Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Mogą wejść pod powiekę, do nosa i ucha, ugryzienie jest bolesne. Leśnicy radzą: ten kolor je odstrasza
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.09.2023 14:05

Mogą wejść pod powiekę, do nosa i ucha, ugryzienie jest bolesne. Leśnicy radzą: ten kolor je odstrasza

Strzyżak
Strzyżak, źródło: facebook.com/LasyPanstwowe

Piękna pogoda zachęca do spacerów na łonie przyrody. Niestety, w okresie wiosny i jesieni wysoką aktywnością wykazują się wyjątkowo denerwujące stworzenia. Chodzi o maleńkie owady, strzyżaki sarnie. Pomimo swoich niepozornych gabarytów, potrafią one dotkliwie gryźć. Leśnicy podpowiadają, jak zniechęcić te istoty do zbliżania się do człowieka.

Wyprawa na grzyby może skończyć się bolesnymi ugryzieniami

Wczesna jesień czy wiosna to okres, w którym wiele ludzi chętnie spędza czas na przechadzkach po lesie lub łąkach. Bez względu na to, czy wybierasz się na zwykły spacer, czy celem Twojej wyprawy jest zbieranie grzybów lub oglądanie rykowiska - możesz stać się celem ataku pewnych maleńkich istot.

Obecnie wysoką aktywnością wykazują się strzyżaki sarnie — małe, niepozornie wyglądające owady, które przypominają nieco hybrydę kleszcza i muszki owocówki.

Ze względu na swoje rozmiary, insekty te są w stanie wślizgnąć się w wiele miejsc na ciele. Co prawda, preferują one towarzystwo saren, jeleni czy łosi, jednak zdarza się, że strzyżaki decydują się na gryzienie ludzi. 

"Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Leśnicy podpowiadają, jak zniechęcić strzyżaki do ataku

Specjaliści z Lasów Państwowych poinformowali internautów w poście opublikowanym na mediach społecznościowych o pewnym istotnym fakcie na temat uciążliwych insektów: “Badania wykazały, że strzyżaki mają pewne preferencje w stosunku do barw. Kolory takie jak czarny czy czerwony, ale także… niebieski wybiorą zdecydowanie częściej niż biały czy żółty.”

Leśnicy zachęcają do sprawdzenia na własnej skórze, czy teoria ta sprawdza się w praktyce. Wybieranie białej czy żółtej odzieży raczej nie jest pierwszym wyborem podczas wycieczki do lasu. Jednak być może w okresie jesiennym warto postawić właśnie na te kolory. 

Pogryzł mnie strzyżak - co teraz?

Warto wiedzieć, że ukąszenie strzyżaka często zaczyna swędzieć i boleć dopiero na drugi dzień. Ponadto grudkowaty ślad na skórze może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. U niektórych pojawia się również reakcja alergiczna, której towarzyszy rumień.

Jeżeli dolegliwości po ukąszeniu strzyżaka będą nasilać się i utrzymywać przez długi czas, należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto warto wiedzieć, że insekty te mogą być nosicielami patogenów wywołujących boreliozę. Dotychczas nie potwierdzono, że gatunek ten może przenosić tę chorobę na człowieka. Jednak w razie pojawienia się rumienia warto zasięgnąć porady medycznej. 

Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe, medonet.pl

Tagi: Owady Lasy Polska