Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Owady

Ukąszenia mrówek
29.09.2023 14:29 Pogryzło go stado ognistych mrówek, tak wygląda jego stopa. Wszedł tam na własne życzenie

Sławny przyrodnik Cayote Peterson postanowił na własnej skórze sprawdzić, jakie dolegliwości towarzyszą ukąszeniom przez jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Chodzi o mrówki ogniste. Te niewielkie owady, pomimo swoich niepozornych gabarytów, kojarzą się negatywnie ludziom żyjącym w wielu miejscach na świecie. Peterson stanął boso na mrowisku. Szybko gorzko tego pożałował. 

Strzyżak
28.09.2023 14:05 Mogą wejść pod powiekę, do nosa i ucha, ugryzienie jest bolesne. Leśnicy radzą: ten kolor je odstrasza

Piękna pogoda zachęca do spacerów na łonie przyrody. Niestety, w okresie wiosny i jesieni wysoką aktywnością wykazują się wyjątkowo denerwujące stworzenia. Chodzi o maleńkie owady, strzyżaki sarnie. Pomimo swoich niepozornych gabarytów, potrafią one dotkliwie gryźć. Leśnicy podpowiadają, jak zniechęcić te istoty do zbliżania się do człowieka.

Restauracja McDonal's
25.09.2023 13:15 McDonald's otworzył nietypową restaurację, nie znajdziesz w niej ludzi. Aż roi się od pszczół

McDonald's jest siecią fast food'ów, którą dobrze zna każdy. Jednak okazuje się, że to potężne przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań, aby było kojarzone nie tylko z jedzeniem. W tym roku sieć McDonald's otworzyła nietypową restaurację. Co ciekawe, tym razem nie pomyślała o zwykłych klientach.

Domowy sposób na muszki owocówki
20.09.2023 07:05 Przyrządź tę miksturę, podziękujesz nam później. Muszki owocówki znikną z kuchni jak ręką odjął

Muszki owocówki pojawiają się znikąd i mnożą tak szybko, że w mgnieniu oka zawłaszczają każdy kąt naszego domu. Ten drobny owad potrafi przysporzyć wielu problemów, kiedy pojawia się w kuchni. Skąd biorą się muszki owocówki i jak się ich pozbyć? Zdradzamy najlepszy sposób na muszki owocówki, który nie wymaga skomplikowanych przygotowań.

Śmierdzący grzyb
19.09.2023 15:14 Nie bez powodu nazywany jest śmierdzielem. Jego odór przyciąga chmary much, znajdziesz go na grzybobraniu

Wydawać by się mogło, że obiekty tłumnie oblegane przez muchy nie są warte zainteresowania. Okazuje się, że wyjątek potwierdza regułę. Grzybiarze powinni zainteresować się gatunkiem, który śmierdzi i wygląda jak męskie przyrodzenie. Co więcej, mowa o grzybie, który jest jadalny. “Śmierdziel” jest uwielbiany przez wielu smakoszy!

Leśnicy apelują, żeby być ostrożnym w lesie. Wszystko przez groźne owady
15.09.2023 11:50 Ważny apel leśników. Spacerując po lesie musimy być teraz ostrożni! Trudno się od nich opędzić

Leśnicy z Ustrzyków Dolnych (woj. podkarpackie) ostrzegają – w lasach zaroiło się od groźnych owadów. Ich zwiększona aktywność jest uwarunkowana nawracającymi upałami. Bliskie spotkanie z tymi owadami może skończyć się bolesnym użądleniem, a w najgorszym wypadku może kosztować nawet życie. Wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności, żeby nie paść ich ofiarą. Według leśników najczęstszą przyczyną ataku jest nieuwaga człowieka.

Deszcz robaków zaskoczył mieszkańców
15.09.2023 11:24 Z nieba spadł "deszcz robaków", domyślają się, co może być przyczyną. Czegoś takiego jeszcze nie widzieli

Mieszkańcy wyszli z domów po ulewie, czekał ich widok jak z koszmarów. Robaki pokrywały każdy centymetr chodników, próbowały wpełznąć do domów. Spanikowani, szukali wyjaśnienia tego przerażającego zjawiska. Lokalne grupy na Facebooku zalały przyprawiające o ciarki zdjęcia, kiedy ludzie próbowali dojść do tego, co właściwie stało się podczas “deszczu robaków”.

Mrówki
13.09.2023 07:30 Niszczycielski gatunek dotarł do Europy. Zagraża nie tylko ludziom, "Rozprzestrzenia się zatrważająco szybko"

Niekontrolowane, często wręcz przypadkowe przemieszczanie się zwierząt może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Gatunki inwazyjne, czyniące ogromne szkody w wielu miejscach na świecie, zazwyczaj pojawiają się na nowych terenach za sprawą człowieka. Niektóre przenoszą się na kolejne kontynenty na statkach w transporcie żywności. Inne są celowo transportowane drogą powietrzną, w celu zaspokojenia popytu na rynku zoologicznym. W Europie potwierdzono występowanie w środowisku naturalnym jednego z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Przywędrował tu z drugiego końca świata.

Drzewa w lesie spowite dziwną siecią
05.09.2023 12:07 TAKI widok spotkał w polskim lesie. Aż mrozi krew w żyłach, były "całkowicie obleczone lepkim całunem"

Dariusz Dziektarz udał się na spacer do krakowskiego lasu, jednak zamiast cichej przyrody, czekał go widok jak z horroru. Pokryte szarą siecią drzewa i zawieszone na nich tajemnicze kule wielkości pięści mrożą krew w żyłach. Chociaż wyglądają jak na pokryte pajęczą siecią, za ten fenomen odpowiada zupełnie inny gatunek. “To wyrok śmierci” – pisze pracownik Lasów Państwowych.

Polska zachorowała na nieuleczalną chorobę
02.09.2023 13:06 Polkę na wakacjach ukąsił komar. Zaczęło się od bólu kolan, w miesiąc stała się niepełnosprawna

Instagramerka zeszłej zimy postanowiła spełnić jedno ze swoich największych marzeń. Wyjechała w podróż na rajską wyspę. Niestety, wspaniała przygoda bardzo szybko przeobraziła się w prawdziwy horror. Polka na początku zaczęła odczuwać ból w kolanach. Stan zdrowia kobiety uległ błyskawicznemu pogorszeniu, prowadząc do tego, że w ciągu miesiąca została całkowicie sparaliżowana. Nie była nawet w stanie ruszyć głową. Okazało się, że przyczyną niepokojących objawów był wirus rzadkiej choroby tropikalnej roznoszonej przez komary. 

Mężczyzna dokonał cudownego odkrycia. W jego ogrodzie mieszkała urocza istota
27.08.2023 13:19 Tajemnicze znalezisko w ogrodzie, przypomina watę cukrową. Skrzydlata istota długo stanowiła zagadkę

Natura pełna jest pięknych, majestatycznych istot. Możemy spotkać je na spacerze w parku, w pasie zieleni przy chodniku, czy tak jak bohater artykułu – we własnym ogródku. Chociaż to stworzenie zazwyczaj nie kojarzy nam się z pięknem, spacerowicz natknął się na wyjątkowy okaz. Puchate zwierzę wyglądało zupełnie jak wata cukrowa. Nie wiedział, z jakim gatunkiem ma do czynienia, ale wiedział jedno – musiał uwiecznić jego przemianę w jeszcze piękniejsze i ostateczne stadium rozwojowe.

Lasy Państwowe zdradzają sposób na komary. Naukowcy mają co do niego pewne wątpliwości
24.08.2023 10:12 Pracownicy Lasów Państwowych zdradzili, jak uporać się z komarami. Co do tego sposobu zdania są podzielone

Nadleśnictwo Połczyn w związku z niedawnym Dniem Komara podzieliło się ciekawostkami związanymi z tym powszechnie nielubianym owadem. Na przyjemnej dla oka infografice znalazły się sposoby na odstraszenie tych bzyczących pasożytów, choć niektóre z nich wzbudzają kontrowersje. Według naukowców nie są one skuteczne w walce z komarami, mimo że bywają polecane przez lekarzy. Co więcej, niekiedy mogą one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. O jakich metodach mowa i czy warto je stosować? 

Azjatyckie szerszenie zagrażają nie tylko ludziom. Ich pojawienie się zwiastuje ogromne straty
20.08.2023 10:08 Plaga azjatyckich szerszeni. Zagrażają nie tylko ludziom, ale i ważnym dla środowiska zwierzętom

Kolejna plaga azjatyckich owadów zaatakowała Europę. Ekspansja dotychczas niespotykanych gatunków jest nieunikniona w zglobalizowanym, ocieplającym się świecie. Tym razem mieszkańcom spędzają sen z oczu niebezpieczne azjatyckie szerszenie. Groźne owady z gatunku osowatych co roku zabijają 40 osób w samej Japonii. Są też szkodliwe dla innych gatunków hodowanych przez człowieka.

Mucha
16.08.2023 08:00 Ich ukąszenie może objawić się dopiero po roku, bywa, że doprowadza do śpiączki i śmierci. WHO alarmuje

Podróże po egzotycznych krajach to marzenie wielu ludzi. Jednak podczas wyboru kierunku wycieczki, niewiele ludzi myśli o potencjalnych zagrożeniach biologicznych występujących na danym obszarze. Jak się okazuje, ignorowanie tego aspektu może być tragiczne w skutkach. Zagrożeniem są nie tylko rekiny czy jadowite węże. W niektórych miejscach na świecie powszechnie występują zwierzęta, które są nosicielami śmiercionośnych patogenów. Wiele osób nawet nie zauważa momentu, w którym zostają zarażone. 

