Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niszczycielski gatunek dotarł do Europy. Zagraża nie tylko ludziom, "Rozprzestrzenia się zatrważająco szybko"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.09.2023 07:30

Niszczycielski gatunek dotarł do Europy. Zagraża nie tylko ludziom, "Rozprzestrzenia się zatrważająco szybko"

Mrówki
Mrówki, źródło: pexels.com @Solenopsis invicta

Niekontrolowane, często wręcz przypadkowe przemieszczanie się zwierząt może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Gatunki inwazyjne, czyniące ogromne szkody w wielu miejscach na świecie, zazwyczaj pojawiają się na nowych terenach za sprawą człowieka. Niektóre przenoszą się na kolejne kontynenty na statkach w transporcie żywności. Inne są celowo transportowane drogą powietrzną, w celu zaspokojenia popytu na rynku zoologicznym. W Europie potwierdzono występowanie w środowisku naturalnym jednego z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Przywędrował tu z drugiego końca świata.

Maleńkie stworzenia są odpowiedzialne za straty szacowane na kilkanaście miliardów w skali roku

Jednym z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych są istoty, które na pierwszy rzut oka wydają się być całkowicie nieszkodliwe. Mowa o mrówkach ognistych (Solenopsis invicta), które jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było spotkać jedynie w Ameryce Południowej. Jednak w ciągu ostatnich kilku dekad, rozprzestrzenił się na terenie USA, na Karaibach, w Australii oraz w  Azji. 

To mrówki, które charakteryzują się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki środowiskowe. Ponadto szybko się rozmnażają, sukcesywnie powiększając swoją populację. Ich ukąszenia są bolesne. Odżywiają się między innymi roślinami uprawnymi, niszcząc przy tym plony. Wypierają rodzime gatunki insektów, zabierając im niszę ekologiczną, przez co przyczyniają się do zmniejszenia globalnej bioróżnorodności. Zakładają gniazda w urządzeniach elektrycznych.

Specjaliści szacują, że mrówki ogniste są odpowiedzialne za straty wyceniane na około 6 mld dolarów rocznie. Mowa w tym momencie jedynie o stratach na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Straciła panowanie nad samochodem i uderzyła w sygnalizator. Wszystkiemu winne okazało się to stworzenie

Mrówki ogniste zaczęły podbój Europy

Jeszcze niedawno Europa była kontynentem, którego niszczycielska działalność mrówek ognistych nie dosięgnęła. Jednak wszystko wskazuje na to, że to się zmieniło. 

Grupa naukowców potwierdziła występowanie inwazyjnych mrówek ognistych na terenie Włoch. “Wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie” - powiedział Mattia Menechetti, kierownik badań z Instytuty Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie.

Wiele wskazuje na to, że ten gatunek owadów może doskonale odnaleźć się w wielu europejskich krajach oraz miastach. Specjaliści uważają, że to jedynie kwestia czasu. Nie ma wątpliwości co do tego, że niebawem mrówki ogniste będzie można spotkać w Paryżu, Londynie, Barcelonie czy Rzymie. 

To nie koniec złych wieści

Póki co, ze względu na klimat, w którym leży Polska, możemy czuć się bezpieczni. Jednak w związku ze zmianami związanymi z globalnym ociepleniem bardzo możliwe, że za jakiś czas mrówki ogniste znajdą dobre warunki do życia również w naszym kraju. 

Ponadto warto podkreślić, że pomimo licznych działań mający ograniczenie rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków, mrówki ogniste udało się wytępić jedynie w Nowej Zelandii. To wyjątkowo nieuchwytne stworzenia. Ze względu na ich rozmiary i liczebność, standardowy odłów nie wchodzi w grę. Póki co nie stworzono skutecznych metod w walce z tym problemem. 

Źródło: wydarzenia.interia.pl