Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Choć zwiastują wiosnę, leśnicy ostrzegają, by uważać pod nogi. Na dowód pokazali zdjęcia
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 23.03.2024 09:32

Choć zwiastują wiosnę, leśnicy ostrzegają, by uważać pod nogi. Na dowód pokazali zdjęcia

żmija w lesie
Fot. Canva/_jure, facebook/Nadleśnictwo Lidzbark, Lasy Państwowe

Za nami pierwsze dni kalendarzowej wiosny. Spacer po lesie w poszukiwaniu oznak budzącej się przyrody to świetny pomysł i frajda dla miłośników wędrówek w każdym wieku. Jednak pracownicy Lasów Państwowych ostrzegają i apelują o uważność. Patrzmy pod nogi, bo jeden ze zwiastunów nowej pory roku może znajdować się właśnie na ziemi.

To zwierzę zwiastuje wiosnę

Za nami 21 marca, dzień kalendarzowej wiosny. Pomimo wciąż kapryśnej pogody z łatwością możemy zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Nową porę roku zwiastują rosnące kwiaty, budzące się do życia zwierzęta, np. borsuki, ślimaki czy żmije zygzakowate. I to na te ostatnie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Leśnicy przypominają, aby podczas wiosennych spacerów patrzeć pod nogi. Wzmożona ostrożność może pomóc nam uniknąć bliskiego spotkania z wężem, który należy do gatunku gadów groźnych dla człowieka. 

W Polsce występują przeważnie żmije z ubarwieniem miedziano-brązowym i szarobrązowym z charakterystyczną zygzakowatą wstęgą na grzbiecie, ale są również osobniki w kolorze czarnym, u których zygzak może być mniej widoczny. Pracownicy nadleśnictwa z Lidzbarka podzielili się swoimi leśnymi obserwacjami w sieci.

Po zabiegu weterynarz wysyła opiekunowi zdjęcie psa. Wiadomość wywołuje łzy Zwierzęta czują, że ich opiekun umiera? Pielęgniarka nie ma wątpliwości

Czy żmija zygzakowata jest groźna?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem na terenie Polski. Warto pamiętać, że zwierzę to nie atakuje człowieka bez powodu. Ukąszenie jest zwykle wynikiem strachu lub formą obrony, po przypadkowym nadepnięciu go. Najczęściej kąsają w kostki lub łydki.

Aby zapobiec ewentualnym ugryzieniom, niezwykle ważny jest odpowiedni strój. Wysokie buty za kostkę to podstawa podczas leśnych wędrówek. Leśnicy przekonują, aby poruszać się po drogach szutrowych, na których łatwiej dostrzec żmije. Warto pokreślić, że gady te preferują nasłonecznione miejsca na drodze lub kamieniach. Ich ukąszenie zazwyczaj nie stanowi zagrożenia życia u dorosłych, zdrowych osób, ale bywa szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów, lub uczulonych na ich jad.

żmija.jpg
Fot. Facebook/Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe

Co zrobić gdy ukąsi żmija?

Jeśli dojdzie do ukąszenia przez węża, ważne jest, aby działać szybko. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i unieruchomić kończynę układając ją poniżej serca. Czynności te sprawią, że jad wchłonie się znacznie wolniej.

Pamiętajmy, że w Polsce żmija zygzakowata jest gatunkiem objętym ochroną. Bezwzględnie zakazane jest jakiekolwiek agresywne zachowanie wobec tych zwierząt, np. zabijanie, niszczenie siedlisk jak również umyślne płoszenie.