Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Smutne zdjęcie z lasu obiegło sieć, wszystko przez ludzi. Leśnicy wystosowali apel, "Tyle nieszczęścia"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 09.10.2023 15:30

Smutne zdjęcie z lasu obiegło sieć, wszystko przez ludzi. Leśnicy wystosowali apel, "Tyle nieszczęścia"

Martwe zwierzęta
Martwe zwierzęta, źródło: facebook.com/LasyPanstwowe

W polskich lasach żyją setki przeróżnych gatunków bezkręgowców. Niestety, okazuje się, że przez ludzkie zaniedbania wiele z nich ginie w męczarniach. Pracownicy z Lasów Państwowych pokazali, co jest śmiertelnym zagrożeniem dla wielu gatunków małych zwierząt i apelują o rozsądek podczas spędzania czasu na łonie przyrody. 

Lasy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród ludzi

Spacery po lesie cieszą się dużą popularnością wśród ludzi w każdym wieku. Nic dziwnego, bowiem podczas przechadzki na łonie natury można natknąć się na wiele niesamowitych zwierząt i zjawisk przyrodniczych

Naukowo udowodnione, że spędzanie czasu w lesie pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne ale również psychiczne. Dlatego taka forma spędzania wolnego czasu jest zalecana przez specjalistów. Niestety, okazuje się, że wiele osób podczas leśnych spacerów zachowuje się w sposób, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia wielu istot żyjących w lasach. 

Parę rozszarpał niedźwiedź, pokazali ostatnią wysłaną wiadomość tuż przed atakiem. Aż mrozi krew

Mała rzecz może być śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt

Pracownicy Lasów Państwowych opublikowali niedawno na mediach społecznościowych post z bardzo niepokojącą informację okraszoną wyjątkowo smutną fotografią. Okazuje się, że śmieci pozostawiane na łonie na tury są problemem większym niż się wielu ludziom wydaje.

Nie chodzi jedynie o kwestie estetyczne. Butelki pozostawione w lesie stają się śmiertelną pułapką dla wielu gatunków małych zwierząt. Przez jeden śmieć pozostawiony przez nieroztropnego człowieka może zginąć nawet kilkaset bezkręgowców. Dowodów na to nie brakuje. Zdjęcie, które pracownicy Lasów Państwowych załączyli w poście opisali w następujący sposób: 

Tutaj widać głównie połyskujące chitynowe pancerzyki - czyli to co pozostało po sympatycznych żukach gnojarzach.

Dbajmy o wspólne dobro

Specjaliści podkreślili, że żuki gnojarze są bardzo ważnymi czyścicielami lasu. Masowe ginięcie tych stworzeń może doprowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi ekosystemu. Stąd apel do każdego, kto natknie się na śmieci pozostawione na łonie przyrody: 

Nie pozwalajmy na to aby kończyły marnie w śmieciach pozostawionych przez ludzi. Zabierajmy ze sobą swoje śmieci.

Warto dodać również, że każdy śmieć zabrany z lasu ma znaczenie. Pamiętaj o tym podczas kolejnej przechadzki. Jeżeli postanowisz posprzątać po kimś, kto był w danym miejscu po sobie, przyczynisz się do uratowania wielu małych gatunków zwierząt. 

Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe