Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Przyrządź tę miksturę, podziękujesz nam później. Muszki owocówki znikną z kuchni jak ręką odjął
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 20.09.2023 07:05

Przyrządź tę miksturę, podziękujesz nam później. Muszki owocówki znikną z kuchni jak ręką odjął

Domowy sposób na muszki owocówki
Domowy sposób na muszki owocówki, fot. Sanjay Acharya, pixabay/klimkin

Muszki owocówki pojawiają się znikąd i mnożą tak szybko, że w mgnieniu oka zawłaszczają każdy kąt naszego domu. Ten drobny owad potrafi przysporzyć wielu problemów, kiedy pojawia się w kuchni. Skąd biorą się muszki owocówki i jak się ich pozbyć? Zdradzamy najlepszy sposób na muszki owocówki, który nie wymaga skomplikowanych przygotowań.

Muszki owocówki – skąd się biorą? Czy muszki owocówki są szkodliwe?

Muszka owocówka jest drobnym owadem z rzędu muchówek o charakterystycznym brązowym kolorze i czerwonych oczach. Kiedy pojawia się w naszej kuchni, wpadamy w panikę. Często nie mamy pojęcia, skąd biorą się muszki owocówki i dlaczego tak bardzo ciągnie je do naszych zapasów.

Cykl życia muszki owocowej trwa ok. 40 dni. W jego trakcie samice składają kilkaset jaj w ciągu każdego dnia, zazwyczaj na psujących się produktach spożywczych. Możemy przynieść ich jaja do domu wraz z owocami czy warzywami, które kupiliśmy w sklepie. Nie powinna dziwić więc wszechobecność muszek owocówek i tempo, w jakim mnożą się w naszej kuchni. 

Czy muszki owocówki są niebezpieczne? Chociaż te irytujące owady są mało zainteresowane ludźmi i nie gryzą, mogą przenosić szereg chorób stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Prowadzą też do szybszego psucia się owoców, warzyw i przetworów owocowych, np. dżemów i konfitur.

Kot wypada z okna i rozpływa się w powietrzu. Po 6 latach opiekun odkrywa, co naprawdę się wydarzyło

Muszki owocówki – do czego lecą?

Muszki owocówki przyciąga zapach sfermentowanych warzyw i owoców. Te drobne owady żywią się drożdżami, które znajdują na powierzchni nadpsutych owoców. Przejrzałe rośliny leżące na kuchennym blacie są idealnym łupem dla tych owadów. Jako że w psujących się owocach występują takie same związki chemiczne jak piwie czy winie, muszki owocówki przyciąga zapach alkoholu, ale także octu.

Czy muszki owocówki znikną same? Niestety, o ile nie podejmiemy aktywnej walki z tym szybko rozmnażającym się szkodnikiem, czeka nas jedynie zaostrzenie problemu. Muszki owocówki rozmnażają się bardzo szybko i zaledwie kilka osobników w krótkim czasie potrafi przeistoczyć się w setki owadów.

Drosophila_melanogaster_Proboscis.jpg
Do czego lecą muszki owocówki?, fot. Sanjay Acharya, Sanjay Acharya

Muszki owocówki – jak się pozbyć szkodnika z kuchni? Ten domowy sposób na muszki owocówki nie zawodzi

W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na owocówki. Większość z nich wymaga sporządzania skomplikowanych eliksirów. Popularnym sposobem na muszki jest połączenie octu z płynem do mycia naczyń i wodą. Zachęcone zapachem skwaśniałych owoców muszki próbują usiąść na powierzchni tak sporządzonej mieszaniny i grzęzną, nie mogąc oderwać się do lotu.

Chociaż to bardzo skuteczny sposób, nie jest idealny. Słoik wypełniony zwłokami poległych muszek owocówek nie stanowi najlepszej ozdoby kuchni. Widok potopionych owadów może psuć estetykę misternie urządzonego pomieszczenia. Dodatkowo – nie jest to najbardziej humanitarna metoda walki z muszkami.

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Zamiast zabijać mnożące się muszki i nęcić je zapachem octu, lepiej odstraszyć owady mniej przyjemnym dla nich aromatem. Liście laurowe nie należą do ulubionych roślin muszek owocówek. Można wykorzystać je w walce z tym uporczywym owadem zarówno w formie suszonej, jak i świeżej.

Wystarczy włożyć kilka liści laurowych do miski z owocami, a inwazja octówek nie będzie już problemem. Zwietrzałe przyprawy należy wymieniać co kilka dni, żeby cieszyć się najlepszymi rezultatami. W przypadku świeżych liści, najlepiej je nacinać, żeby uwolnić z nich jak najwięcej olejków eterycznych. Inwazja muszek owocówek w kuchni powinna przestać być problemem.

laurel-272961_1280.jpg
Liść laurowy na muszki owocówki – domowy sposób, który działa, fot. pixabay/kropekk_pl

Źródło: domekiogrodek.pl, medonet.pl, medpak.com.pl