Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dzikie zwierzę siedziało na płocie leśniczówki. Leśnik zdążył zrobić mu zdjęcie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 19.06.2024 11:19

Dzikie zwierzę siedziało na płocie leśniczówki. Leśnik zdążył zrobić mu zdjęcie

szop
fot. facebook/Nadleśnictwo Krzystkowice, Lasy Państwowe

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Krzystkowice pojawiło się zdjęcie zwierzaka, który od razu przykuł uwagę internautów. To mieszkaniec lasu, którego rzadko można dostrzec w naturalnych warunkach na własne oczy. Spacerujący po leśniczówce mieli wiele szczęścia, bowiem ssak przechadzał się po ogrodzeniu i zupełnie nic nie zrobił sobie z ich obecności.

Dziki mieszkaniec lasu przechadzał się po płocie leśniczówki

Leśnicy z Nadleśnictwa Krzystkowice opublikowali na Facebooku zdjęcie szopa pracza, którego udało im się spotkać podczas spaceru po terenie tamtejszej leśniczówki. Dziki mieszkaniec lasu przycupnął na jednym ze słupków ogrodzenia, zupełnie nic nie przejmując się ani z obecnością mężczyzn, ani tym, że robią mu zdjęcie.

Trzeba przyznać, że w kamerze prezentuje się naprawdę dobrze. Pracownicy Lasów Państwowych zwracają jednak uwagę, że to gatunek obcy na tych terenach, a jego obecność może nieść za sobą niepożądane skutki.

Nowość w Action, z której ucieszą się opiekunowie zwierząt. Warto kupić przed podróżą Jak złapać kota, który uciekł z domu? O tym warto wiedzieć

Szop pracz w polskich lasach

Leśnicy zwracają uwagę, że szop pracz to zwierzę, które pojawiło się na terenie Polski dopiero stosunkowo niedawno. Początkowo sprowadzano je do ferm futrzarskich z Ameryki Północnej i Środkowej, jednak ich populacja zaczęła w szybkim tempie wzrastać, a tym samym wymykać się spod kontroli.

W ten sposób zwierzęta przedostawały się na wolność i osiedlały w lasach. Przystosowanie się do panujących w nich warunków nie stanowiły dla nich większego problemu. Dzisiaj spotkanie ich na wolności jest coraz bardziej prawdopodobne, zwłaszcza w zachodnich rejonach Polski.

Szopy pracze mają opinię intruzów

Przedstawiciele Nadleśnictwa Krzystkowice zwracają jednak uwagę, że choć uroku szopom praczom nie można odmówić, ich pojawienie się w Polsce wiąże się z pewnym ryzykiem dla naszych rodzimych gatunków zwierząt. Otóż ssaki te mogą przyczynić się do wyginięcia zagrożonych gatunków takich jak: kuraki leśne, duże dziuplaki, drozdy, ptaki siewkowe, wodne i wodno-błotne. Oprócz tego mają w zwyczaju podkradać jajka, a nawet młode z ptasich lęgów. 

Podobne straty wyrządza m.in. żabom, zającom i innym małym zwierzętom, co wpływa na cały ekosystem - podsumowują leśnicy.

szop pracz
fot. pixabay/edbo23
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?