Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Lasy

zagrożenie pożarowe w Polsce
16.05.2024 15:11 Pilne ostrzeżenie! Ekstremalne zagrożenie pożarowe w prawie całej Polsce

Słoneczna pogoda oraz brak opadów przyczyniły się do groźnej sytuacji w naszym kraju. Badacze oraz meteorolodzy wystosowali pilne ostrzeżenie. Alerty dotyczą prawie całej Polski. Nasza nieostrożność może kosztować dzikie zwierzęta życie. Nie bądź obojętny. W przypadku pojawienia się pożaru prosimy — zareaguj. 

wąż
15.05.2024 11:18 Zwierzę ukryte na obrazku dostrzegą tylko nieliczni. Najwyższy poziom trudności

Nie da się ukryć, że zagadki sprawdzające spostrzegawczość cieszą się dużą popularnością wśród internautów od lat. Choć część z nich jest przygotowana przez wykwalifikowanych grafików, inne stworzyła sama natura. Jeśli myślisz, że masz sokoli wzrok, spróbuj znaleźć ukryte zwierzę na tym zdjęciu.

niedźwiedź Bieszczady
09.05.2024 10:17 "Taki baryła". Przyłapała go fotopułapka na bieszczadzkim szlaku

Nie da się ukryć, że majówka rozpieściła nas wspaniałą pogodą niemal w całej Polsce. Z uroków dni wolnych mogli skorzystać zarówno turyści nad morzem, jak i na południu kraju w górach. Okazuje się, że w Bieszczadach ze słońca korzystali również ich dzicy mieszkańcy. Fotopułapka zamieszczona nieopodal leśnego szlaku przyłapała jednego z nich. Trzeba przyznać, że jego rozmiar robi wrażenie.

wielbłąd na drodze
08.05.2024 15:30 Majówka weszła za mocno? Widok wielbłąda przy drodze zaskoczył kierowców

Wracający z majówkowych wypadów turyści przecierali oczy ze zdumienia na widok napotkanego dzikiego zwierzęcia. Wielbłąd, jak gdyby nigdy nic spacerował sobie wzdłuż drogi. Choć stworzenie wyglądało egzotycznie, a pogoda dopisała niczym na wczasach w Egipcie, nie była to fatamorgana. 

tycz cieśla
06.05.2024 13:13 Owad z długimi czułkami widziany w polskich lasach. Co to za stworzenie?

Jego czułki są 3 do 5 razy dłuższe od własnego ciała. To prawdziwy rekordzista polskich lasów. Można go spotkać prawie w całym kraju. Choć najchętniej wygrzewa się na nasłonecznionych zrębach sosnowych, to równie często siada na czapkach, gdyż doskonale potrafi latać. 

ślady zwierząt w lesie
29.04.2024 17:15 Słyszysz ten dziwny dźwięk w lesie? Niebywałe, jakie zwierzę je wydaje

Miłośnik przyrody Piotr Gross wybrał się na spacer po lesie. Z aparatem w ręce chciał uwiecznić piękno natury. Gdy udało mu się już namierzyć ślady leśnych stworzeń, nagle usłyszał donośny dźwięk. Spojrzał przed siebie i zobaczył zwierzę, które szczekało, choć nawet nie należy do rodziny psowatych. Nagraniem dokumentującym tajemnicze dźwięki podzielił się w mediach społecznościowych.

dziki
27.04.2024 11:11 Co to za zwierzęta? Nadleśnictwo opublikowało nie lada zagwozdkę

Leśnicy wiedzą, że wiele osób przygląda się ich pracy, dlatego przygotowali specjalną zagadkę dla miłośników zwierząt. Posługując się dronem, nagrali drzemiące leśne stworzenia. Zgadniecie co to za rodzina?

dziki w Gdyni
26.04.2024 11:14 Sztab kryzysowy w Gdyni wprowadził zakaz wstępu do lasów. Powodem wirus. Jest się czym martwić?

