Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśnik nagrał dziwne dźwięki. Nie wszyscy wiedzą, że to zwierzę potrafi szczekać
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 14.06.2024 10:00

Leśnik nagrał dziwne dźwięki. Nie wszyscy wiedzą, że to zwierzę potrafi szczekać

samiec sarny
fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Sobibór, Lasy Państwowe

Leśniczy podczas rutynowego patrolu leśnych terenów nagrał dziwne dźwięki. Zaskoczone jego obecnością zwierzę postanowiło go odstraszyć. Stworzenie użyło swojej niezwykłej umiejętności i naszczekało na filmującego je intruza. Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy obrazujących zaskoczenie miłośników przyrody.

Człowiek na terytorium dzikiego zwierzęcia

Dźwięki, które niespodziewanie docierają do naszych uszu podczas spaceru po lesie, mogą wzbudzić mieszane uczucia. Zwłaszcza gdy słyszymy je, nie mając pojęcia, co je wywołuje. Ta niepewność potęguje niepokój, a odgłosy stają się jeszcze bardziej tajemnicze. Czasami jest to szum liści poruszanych wiatrem, a innym razem pogłos nieznanego pochodzenia. W taki chwilach nasza wyobraźnia często płata nam figle, kreując najróżniejsze scenariusze. 

Leśniczy podczas swojego rutynowego patrolu natknął się na dzikie zwierzę. Zaniepokojone jego obecnością stworzenie początkowo tylko bacznie się mu przyglądało. Gdy jednak nie wycofał się z zajmowanego przez nie terenu, postanowiło odstraszyć go w zupełnie inny sposób. Udostępnione przez Nadleśnictwo Sobibór nagranie zaciekawiło miłośników przyrody, którzy licznie skomentowali nietypowe zachowanie mieszkańca lasu.

Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Już wiadomo, co stało się z jej ukochanym psem W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

To zwierzę potrafi szczekać

Pracownik Lasów Państwowych uwiecznił na nagraniu kozła. Samiec sarny zaskoczony obecnością człowieka na jego terytorium dał wyraz swojego niezadowolenia. Donośnym głosem zaszczekał, licząc, że dźwięk odstraszy intruza. Oglądając wideo, możemy dostrzec, że zwierzę czujnie obserwuje leśniczego, a spotęgowany przez echo wydawany odgłos brzmi jak z przerażającego horroru. 

Sarny, zarówno samce jak i samice w przypadku zagrożenia lub wtargnięcia na zajmowane przez nie terytorium wydają z siebie dźwięk przypominający szczekanie. Odgłos ten słyszalny jest w lesie również podczas rui, kiedy kozły próbują w ten sposób zwabić do siebie partnerkę. Nie jest tajemnicą, że oczywiście najlepszy szczekacz przyciąga najwięcej samic. 

Sarna
fot. canva.com/ Slatan

Odgłosy jak z horroru. Komentujący podzielili się swoimi historiami

Pod zamieszczonym przez Lasy Państwowe nagraniem pojawiło się wiele komentarzy. Miłośnicy zwierząt byli zaskoczeni zachowaniem leśnego stworzenia. Wielu ludzi nie wiedziało, że kozły potrafią szczekać. Jednomyślnie jednak internauci przyznali, że słysząc takie odgłosy w zacienionym lesie, mieliby pietra.

 • “W ciemnym lesie coś biegnie za Tobą i tak szczeka i gacie pełne”,
   
 • “Codziennie kozły szczekają mi pod domem, wieczorem trochę strasznie to brzmi”,
   
 • “Nie chciałabym iść w nocy przez las i taką spotkać”,
   
 • “Ja ostatnio pierwszy raz w życiu usłyszałam. Nie wiedziałam, czy to sarna, czy pies w pobliżu”,
   
 • “Niesamowite. Odgłosy jak z horroru. Pierwszy szczek jak usłyszałam podczas spaceru w lesie, to nie wiedziałam, w którą stronę uciekać”.

A Wy słyszeliście kiedykolwiek szczek sarny w lesie?

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?