Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zapłodnionym samicom odpadają skrzydła. Tego o mieszkańcach lasu możecie nie wiedzieć
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 22.05.2024 10:14

Zapłodnionym samicom odpadają skrzydła. Tego o mieszkańcach lasu możecie nie wiedzieć

mrówki
fot. canva/gettysignature

W tym roku piękną i słoneczną pogodą możemy cieszyć się już od końca kwietnia. Nadzwyczajnie wysokie temperatury sprzyjają wzmożonej aktywności wielu leśnych zwierząt, które masowo rozpoczęły proces rójki. Mrówki rudnice, choć są jednymi z najmniejszych mieszkańców lasu, skrywają wiele tajemnic.

Czym jest pojęcie rojenia u mrówek?

Pojęcie rojenia, inaczej rójka oznacza nic innego jak okres godowy u owadów, podczas którego następuje kopulacja oraz rozmnażanie się danego gatunku zwierząt. U mrówki rudnicy (Formica rufa) zwykle zjawisko rójki ma miejsce na przełomie kwietnia i maja, wraz z nadejściem ciepłych dni, ale w tym roku za sprawą sprzyjającej pogody, zaobserwowano je już pod koniec marca. 

W tym czasie mrówkom wyrastają skrzydła i tak dziesiątki tysięcy uskrzydlonych samców oraz samic opuszcza swoje mrowiska, wzbijając się w powietrze, aby rozpocząć swój lot godowy. Wtedy to dochodzi do kopulacji między owadami z różnych gniazd i męskie osobniki zapładniają żeńskie. Co ciekawe, mrówcza królowa łączy się w powietrzu z wieloma samcami, nie koniecznie tego samego gatunku. Niestety dla osobników płci męskiej lot godowy okazuje się być ich ostatnim.

Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend Nowa gwiazda ZOO w Poznaniu. Ma wyjątkowe zdolności i urzeka wyglądem

Zapłodnionym samicom odpadają skrzydła. Samce umierają

Jak się okazuje ci maleńcy mieszkańcy lasu, jakimi są mrówki rudnice, skrywają przed wieloma ogromne tajemnice. Lot godowy dla samców oznacza dla nich ostatnie chwile istnienia — po zapłodnieniu samicy spadają na ziemię i giną. Zapłodnione przedstawicielki tzw. płci pięknej powracają na ląd, gubią skrzydła i rozpoczynają poszukiwania miejsca do założenia nowej kolonii, choć czasami też kierują się do starego gniazda.

Nierzadko zdarza się tak, że mrówki rudnice do osiedlenia się podstępnie wybierają gniazdo innych przedstawicieli, jakimi są pierwomrówki łagodne (Formica fusca). Dlaczego tak się dzieje? Przebiegłe mrówki mają ku temu powody. Rudnice zabijają królową pierwomrówek, a następnie składają jaja w gniazdach kuzynek, aby wykorzystać je dla własnych korzyści — pierwomrówki łagodne przejmują opiekę nad przyszłym mrówczym potomstwem. Z czasem młode, wyklute mrówki rudnicy przejmują całkowicie gniazdo za sprawą stopniowo umierających “opiekunek”.

mrówka
Fot. Canva/RainerFuhrmann 

Piękny okaz mrowiska w Roztoczańskim Parku Narodowym

W mediach społecznościowych na profilu Roztoczańskiego Parku Narodowego opublikowano post, w którym jego autor podzielił się niezwykłą obserwacją z terenu parku. Znajdowało się tam jedno z największych mrowisk rudnicy. 

To interesujące zjawisko można było obserwować w jednym z największych mrowisk w naszym Parku, które u podstawy ma obwód 12,7 m, średnicę w najszerszym miejscu 4,0 m a jego wysokość osiąga obecnie 115 cm. Swego czasu było jeszcze wyższe, ale za sprawą dzika zostało dość znacznie zniszczone i jest w trakcie odbudowy przez te pracowite mrówki — zaznaczył autor wpisu.

Należy pamiętać, że przedstawiciele mrówki rudnicy, mimo że są dość powszechnymi owadami, pod żadnym pozorem nie należy wyrządzać im krzywdy. Gatunek ten jest objęty częściową ochroną oraz odgrywa ogromną rolę dla leśnego ekosystemu.