Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jeleń zrobił to tuż przed fotopułapką. Wideo hitem w sieci
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.04.2024 12:30

Jeleń zrobił to tuż przed fotopułapką. Wideo hitem w sieci

jeleń w lesie
Fot. facebook.com/ Fotopułapki - Trail Cameras

Sprytnie ukryte fotopułapki zamontowane przez leśników dostarczają nam wiele ciekawych obrazów. Na jednym z nagrań jeleń został przyłapany podczas błotnej kąpieli. Lecz to nie SPA było powodem, dla którego zwierzę wybrało to miejsce. O tej porze roku zwierzęta te muszą wykonać wyjątkową czynność. Wideo zachwyciło miłośników dzikiej przyrody. 

Dzięki nagraniom wiemy więcej o dzikich zwierzętach

Nagrania z życia dzikich zwierząt cieszą się ogromną popularnością. Dzięki pracy leśników wiemy więcej o zwyczajach i dziwnych rytuałach stworzeń zamieszkujących leśne gęstwiny. Licznymi przedstawicielami tej grupy są jelenie. Mamy kogo podglądać, gdyż w Polsce żyje ich prawie 300 tysięcy.

Przed jedną z wielu fotopułapek pojawił się dorosły osobnik. Pośród wysokich drzew, dzięki ostatnim deszczom powstała odpowiednich rozmiarów sadzawka. Zwierzę najwidoczniej postanowiło zażyć błotnej kąpieli. Wszak to najlepsze SPA dla futra. Sprytny jeleń wybrał to miejsce jednak na inną, niezwykłą czynność. Czym zaskoczył wielu internautów.

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Fotopułapka zarejestrowała wyjątkowe zachowanie jelenia

Choć zdarzenie trwa jedynie 17 sekund, okazało się wystarczającym czasem dla jelenia. Na zarejestrowanym nagraniu widzimy, że samiec tylko pozornie kula się w błotnej sadzawce. Dzięki swoim niezgrabnym ruchom próbuje pozbyć się jednej rzeczy. Uporczywie swędzącego poroża. I… udaje mu się to!

Wiosna to szczególny czas kiedy samce zrzucają poroże. Najczęściej w okresie od lutego do końca kwietnia możemy zauważyć na nagraniach lub napotkać w lesie jelenie pocierające rogami o pnie drzew. Jak widać na powyższym wideo, każda technika jest dobra, byleby pozbyć się zbędnego balastu. Na szczęście nowe poroże szybko odrasta. U niektórych osobników przyrost rogów w ciągu doby wynosi aż 1,5 centymetra. 

Jeleń zachwycił internautów

Trudno na własne oczy zobaczyć jelenia zrzucającego poroże. Zwierzęta te zazwyczaj dokonują tego w ukryciu, a sam moment zrzutu trwa zaledwie ułamek sekundy. Nawet najlepiej zamontowane fotopułapki mogą nie zdążyć, by zarejestrować niezwykłe widowisko. Dlatego też to nagranie wzbudziło wiele emocji wśród miłośników dzikiej przyrody. Wielu z nich nie mogło uwierzyć, z jaką lekkością samiec pozbył się rogów, które wszystkim kojarzą się z jego siłą.

  • “Świetne! Pierwszy raz widziałam”,
     
  • “Pozbył się rogów i zaczął nowe życie. Znam to”,
     
  • “Super nagranie. Wygląda tak, jakby je po prostu odczepił”,
     
  • “Zawsze marzyłem jeszcze jako dzieciak, aby znaleźć takie zrzucone poroże. I niestety szukam nadal”.

Przypominamy, że choć zbieranie tzw. zrzutów jest w Polsce legalne, to nie wolno w tym celu płoszyć, ani gonić zwierzyny.