Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty wyrywają sierść? Właściciele nie powinni tego bagatelizować
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 22.04.2024 09:22

Dlaczego koty wyrywają sierść? Właściciele nie powinni tego bagatelizować

kot
fot. Canva/Nils Jacobi

Zapewne każdy właściciel kota wielokrotnie widział, jak mruczek podczas drapania wyrywa sobie sierść. Choć początkowo może wydawać się to przypadkiem lub całkowicie naturalną reakcją, warto zwrócić uwagę na zachowanie pupila. Wyrywana przez niego sierść lub włosy mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. 

Codzienna higiena a niepokojące zachowanie

Koty niezwykle dbają o swoją higienę, dlatego właściciele mruczków regularnie widzą, jak ich pupile skrzętnie i dokładnie wylizują swoją sierść. Podczas takiego zachowania nieuniknione jest wypadanie sierści lub włosów i jest to zupełnie naturalny proces. Wypadanie włosków ma miejsce również podczas drapania się czy ocierania o drapak czy przedmioty znajdujące się w domu. 

Koty charakteryzują się również niezwykle elastycznym kręgosłupem, który umożliwia im sięgnięcie pyszczkiem to niemalże każdego skrawka ciała. Mruczki myją się codziennie, a niektóre robią to nawet trzy raz dziennie. Uwagę właścicieli powinno przykuć nietypowe zachowanie, które może zwiastować problemy zdrowotne. Jeśli mruczek myje się bardzo intensywnie, wgryza się w sierść lub wyrywa ją pazurami, lepiej tego nie bagatelizować. 

kot sierść
fot. Canva/m.kucova
Ze studzienki zwierzakowi wystawała tylko głowa. Poziom wody wciąż się podnosił To najmądrzejsza rasa psa? Psychologowie nie mają wątpliwości

Przyczyny wyrywania własnej sierści

Jeśli kot nadmiernie drapie się, jednocześnie wyrywając lub wygryzając własną sierść, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, którym interesuje się pupil. Lokalizacja wyrywanej sierści może wskazywać problemy z konkretną częścią ciała. Jeśli kot wyrywa sobie owłosienie na brzuchu lub wewnętrznej stronie ud, być może ma problemy z pęcherzem. Jeśli sytuacja dotyczy okolic ogona lub odbytu, istnieje szansa, że kot ma stan zapalny gruczołów okołoodbytowych. Podobne wnioski możemy wysnuć, gdy kot wygryza sierść przy stawach.

Mruczki wygryzają lub wyrywają sobie sierść również podczas walki z alergią. Drapanie i gryzienie to sposób, by choć na chwilę zwalczyć swędzenie wynikające z alergii. Takie zachowanie może wynikać także z grzybicy skóry lub pasożytów żerujących w sierści pupila. 

Efektem wygryzania własnej sierści przez kota może być nadwaga. Kot o zbyt dużej macie ciała nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, by zadbać o swoją higienę. Próbując usilnie do nich dotrzeć, może przypadkowo wygryzać sierść. Istnieje również szansa, że kot wyrywa owłosienie z powodu stresu lub nieodpowiedniej regulacji emocji. Warto wówczas skonsultować się z behawiorystą i zwrócić szczególną uwagę na zapewnieniu kotu odpowiedniej rekreacji i aktywności fizycznej. 

Jak radzić sobie z wyrywaniem sierści u kota?

Najważniejsza jest obserwacja właściciela. Jeśli tylko zobaczymy u pupila niepokojące zachowanie, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym kot wygryza sobie sierść. Warto przyjrzeć się temu miejscu i sprawdzić, czy nie znajdują się tam żadne pasożyty, np. kleszcze. Kolejny aspekt to zwrócenie uwagi na ewentualne wysypki lub zaczerwieniona skóra. Każdy z tych przypadków należy skonsultować z lekarzem weterynarii

Problem wygryzania i wyrywania sierści można zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację sierści. Kluczowa w tym przypadku będzie zbilansowana dieta, bogata w kwasy omega-3 i omega-6. Warto zwrócić uwagę również na zachowanie odpowiedniej higieny mruczka, a także regularne wyczesywanie jego sierści.

kot sierść
fot. Canva/bombermoon