Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Mały owad, a tak ogromne straty. Nadleśnictwo walczy z klęską ekologiczną
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 22.05.2024 15:33

Mały owad, a tak ogromne straty. Nadleśnictwo walczy z klęską ekologiczną

samolot
fot. Faceboook/Nadleśnictwo Lubichowo, Lasy Państwowe

Nad bezpieczeństwem lasów czuwają Nadleśnictwa, które monitorują stan roślinności, a także reagują, kiedy ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Tak stało się i teraz, kiedy odnotowano ogromną ilość jednego z najgroźniejszych szkodników drzew. Postanowiono działać od razu i na wielką skalę. Już niebawem nad lasami pojawią się samoloty.

Plaga brudnicy mniszka

Brudnica mniszka, zwana również, rząpicą mniszka to gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych i podrodziny brudnicowatych. Owady charakteryzują się dość sporymi rozmiarami, bowiem rozpiętość skrzydeł samca może sięgać do 3,5 cm, natomiast samicy 4,5 cm. W pozycji siedzącej przypomina kształtem trójkąt równoramienny. Na ich odwłoku można dostrzec prążki o delikatnie różowym odcieniu. Mniej wprawione oko może pomylić je z ćmą. 

Jak dowiadujemy się z najnowszego postu zamieszczonego przez Nadleśnictwo Lubichowo na Facebooku, brudnica mniszka opanowała tamtejsze lasy

Na terenie nadleśnictwa masowo pojawiła się brudnica mniszka. Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo (gradacja) - czytamy.  

Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem Kot został znieczulony u weterynarza. Ciężko się nie wzruszyć, oglądając nagranie z kąpieli

Potężne szkody wyrządzone przez brudnicę mniszka

Z opublikowanego postu dowiadujemy się, że szkodniki atakują świerki, sosny, a także drzewa liściaste, krzewy i rośliny runa leśnego. Owady te potrafią dokonać ogromnych szkód, a zjedzone przez nich igły drzew sprawiają, że ograniczona jest ich fotosynteza, a co za tym idzie - może to prowadzić do śmierci roślin

Atakuje w pierwszej kolejności świerki i sosny, a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki,  na przełomie maja/czerwca jest w stanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Następstwem żeru jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny - przekazano. 

Nadleśnictwo postawiło więc na radykalne kroki, by walczyć ze szkodnikami i możliwie ochronić roślinność. 

Brudnica mniszka
fot. Canva/Joesboy

Nad lasami pojawią się samoloty

Walka o las trwa, a Nadleśnictwo przekazało, że w dniach od 15.05.2024 do 10.06.2024 roku na terenie Nadleśnictwa Lubichowo będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce. Oznacza to, że nad lasami pojawią się samoloty, zrzucające środek przeciwko pasożytom. Zapewniono także, że preparat nie działa negatywnie na środowisko leśne. 

Jest to środek mikrobiologiczny, ma działanie żołądkowe, zakłócające funkcjonowanie nabłonka jelita środkowego brudnicy mniszki. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a ich śmierć następuje po kilku dniach. Jest to najskuteczniejsza obecnie metoda ograniczenia zagrożenia ze strony brudnicy mniszki, przy jednoczesnym minimalnym oddziaływaniu na pozostałe elementy środowiska leśnego - przekazano.

Nadleśnictwo zapewniło także, że zabieg nie ma okresu karencji. Zostanie wykonany wczesnym rankiem i wieczorem. To nie pierwsza akcja, do której wykorzystywane są samoloty. Maszyny te używane są również podczas gaszenia pożarów czy zrzucaniu szczepionek przeciwko wściekliźnie.