Owad
15.08.2023 13:49 Leśnicy rzucili wyzwanie internautom: "zagadka ze świata owadów". Rozpoznajesz go?

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na świecie. Szacuje się, że na jednego człowieka przypada ponad milion osobników tych małych stworzeń. Niektóre z nich bywają niebezpieczne a inne przynoszą ludziom mnóstwo korzyści. Jeszcze inne wyglądają, jakby pochodziły z zupełnie innej planety. Pewnego dziwoląga udało się nagrać leśnikom z Baligrodu. Nie powiedzieli wprost, jak gatunek został uwieczniony na filmie. Zamiast tego rzucili wyzwanie internautom. Sprawdź, czy wiesz jakie zwierzę kryje się w bieszczadzkich lasach.

Osy
15.08.2023 12:15 Osy atakowały ją, aż straciła przytomność. To nie koniec dramatu, w pobliżu nie było wolnej karetki

Osy to owady, na które można natknąć się w całej Polsce. Nie jest to najbardziej lubiany gatunek. Nic dziwnego, ich użądlenia są źródłem nieprzyjemnych objawów utrzymujących się nawet przez kilka dni. Co więcej, owady te bywają bardzo agresywne. W obronie swojego gniazda potrafią całą chmarą rzucić się na człowieka. Do bardzo niebezpiecznej sytuacji z udziałem roju os doszło kilka dni temu w Wielkopolsce. Kobieta została zaatakowana przez dziesiątki osobników w swoim własnym domu. Co gorsza, w okolicy nie było dostępu do profesjonalnej pomocy.

Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj
11.08.2023 12:02 Latają w rojach i tną jak szalone. Plaga gryzących owadów nawiedziła uwielbiany przez Polaków kraj

Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj. Latają w rojach i tną jak szalone. Gryzące owady są powodem hospitalizacji opanowanych plagą terenów. “Przez nie musiałem iść na ostry dyżur” – mówi mieszkaniec. A to wszystko przez panujące na całym świecie upały i susze, przez które owady mogły się mnożyć jak szalone.

Pszczelarz w trakcie przeglądu ula
08.08.2023 10:23 Miód, pot i łzy po ukąszeniach. Jak złapać rój pszczół? Wystrzegaj się jednego błędu jak ognia

Posiadanie własnej pasieki to wyzwanie. Nie wystarczy poczekać, aż pracowite pszczoły wypełnią ramki po brzegi miodem. Nawet niewielki błąd może sprawić, że owady postanowią uciec. Wtedy wielu hobbystów oraz profesjonalistów zamienia się w łowców rojów. Umieszczenie pszczół w ulu, które zdecydowały się samodzielnie poszukać nowego miejsca bytowania, to jedno z najciekawszych zajęć, jakich doświadczają pszczelarze. O pościgach za pszczelimi uciekinierami opowiedziała nam Natalia Kowalewska, zootechnik i właścicielka jednej z pasiek w województwie łódzkim. 

Paczkomat oblegany przez pszczoły
07.08.2023 16:56 Paczkomat obsiadły wszystkie pszczoły z okolicy. To przez zawartość jednej z przesyłek

Sezon wysokiej aktywności pszczół trwa w najlepsze. Pomimo chłodnego lata, te pracowite owady nie zwalniają tempa. W poszukiwaniu słodkiego nektaru zdarza im się zawędrować w miejsca, w których nie powinno ich być. Na własnej skórze przekonali się o tym mieszkańcy z Podkowy Leśnej, położonej w województwie mazowieckim. To tam, kilka dni temu, jeden z paczkomatów InPost został przejęty przez pszczoły. Owady nagle tłumnie zebrały się na urządzeniu, usiłując dostać się do jednej ze skrytek. Przez długi czas nikt nie wiedział, co zachęciło małe stworzenia do tak licznego zebrania się w nietypowym dla nich miejscu. 

Plaga owadów spowodowała katastrofę rolniczą. Trwa kwarantanna
05.08.2023 15:42 Wprowadzili kwarantannę rolniczą, wszystko przez te owady. Utrudnienia w transporcie i handlu plonów

Plaga egipska opanowała miasto. Sytuacja jest tak poważna, że władze wprowadziły kwarantannę. Owady opanowały miasto, zagrażając bezpieczeństwu żywnościowemu. Wprowadzona kwarantanna rolnicza zabrania eksportu lokalnych warzyw i owoców, na których mogą znajdować się jaja.

