Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśniczy myślał, że wzrok go zawodzi. Nagle z lasu wybiegło wilcze przedszkole
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 07.07.2024 11:29

Leśniczy myślał, że wzrok go zawodzi. Nagle z lasu wybiegło wilcze przedszkole

Młode wilki
Fot. Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe/ Andrzej Książek, pixabay/Jan-Mallander

Nadleśnictwo Piwniczna (woj. małopolskie) opublikowało serię zdjęć, które zostały wykonane przez leśniczego. Może on mówić o wielkim szczęściu, bowiem w trakcie leśnego patrolu napotkał on stado szczeniąt i to bynajmniej nie psich. Dzikie zwierzęta świetnie się bawiły, dokuczały sobie nawzajem i z zainteresowaniem spoglądały w kierunku osoby, która robiła im zdjęcia.

Gdzie mieszkają wilki w Polsce?

“Gdzie w Polsce najliczniej występują wilki?” - to pytanie przed pójściem do lasu zadają sobie grzybiarze, wędrowcy czy miłośnicy sportów na świeżym powietrzu, a przede wszystkim sympatycy drapieżników zamieszkujących polskie lasy. Odpowiedź na nie znają pracownicy nadleśnictw, edukatorzy przyrodniczy oraz naukowcy zaangażowani w programy ochronne zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową. 

W naszym kraju najwięcej wilków możemy spotkać w województwie podkarpackim, małopolskim, podlaskim, a także warmińsko-mazurskim. Najczęściej ich siedliska to Karpaty i Pogórze Karpackie — to tam właśnie żyje około 200 ssaków drapieżnych. Co ciekawe, według szacunków całkowita populacja polskich wilków wynosi około 2000 sztuk. 

Zwierzęta migrują na terenach na zachód od Wisły, pozostając w ciągłym rozproszeniu, a często również przemieszczają się do Niemiec. Dlatego bliskie spotkanie z tylko jednym przedstawicielem tego gatunku jest już rzadkim doświadczeniem, a co dopiero z pięcioma szczeniętami.

wilk.jpg
fot. pixabay/christels
Pokazali, co wyłoniło się z Bałtyku. Doliczyli się prawie 600, zdjęcia zachwycają Bezdomny kot zapukał do okna. Gdy go wpuścili do domu, pokazał, czego pragnie

Leśniczy trafił na młode wilki

W Nadleśnictwie Piwniczna w województwie małopolskim leśniczy Andrzej Książek natrafił na piątkę wilczych szczeniąt. Nie zastanawiał się ani chwili i ograniczając ruchy do minimum, sięgnął po aparat. Niezwykłą scenę u wyjścia z lasu uwiecznił na zdjęciach, a fotografie zamieszczone na oficjalnym profilu na Facebooku robią furorę wśród internautów.

Trzeba mieć kilotony szczęścia, aby spotkać i uwiecznić zabawy piątki wilczych szczeniąt. Powiedzenie, że znalazło się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie z aparatem na podorędziu, nabiera jeszcze większego znaczenia - przekazało Nadleśnictwo Piwniczna.

małe wilki.jpg
fot. facebook/Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe, Andrzej Książek

Na zdjęciach widać bawiące się małe wilki a w pobliżu nie było śladu po ich rodzicach. Wszystko wskazuje na to, że młode osobniki zostały na chwile pozostawione same, a dorośli członkowie grupy pozostawali poza zasięgiem wzroku.

wilki zabawa.jpg
fot. facebook/Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe, Andrzej Książek
wilcze przedszkole.jpg
fot. facebook/Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe, Andrzej Książek

Internauci zachwyceni młodymi wilkami. "Mistrzostwo świata"

Internauci są zachwyceni zdjęciami na profilu Facebook Nadleśnictwa Piwniczna. Wśród komentujących pojawiły się nawet żarty, że “następnym razem prosimy o zdjęcia z pory karmienia”. 

  • “Prawdziwa wataha.... już z tych szczeniąt wyrośnie”,
  • “Coś wspaniałego”,
  • “Cudny widok i kosmiczne szczęście”,
  • “Absolutnie piękne”,
  • No i kto ma najlepszego leśniczego na świecie? Dokupię koszyczków" - komentują zgodnie internauci.

Gratulujemy Panu Andrzejowi, który jest autorem zdjęć uchwycenia tak pięknego momentu.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?