Urząd Miasta w Gdyni pilnie zwołał sztab kryzysowy. Powodem okazały się martwe zwierzęta znalezione przez mieszkańców Karwin. Choć początkowo myślano, że zostały otrute, to wyniki badań przyniosły najgorszą wiadomość. Na Pomorzu pojawił się wirus ASF. Sanepid wydał zakaz wstępu do lasów. Za złamanie go grozi solidny mandat. 

jeleń w lesie
11.04.2024 12:30 Jeleń zrobił to tuż przed fotopułapką. Wideo hitem w sieci

Sprytnie ukryte fotopułapki zamontowane przez leśników dostarczają nam wiele ciekawych obrazów. Na jednym z nagrań jeleń został przyłapany podczas błotnej kąpieli. Lecz to nie SPA było powodem, dla którego zwierzę wybrało to miejsce. O tej porze roku zwierzęta te muszą wykonać wyjątkową czynność. Wideo zachwyciło miłośników dzikiej przyrody. 

las
09.04.2024 12:11 Wyzwanie od leśników. Znajdź "ducha leśnych ostępów"

Kiedy pogoda sprzyja, coraz więcej osób decyduje się na leśne wędrówki. Budzące się do życia zwierzęta oraz przyroda to piękny spektakl przyrody, którego widok sprawia przyjemność nie tylko jej miłośnikom. Leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów udostępnili w sieci zdjęcie, którym rzucili wyzwanie internautom. Potraficie dostrzec na nim “ducha leśnych ostępów”?

żółw
31.03.2024 15:43 Leśnicy pokazali, co zwabiły pierwsze promienie słońca. Wyszedł spod mułu

Dużym zainteresowaniem internautów cieszy się nagranie prosto z leśnego bagna udostępnione przez Nadleśnictwo Garwolin. Leśnicy pokazali, kto zwabiony piękną pogodą i promieniami słońca zdecydował się wyjść ze swojej kryjówki w mule. Niektórzy nie wiedzą nawet, że ten gatunek żyje w Polsce na wolności.

żmija w lesie
23.03.2024 09:32 Choć zwiastują wiosnę, leśnicy ostrzegają, by uważać pod nogi. Na dowód pokazali zdjęcia

Za nami pierwsze dni kalendarzowej wiosny. Spacer po lesie w poszukiwaniu oznak budzącej się przyrody to świetny pomysł i frajda dla miłośników wędrówek w każdym wieku. Jednak pracownicy Lasów Państwowych ostrzegają i apelują o uważność. Patrzmy pod nogi, bo jeden ze zwiastunów nowej pory roku może znajdować się właśnie na ziemi.

uwięzione dzikie zwierzę
22.03.2024 10:17 Leśnik nie mógł przejść obojętnie obok daniela. Jego poroże utknęło w drucie

Do groźnej sytuacji doszło na terenie Nadleśnictwa Przedborów. Leśniczy podczas spaceru ze swoim synem natknął się na zaplątanego w drucianą siatkę osobnika. Uwięzione zwierzę czekała długa i pewna śmierć. Leśniczy nie wahał się ani chwili mimo ogromnego ryzyka. 

rysie gody
14.03.2024 13:35 Tak wygląda leśna miłość. Kamera nagrała zaloty rysia

Rysie w marcu rozpoczynają swoje gody. Nic więc dziwnego, że budząca się do życia wiosna niczym strzała amora dosięgła leśnego dzikiego kota. Samiec długo nawoływał upragnionej samicy. Jego donośne miauczenie aż przyprawia o dreszcze. Na wybrankę na całe szczęście też podziałało. Fotopułapka zarejestrowała rysią miłość.

zrzucanie poroża
06.03.2024 09:38 Fotopułapka nagrała wyjątkową scenę przy paśniku. W roli głównej jeleń