Popularny zagraniczny kurort opanowany przez chmary biblijnych owadów
03.08.2023 11:37 Plaga biblijnych owadów w ulubionym zagranicznym kurorcie Polaków. "Są ogromne, wręcz gigantyczne"

“Znalazłem je na balkonie 15-20 dni temu. Są ogromne, gigantyczne, pełno ich” – mówi zaniepokojony mieszkaniec ulubionej destynacji polskich wczasowiczów. Biblijna plaga opanowała miasto, a władze ignorują sprawę. Owady są ogromne i można je spotkać na każdym kroku. Wchodzą do mieszkań i do samochodów.

Leśnicy podzielili się przerażającym nagraniem z lasu
29.07.2023 14:57 Przerażające nagranie prosto z lasu. Leśnicy ostrzegają, by nie oglądać do końca. "Tam są zwłoki?"

Lasy Państwowe podzieliły się przerażającym nagraniem prosto z lasu. Na wideo widać larwy owadów stłoczone na ściółce leśnej, przykrywające podłoże gęstym dywanem. “Nie oglądać do końca!” – podpisali filmik leśnicy. Wideo działa na wyobraźnię, przerażeni internauci pytają: “Tam są zwłoki?”.

Plaga much w Niemodlinie
27.07.2023 12:44 Można już mówić o pladze, mieszkańcy nie mogą opędzić się od much. "Są wszędzie, nie da się żyć"

Mieszkańcy Niemodlina (woj. opolskie) zmagają się z prawdziwym utrapieniem. Wielu z nich nie może cieszyć się letnią pogodą na tarasach i balkonach, a co więcej niemożliwe jest nawet uchylenie okna. W konfrontacji z niezliczoną ilością much, które opanowały miasto, na nic zdają się również moskitiery, pułapki, a nawet środki odstraszające. Nikt nie ma wątpliwości, że z całym przekonaniem można mówić już o pladze.

Wystarczyło jedno ugryzienie tego owada, a Teksańczyk stracił wszystkie kończyny
26.07.2023 11:29 Jedno ugryzienie pchły i życie 35-latka legło w gruzach. Lekarze musieli amputować mu kończyny

35-letni Michael Kohlhof myślał, że bierze go grypa. Od kilku dni czuł się słabo, bolały go mięśnie i miał wysoką gorączkę. Ze względu na brak ubezpieczenia medycznego odkładał wizytę u lekarza. Bywał już w końcu bardziej chory, dlatego podejrzewał zwykłe zmęczenie. Nie wiedział, że gdyby trafił do szpitala kilka godzin później, prawdopodobnie byłby już martwy. Wystarczyło jedno ugryzienie pchły, by stracił obie ręce i częściowo nogi.

Jak pozbyć się os?
19.07.2023 13:09 Jak skutecznie odgonić osy? Wystarczy zastosować jeden trik, ten produkt dostaniesz nawet w aptece

Letnie, wakacyjne dni to coś, na co czeka większość ludzi. Niestety bywa, że relaks w ogrodzie lub na tarasie potrafią skutecznie popsuć owady. Ukąszenia niektórych z nich bywają naprawdę nieprzyjemne, a chronić się przed nimi powinny zwłaszcza uczulone na nie osoby. Okazuje się, że by odstraszyć osy, wystarczy zastosować środek dostępny w aptece.

Pogryzienie przez komara
11.07.2023 11:16 Najlepszy odstraszasz na komary. Pożegnaj się z nieznośnym bzyczeniem, zadziała jak gaz pieprzowy

W letnim okresie wiele gatunków zwierząt wykazuje największą aktywność. Wiele z nich jest mile widziana w towarzystwie człowieka. Jednak niektóre bywają bardzo uciążliwe. Jednym z najbardziej nielubianych są zdecydowanie komary. Nic dziwnego - inwazja tych małych stworzeń może skończyć się nieprzyjemnymi ukąszeniami, które swędzą przez kilka kolejnych dni. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie uniknąć z nimi konfrontacji. 

Chodząc po lesie można napotkać dziwną białą aparaturę
08.07.2023 13:13 Widziałeś to kiedyś w lesie? To feromony, bez których bory sosnowe mogłyby być zagrożone

Przechadzając się po lesie w lipcu i sierpniu, można natknąć się na dziwne wiszące instalacje. Lasy Państwowe we wpisie na Facebooku postanowiły oświecić zdezorientowanych miłośników przyrody. Wyjaśnili, czym właściwie są te osobliwe konstrukcje. Okazuje się, że bez nich bory sosnowe mogłyby nie przeżyć.

Komary przenoszą wirus Zachodniego Nilu
07.07.2023 14:13 Komary przenoszące wirus Zachodniego Nilu dotarły na północ Europy. Jest się czym martwić?

Komary to owady, których niektóre osobniki przenoszą wirus Zachodniego Nilu. To poważna choroba, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Okazuje się, że gatunek Culex modestus pojawił się jakiś czas temu na północy Europy, gdzie dotychczas nie odnotowano jego występowania. Czy w związku z tym istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na resztę kontynentu?