Leśnicy rzucili wyzwanie internautom: "zagadka ze świata owadów". Rozpoznajesz go?
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na świecie. Szacuje się, że na jednego człowieka przypada ponad milion osobników tych małych stworzeń. Niektóre z nich bywają niebezpieczne a inne przynoszą ludziom mnóstwo korzyści. Jeszcze inne wyglądają, jakby pochodziły z zupełnie innej planety. Pewnego dziwoląga udało się nagrać leśnikom z Baligrodu. Nie powiedzieli wprost, jak gatunek został uwieczniony na filmie. Zamiast tego rzucili wyzwanie internautom. Sprawdź, czy wiesz jakie zwierzę kryje się w bieszczadzkich lasach.
Nagrali owada, który wygląda jak z innej planety
Teren należący do Nadleśnictwa Baligród jest wyjątkowo malowniczy. To część województwa podkarpackiego oraz Bieszczadów. Co więcej, żyje tam wiele ciekawych gatunków zwierząt i roślin. Niektóre z nich występuje głównie tam.
Leśnicy pracujący na tym terenie wykazują się dużym zaangażowaniem w prowadzeniu mediów społecznościowych. Regularnie publikują ciekawe materiały, które zachwycają wielu internautów. Tym razem zadali swoim obserwującym zagadkę.
Nagrali filmik, przedstawiający dziwnego owada. Stwór wygląda, jakby był z innej planety.
Tak dowiedziała się, że mąż ją zdradza, dowód podsunął jej pies. Niewierny partner był nieostrożnyNie zdradzili co to za gatunek. Rzucił wyzwanie internautom
Opis nagrania nie zdradza nic. Autorzy napisali tylko: “Zagadka ze świata owadów”.
Filmik w ciągu kilku godzin od udostępnienia został obejrzany przez kilka tysięcy osób. Welbiciele przyrody chętnie komentują nagranie. Wielu z nich otwarcie przyznaje, że nie ma pojęcia co to za gatunek. Co więcej, mało kto miał kiedykolwiek do czynienia z podobnym okazem.
Spróbujesz swoich sił? Wiesz, jak nazywa się gatunek owada widocznego na zdjęciu przedstawionym poniżej?
Niewiele osób znało prawidłową odpowiedź
Okazało się, że dziwoląg będący głównym bohaterem tajemniczego filmiku to przedstawiciel gatunku żerdzianka szewc (Monochamus sutor), zaliczany do chrząszczów z rodziny kózkowatych. Długość ciała dorosłych osobników nie przekracza trzech centymetrów.
Owady te występują głównie w górskich lasach. Żywią się korą oraz drewnem roślin iglastych. Są uważane za bardzo duże zagrożenie dla młodych drzewostanów świerkowych.
Ich najbardziej nietypową cechą, wyróżniającą ich spośród innych chrząszczy, są bardzo długie czułka.
Źródło: facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe