentalnych zabiegów profilaktycznych, mających na celu dbanie o dobrostan futrzaka. Pasożyty w organizmie to powszechny problem wśród kotów zarówno tych wychodzących, jak i pozostających w domach. Jak często odrobaczać dorosłego kota i kocięta? Wyjaśniamy.

Dlaczego należy odrobaczać kota? Pasożyty w organizmie zwierząt to powszechny problem

Pasożyty wewnętrzne atakujące przewód pokarmowy ukochanego pupila to wizja, która spędza sen z powiek właścicieli psów, jak i kotów. Pasożyty i pierwotniaki wywołujące choroby stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia, a na domiar złego czyhają niemal wszędzie: w ziemi, wodzie oraz pokarmie. Pilnowanie mruczka i niepozwalanie mu na ucieczki z domu niestety nie uchroni go przed zarażeniem — jaja i larwy pasożytów zagrażają również niewychodzącym mruczkom, gdyż nierzadko przenoszone są do domów na naszych butach.  Dlatego, aby zapewnić swojemu mruczkowi należytą opiekę przeciwpasożytniczą, niezwykle istotne jest podejmowanie działań prewencyjnych. 

Odrobaczanie to jeden z fundamentalnych oraz podstawowych zabiegów profilaktycznych, o których żaden koci właściciel nie powinien zapominać. Pomaga ono nie tylko ustrzec futrzaka przed negatywnymi skutkami działań pasożytów, ale także chroni ludzi w jego otoczeniu przed ryzykiem zakażenia się chorobami odzwierzęcymi, co jest szczególnie ważne w kwestii ochrony zdrowia publicznego. Choroby pasożytnicze mogą byś szczególnie groźne dla młodych zwierząt, których układ autoimmunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

kot
Fot. Canva/Michael Edwards
Wystraszona kotka ukrywała się w ścianie. W piękny sposób spłaciła kredyt zaufania Trzy psy zaatakowały kobietę. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie

Objawy zarobaczenia u kota - jak je rozpoznać?

Problem pasożytów wewnętrznych takich jak: tasiemce, glisty kocie czy kokcydia stanowi powszechny problem wśród kotów. W grupie największego ryzyka zarażenia robakami znajdują się kocięta i młode koty, które zarażają się od swoich matek w życiu płodowym, a także na późniejszych etapach — w trakcie ssania mleka kotki oraz podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Starsze osobniki stają się zwykle nieświadomymi ofiarami pasożytów bytujących w ziemi, wodzie czy surowym mięsie.

Jak pojawia się zarobaczenie u kota i jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Poniżej prezentujemy najczęstsze objawy wskazujące na obecność pasożytów w organizmie mruczka:

 • rozwolnienie;
 • zaparcia;
 • krew w stolcu;
 • wymioty;
 • brak apetytu;
 • utrata wagi;
 • apatia.

Pamiętaj, że robaki podstępnie niszczą koci organizm, a inwazja może przebiegać bezobjawowo. Dlatego nawet jeśli zwierzę wydaje się całkowicie zdrowe, nie należy pomijać cyklicznych zabiegów przeciwpasożytniczych.

Jak często odrobaczać dorosłego kota i kocięta?

Częstotliwość leczenia przeciwpasożytniczego zależy przede wszystkim od wieku i trybu życia zwierzęcia. Jeśli mamy pod opieką nowo narodzonego kotka, zaleca się umówienie wizyty w gabinecie weterynaryjnym już w pierwszych tygodniach życia kocięcia w celu ustalenia planu działań przeciwpasożytniczych. Najpopularniejszym terminem przeprowadzania zabiegu odrobaczania jest 4 tydzień życia. 

W przypadku starszych mruczków ogólnie przyjęta zasada zakłada, że wychodzące koty powinny być odrobaczane co około 3 miesiące, natomiast niewychodzące co 6. W razie wątpliwości należy zapoznać się z zaleceniami odnośnie częstotliwości odrobaczania kotów, opracowanymi przez ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites). Poniżej zamieszczamy schemat:

 • Kocięta powinny być odrobaczane od 3 tygodnia życia, z częstotliwością co 2 tygodnie do momentu osadzenia;
 • Ciężarne kotki powinny być odrobaczane pod koniec ciąży;
 • Karmiące kotki powinny otrzymać jednorazowo preparat w okresie karmienia wraz z pierwszym odrobaczaniem młodych kociąt;
 • Dorosłe koty powinny być odrobaczone 2 razy w odstępie 2 tygodni, a następnie po 1 miesiącu;
 • Kolejne odrobaczanie starszych kotów powinno mieć miejsce co 3 miesiące w przypadku kotów wychodzących, a co 6 miesięcy w przypadku niewychodzących.

Plan odrobaczania kota najlepiej jest ustalić z lekarzem weterynarii. Pomoże on w wyborze odpowiedniego preparatu oraz formy aplikacji — od tabletek, przez żel, po kropelki. W całym procesie odrobaczania ważne jest, aby nie przerywać leczenia i ściśle stosować się do wytycznych specjalisty.