Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Taki baryła". Przyłapała go fotopułapka na bieszczadzkim szlaku
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.05.2024 10:17

"Taki baryła". Przyłapała go fotopułapka na bieszczadzkim szlaku

niedźwiedź Bieszczady
fot. canva/gettyimages, facebook/Bieszczadzki Park Narodowy

Nie da się ukryć, że majówka rozpieściła nas wspaniałą pogodą niemal w całej Polsce. Z uroków dni wolnych mogli skorzystać zarówno turyści nad morzem, jak i na południu kraju w górach. Okazuje się, że w Bieszczadach ze słońca korzystali również ich dzicy mieszkańcy. Fotopułapka zamieszczona nieopodal leśnego szlaku przyłapała jednego z nich. Trzeba przyznać, że jego rozmiar robi wrażenie.

Niedźwiedzie nie tylko w Tatrach

Niedźwiedzie to bez wątpienia jedne z najbardziej niebezpiecznych dzikich zwierząt, na które można natknąć się podczas spaceru w górach. Przedstawiciele tego gatunku zamieszkują zarówno Tatry, jak i Bieszczady, których urokliwe szlaki przyciągają turystów niezależnie od pory roku.

Ostatnie dni udowodniły, że wiele osób decyduje się na aktywność fizyczną na górskich szlakach w Bieszczadach. Okazuje się, że w podczas majówki fotopułapka na spacerze przyłapała również jednego z zamieszkujących okolicę niedźwiedzi. Nie ma się co dziwić, że jego rozmiar zrobił duże wrażenie zarówno na leśnikach, jak i internautach.

Jeże pomalowane sprayem znalezione w okolicy szkoły. Fundacja prosi o pomoc Oniemiała na widok uśmiechu psa. Po chwili zrozumiała, co się wydarzyło

Fotopułapka przyłapała niedźwiedzia imponujących rozmiarów

Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił na swoim profilu na Facebooku kadr z fotopułapki. Choć z założenia urządzenie miało rejestrować losy rysi, a konkretnie liczebności rysia euroazjatyckiego, przed obiektywem pojawił się ktoś zupełnie inny.

Udostępnione w sieci zdjęcie opatrzono również humorystycznym opisem, który nie umknął internautom:

Taki baryła na rysiej ścieżce.

Nie da się ukryć, że leśny drapieżnik jest rzeczywiście imponujących rozmiarów i zdecydowanie nikt o zdrowym rozsądku nie chciałby spotkać go na swojej drodze podczas leśnej wędrówki po Bieszczadach. Mimo wszystko trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dostojnie.

To czas wzmożonej aktywności niedźwiedzi w Bieszczadach

Wraz z początkiem maja rozpoczyna się sezon godowy niedźwiedzi, który potrwa mniej więcej do lipca. W związku z tym rozbudzone po zimowym spoczynku drapieżniki coraz aktywniej rozglądają się za osobnikiem przeciwnej płci, a czasem i kilkoma.

W związku z poszukiwaniami potencjalnych partnerów, niedźwiedzie w Bieszczadach mogą zapuszczać się na tereny, gdzie rzadko uczęszczają. Niekiedy zdarza się nawet, że trafiają na szlaki uczęszczane przez turystów. Pamiętajmy jednak, że dzikie zwierzę w żadnym wypadku nie jest atrakcją i widząc je, należy od razu oddalić się z tego miejsca.