Choć to niezwykłe zjawisko dzieje się każdej wiosny, mało komu udało się zaobserwować je na własne oczy. Na całe szczęście nagranie z fotopułapki pokazało krok po kroku przebieg zdarzenia. Internauci szybko zauważyli, że nawet sam jeleń wyglądał, jakby był zaskoczony, że to już.

polowanie wilka
22.02.2024 11:15 Fotopułapka nagrała wilka i jelenia. Nie takiego finału można się spodziewać

Gdy dochodzi do spotkania łowcy i zwierzyny, wynik tego pojedynku jest zazwyczaj oczywisty. Tym razem jednak zwierzę zaskoczyło swoim zachowaniem. Wszystko zarejestrowała fotopułapka, z której nagranie stało się hitem w sieci.

Wnykarz
16.02.2024 10:50 Patrol Straży Leśnej urządził zasadzkę. To przez niego ginęły zwierzęta

Choć wnykarstwo kojarzy się z czasami dawno minionymi, nadal w Polsce rocznie znajdowanych jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń służących do usidlenia zwierzyny w lasach i na łąkach. Skala procederu jest ogromna, a coraz to nowsze pułapki znajdowane są na trasach wędrówek leśnej zwierzyny. Nieustępliwym dążeniem do schwytania sprawcy wykazał się patrol Straży Leśnej z Nadleśnictwa Nidzica po znalezieniu martwego jelenia we wnykach. Bezlitosny kłusownik został złapany na gorącym uczynku. 

Nagranie z lasu
10.02.2024 10:19 "Najobrzydliwsze na świecie". Leśnik pokazał, co przyniósł z lasu

Mogłoby się wydawać, że zimą wiele zwierząt zapada w sen zimowy, a jeśli nie, ich aktywność jest zdecydowanie mniejsza, niż wiosną, czy latem. Leśnik z Nadleśnictwa Bolewice pokazał, że nie wszystko wygląda tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Nagranie, które udostępnił w sieci, zaskoczyło wielu internautów.

zając we wnykach
25.01.2024 12:17 Zając wił się w krzakach, leśnik podszedł i zrozumiał, co się dzieje. Akcja prowadzona w tym dniu, miała temu zapobiec

Podczas obchodu leśnik zauważył w krzakach zająca, który wyraźnie wpakował się w tarapaty. Zwierzę szamotało się, zupełnie jakby chciało wyrwać się z pułapki. Gdy podszedł bliżej, zrozumiał, co się dzieje. Mieszkaniec lasu potrzebował natychmiastowej pomocy.

chora sarna
24.01.2024 09:25 "To prawdziwy szok". Takie ubarwienie u sarny to rzadkość. Znaleźli ją, bo potrzebowała pomocy

Łaciata piękność wpadła w tarapaty. Niespotykanie ubarwiona sarna z objawami zatrucia trafiła do Ośrodka Rehabilitacji “Mysikrólik”. Pracownicy placówki podejrzewają, co mogło spowodować jej problemy zdrowotne. W związku z tym zwracają się z apelem do swoich odbiorców.

Wypadki na drogach w Święta
25.12.2023 14:48 Dachowanie w wigilijny poranek, w aucie kobieta z psem. Tym razem to nie zwierzę wyskoczyło na drogę

Święta Bożego Narodzenia to okazja do odpoczynku, obdarowania najbliższych prezentami, skosztowania znakomitych potraw, ale przede wszystkim odwiedzenia swoich bliskich — nierzadko w towarzystwie domowych pupili. Często wiąże się to z koniecznością odbycia długiej i trudnej ze względu na porę roku podróży, dlatego tym bardziej należy pamiętać o bezpieczeństwie na drodze. Nie tylko pogoda utrudnia jazdę, gdyż na drodze czyhają na nas również inne nieoczywiste pułapki.

Rodzinna kolacja w lesie
16.12.2023 10:46 Fotopułapka uchwyciła rodzinną wieczerzę w lesie. "Gotowanie raźniej idzie w dobrym towarzystwie"

Lasy Państwowe dbają o to, by użytkownicy sieci z każdym dnie dowiadywali się interesujących faktów z leśnego życia. Tym razem w swoich social mediach pokazali wspólną wieczerzę uroczej rodziny, którą zachwyciła się cała masa internautów. Wszystko wskazuje na to, bobry czuły się w swoim towarzystwie naprawdę dobrze.

Leśnik nagrał bójkę przy drodze
09.12.2023 16:22 Takie zachowanie nie powinno mieć już miejsca. Leśnik nagrał ich bójkę. "Uważajcie na drogach"

Zima to czas, w którym kierowcy muszą zachować wzmożoną ostrożność, jeżdżąc drogami prowadzącymi przez. Doskonałym potwierdzeniem na te słowa jest nagranie, które pojawiło się w social mediach Nadleśnictwa Olsztyn. Jedne z leśników pokazał, jaki widok zastał tuż przy jezdni. Co ciekawe, o tej porze roku nie powinien mieć on już miejsca. Jak widać, natura lubi płatać figle.

Husky zniknął z domu, zauważyli go w lesie
09.12.2023 12:22 Zaginął husky. Właścicielka nie mogła uwierzyć, na czym przyłapała go fotopułapka w lesie

Urocza suczka Koda to przedstawicielka rasy husky. Pies uwielbia spacery, zabawy i chętnie przebywa w okolicznościach natury. Pewnego dnia jej opiekunka zorientowała się, że sunia uciekła. Od razu udała się na poszukiwania w okolicy, niestety nie znalazła swojego pupila. Po czasie wyszło na jaw, gdzie się podziewa. Kobieta nie kryła zaskoczenia.

Leśnik spotkał wyjątkowe zwierzę
06.12.2023 15:52 "Każdy dziś spotka Mikołaja, na jakiego zasłużył". Leśnik pokazał, kogo ujrzał. Musiał być bardzo grzeczny

Mikołajki to dzień, na który czekają nie tylko najmłodsi. W tym roku do tego uroczego święta nawiązali także internauci pod wpisem leśników z Lasów Państwowych. Uważają, że pracownik Nadleśnictwa Durowo musiał zasłużyć sobie na zachowanie, które spotkało go podczas pobytu w lesie.

Łoś wszedł na drogę
01.12.2023 16:12 Bez pardonu, dostojnym krokiem wszedł prosto na drogę. "Mikołaj go szukał wczoraj" piszą internauci

W sieci ukazało się nagranie, na którym Nadleśnictwo Kwidzyn należące do Lasów Państwowych pokazało, co kilka dni temu spotkało jednego z przejeżdżających po ich terenie kierowców. By udokumentować całe zdarzenie, mężczyzna szybko zatrzymał samochód i nagrał potężne zwierzę zamieszkujące lasy, które dostojnym krokiem przeszło na drugą stronę drogi.

Leśnicy pokazali zniszczone drzewa
01.12.2023 14:34 Zdjęcie udostępnione przez leśników wywołało burzę w sieci. Internauci nie dowierzają w ich słowa

Na Facebooku Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie, które przedstawia drzewa pozbawione kory. Leśnicy nie mają wątpliwości, że przyczyniły się do tego mieszkające nieopodal bobry. Jednakże internauci mocno powątpiewają w ich słowa. Zwłaszcza jeden szczegół wydaje im się być podejrzany.

Zima
28.11.2023 11:35 Policja apeluje: zachowaj ostrożność! Nie każdy wie, jak zachować się w takiej sytuacji

Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas poruszania się po jezdni sąsiadującej z lasami, polami czy łąkami. Ograniczona widoczność i śliska nawierzchnia sprzyja wypadkom, również tym z udziałem zwierząt. Dlatego każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wiedzieć, jak zachować się w razie kolizji z udziałem dzikich istot. Chodzi zarówno o dobro zwierząt, jak i ludzi.